אודות

   

תפילת נשים

 
 

ח"כ ד"ר עליזה לביא, חברת כנסת מטעם מפלגת "יש עתיד" בכנסת ה-19 ובכנסת ה-20, יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, חברת ועדות חוץ וביטחון, מעמד האישה ושוויון מגדרי, אתיקה ופניות ציבור. לשעבר יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, חוקרת, מרצה וסופרת.

עליזה לביא הינה מרצה בכירה לתקשורת (חל"ת) בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן, סופרת, פובליציסטית ופעילה חברתית. מחקריה עוסקים בתקשורת, ברב-תרבותיות ובמקומן של נשים ביהדות ובמרחב הציבורי, ואילו פעילותה הציבורית מתמקדת בנושאי שוויון מגדרי, דת ומדינה, תקשורת, תרבות וזהות יהודית, יחסי צבא וחברה, חיזוק הקשר עם התפוצות וחיזוק צביונה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לביא היא מהדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל, אשר במחקריה ובכתיבתה מבקשת לחלץ מהעבר תובנות למציאות העכשווית ולהביאן למרחב הציבורי והפוליטי.

פעילות פוליטית

בכנסת ה-20 מכהנת לביא כיו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, חברה בוועדות חוץ וביטחון, אתיקה, פניות ציבור והוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי. כמו כן, עומדת לביא בראש שדולת עם, דת ומדינה, השדולה לקידום הסטודנטים וההשכלה הגבוהה בישראל, השדולה למען חיילים בודדים והשדולה למאבק בדה-לגיטימציה כלפי ישראל. לצד זאת, פועלת ח"כ לביא לחיזוק היחסים הבין-פרלמנטריים בין הכנסת ופרלמנטים עמיתים באירופה, ולחיזוק מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית. בכנסת הנוכחית, עומדת בראש המשלחת למועצת אירופה ובראש אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-צ'כיה וישראל-נורווגיה.

בכנסת ה-19, שימשה לביא כיו"ר הועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, והובילה יוזמות חדשניות בתחום כמו הגשת תקציב המדינה בניתוח מגדרי, לצד שורה של חוקים ותקנות לצמצום פערי שכר, פערי ייצוג בתפקידי מפתח, וכן במאבק בתופעת הפגיעות המיניות במרחב הציבורי.

ביולי 2014 זכתה באות הפרלמנטר המצטיין של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בגין פועלה בכנסת ה-19.

צעירותה

לביא נולדה בכפר סבא, תשרי תשכ"ה, ספטמבר, 1964. היא למדה בתיכון הדתי "בר-אילן" בנתניה והתחנכה בתנועת הנוער בני עקיבא. לאחר סיום לימודיה שרתה בצה"ל כמדריכת ידיעת הארץ וקצינת חן-ת"ש בגדנ"ע. בסיום שירותה הצבאי, המשיכה בתפקיד הדרכה דומה בחברה להגנת הטבע. לביא נשואה לעו"ד צוריאל לביא, מתגוררת בנתניה, אם לארבעה ילדים, וסבתא לשתי נכדות. לאחר נישואיה, בשנת 1987, שימשו בני הזוג כשליחי בני עקיבא בדרבן שבדרום אפריקה.

אקדמיה
 את השכלתה האקדמית רכשה לביא באוניברסיטת בר-אילן. בעבודת הדוקטורט שלה, "רדיו ומגדר בישראל", עסקה לביא בהיבטים מגדריים ביומני החדשות ובתכניות האקטואליה ברדיו הציבורי. מחקר זה הוא מן הניסיונות הראשונים הבוחנים - בראייה משולבת, כמותנית ואיכותנית - את סוגיית המגדר, את תוצרי המדיה ואת ההיבט הארגוני גם יחד.
בשנת הלימודים תשס"ט שהתה לביא כעמיתת מחקר באוניברסיטת ברנדייס. 

לביא מרצה מבוקשת בארץ ובחו"ל בנושאים שונים ובהם: נשים בעולם היהודי, תרבות וזהות יהודית, פוליטיקה וחברה ישראלית, יחסי ישראל והתפוצות, קידום מעמד האישה, תקשורת ומגדר.

 ספרים

תפילת נשים הוא רב-מכר בינלאומי וזכה בפרס National Jewish Book Award לשנת 2008. הספר, שפורסם לראשונה בשנת 2005 בהוצאת ידיעות אחרונות, מבקש להחיות את תפילותיהן של תלמידות חכמים, מנהיגות, אימהות ונשים. זכה באותות ספר זהב וספר פלטינה ולאחר מכירה של 150,000 עותקים במהדורת זהב. המהדורה האנגלית (רב-מכר) של הספר יצאה לאור בניו יורק בהוצאת רנדום האוס היוקרתית. הספר ראה אור באיטלקית ובקרוב יתורגם לשפות נוספות וביניהן: ספרדית ורוסית.
להיות אישה יהודיה-  נערך בשיתוף עם פרופ' טובה כהן, ראה אור בשנת 2005, בהוצאת "קולך". 
 מנהג נשים - מסע נשי של מנהגים, טקסים, תפילות וסיפורים יצא בהוצאת ידיעות ספרים בשנת 2012. בספרה מבקשת לביא להשיב את הידע שאבד. בכתיבתה שוזרת המחברת מנהגי נשים יהודיות מתקופות שונות בהיסטוריה היהודית, ומרחבי התפוצות.
 התרמיל היהודי - מסע בר המצווה בקהילות ישראל, ראה אור בהוצאת "קורן" בשנת 2010, הוא ספרה השלישי של לביא, המאגד בתוכו עשרות טקסטים, מנהגים ותפילות מהתרבות היהודית הקשורים לטקס הבר- מצווה.
 "פאני נוידא" ראה אור בשנת 2014, בהוצאת ידיעות ספרים, תרגם תפילות נשכחות מצ'כיה של המאה הקודמת.


פעילות ציבורית
את דרכה הציבורית החלה לביא בשנת 1988,כיועצת למזכיר המדיני דאז במפד"ל, שאול יהלום. בשנים 1990-1996 כיהנה כמנכ"ל המועצה הציבורית לחילופי נוער וצעירים, המופקדת על ייזום קשרי חילופין של נוער ומנהיגות צעירה עם מדינות ועם גופים בינלאומיים. בתחום הציבורי והחברתי, לביא שימשה כחברה במועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, הייתה ממייסדי הוועד הציבורי להסדרת הגיור וממובילי הבג"צ נגד רשמי הנישואין שסירבו לרשום לנישואין חיילים שעברו גיור בצה"ל. לפני כן, שימשה לביא כיו"ר מת"ן נתניה - בית מדרש לנשים;  כיהנה כחברת הנהלת 'קולך - פורום נשים דתיות', שם הייתה ממייסדות הוועדה להטרדות מיניות; שימשה כחברת הנהלת כפר "איזון" - המרכז הישראלי לטיפול בתרמילאים שנפגעו מסמי הזיות וכהנה כחברה במועצה הציבורית של פרויקט 'מחשב לכל ילד'. לביא משמשת מאז 2010, יחד עם 
גברי ברגיל, כיו"ר ועדת היגוי של הבמה לשיח ישראלי-יהודי בצוותא ת"א ויזמה את תיקון ליל שבועות בצוותא.

תקשורת
את דרכה בתקשורת החלה בשנת 1990 במחלקה למורשת ישראל בערוץ הראשון בתוכניות האקטואליה "צירופים" ו"החודש". בהמשך, הנחתה במסגרת מחלקת החדשות של הערוץ הראשון את "בוקר טוב ישראל", "שבע וחצי" ותוכניות ייעודיות. כמו כן, הגישה בקול ישראל את תוכנית הרדיו "מזווית נשית עם עליזה ורונית" עם רונית לב-ארי. כמו כן, שימשה לביא כעורכת ומנחה של תוכנית הראיונות השבועית בנושאי תרבות יהודית "והרשות נתונה" בערוץ 10. בנוסף לכך, כותבת לביא מאמרי דעה בנושאים מגוונים שעל סדר היום.
הקשר שבין מגדר לתקשורת ממשיך לעמוד במרכז עיסוקה של לביא, והיא פעילה ביוזמות אקדמיות, חברתיות וציבוריות לקידום מעמד האישה בישראל בכלל ובתקשורת בפרט. לביא שימשה כעורכת משנה של כתב העת פתו"ח, בהוצאת בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן, ויועצת תוכן למכרזי הטלוויזיה והרדיו של הרשות השנייה.

תפיסת עולם

לביא מבקשת  להחזיר למרחב הישראלי את מרכיב החיבור והיחד המתבסס על זהות, תרבות והיסטוריה משותפת, ולצמצם את השבטיות, הפוליטיקה הסקטוריאלית והשסעים העדתיים, הדתיים והמעמדיים. אלו, לתפיסתה, מרכיבי המפתח לשמירת האיזון ההכרחי בין היהודית והדמוקרטית, אבני היסוד של מדינת ישראל.

בסוגיות של דת ומדינה, מדגישה לביא את הצורך בשמירה על מרכיבי התרבות והזהות היהודית בפרהסיה, תוך יצירת מרחב יהודי-ישראלי מכיל ומאפשר עבור כלל הקבוצות והזרמים באוכלוסייה. לביא סבורה כי יש להימנע ככל הניתן מחקיקה בנושאים אלו בשל פוטנציאל הנפיצות שבהם, וסבורה כי יש לקדם הסכמות דרך דיאלוג מתמשך וברוח של 'אמנה חברתית'. לתפיסתה, במרביתן של ההתנגשויות המורכבות בשאלות של דת ומדינה, ניתן לחלץ תובנות מן העבר, ולגזור מהן תשובות מעשיות למציאות העכשווית.

לביא מדגישה את ההכרח בשימור ובחיזוק היחסים עם יהודי התפוצות, הן כסוגיה ערכית והן כצורך אסטרטגי לשמירה על מעמדה של ישראל והיהדות בארץ ובעולם. בזירה הפוליטית, פועלת לביא לחזק את מקומה של ישראל כבית מאפשר לכלל יהודי העולם ולמנוע חקיקות ויוזמות המנוגדות לרוח זו ומרחיקות את התפוצות מישראל. לביא מצביעה על תקופה זו כעידן של משבר עמוק ביחסים, ועל תיקונם כאחד מן האתגרים המשמעותיים של דורנו. 

בהיבט המגדרי מדגישה לביא את הצורך בצמצום פערי השכר במשק ובהגברת הייצוג של נשים בתפקידי מפתח בתעסוקה, בצבא, במשפט, באקדמיה ובהנהגה, מתוך אמונה כי שילוב נשים הוא מרכיב קריטי לחיזוק השוויון החברתי ולהגברת הפריון והצמיחה במשק כולו.

עוד מתמקדת לביא בתחומי הסברה ומאבק בדה-לגיטימציה כלפי ישראל, בחיזוק מעמדו של צה"ל כצבא עם, בחיזוק ערכי המשפחה והאחריות ההורית, במאבק על תקשורת חופשית ונקייה מאינטרסים זרים ובהתמודדות עם אתגרי שוק התעסוקה המשתנה והתאמתו למאה ה-21.


טקס פרידה מהרשות השנייה לטלביזיה ורדיו


הרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר שליט"א

   

   
   
   


ח"כ ד"ר עליזה לביא


עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין


טקס הפרלמנטר המצטיין  21.07.15


שדולת דת ומדינה


עליזה בכנס בקולך - 13.07.15 בבר אילן


תפילת חנה, אירוע בשילה הקדומה 9.9.15


כנס נשים אקדמאיות בירושלים 17.2.15


כנס נשים וטקסים במרחב הציבורי, סמינר אורנים


פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים
פרסומים, קורסים
ותחומי מחקר


ד"ר עליזה לביא, באתר סגל

בית הספר לתקשורת של אוניברסיטת בר-אילן

פרס בינלאומי לד"ר עליזה לביא על ספרה "תפילת נשים"

נאום במעמד קבלת הפרס

Jewish Woman’s Prayer
Explored at AFBIU
Event in NYC

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים