ספרים

   

תפילת נשים

 
 

תפילת נשים - ביקורות וסקירות                                              ביקורות באנגלית


פרופ' אדמיאל קוסמן
 

קול האישה לא היה מעולם מן הדברים הפומביים שהיהדות התלהבה להציגם כאחד ממאפייניה המפותחים. נשים לא שימשו כחזניות, כקוראות בתורה, ואף דיבורן הפומבי הושתק. עם זאת, יש להודות שהיהדות, שלא כדתות אחרות, לא ניתקה מעולם את האישה מעולם התפילה.

החכמים הזהירו את הגברים שלא לפגוע בנשותיהם, שכן שערי דמעות לא ננעלו, והדגישו שהאל מאזין לתפילות לא על פי מין, ייחוס או ידע, אלא אך ורק לפי קריטריון אחד: התפילה העולה מן הלב השבור. אין אפוא לַלמדן-הגבר כל מעלה ביחס לאישה בכל מה שנוגע ל'לב'.

עליזה לביא אספה בספר זה תפילות ממקורות רבים מאוד, החל במקרא ועד ימינו, תפילות נשים (רוב התפילות שנאספו בספר זה גם נכתבו על ידי נשים), וחילקה אותן למדורים שונים: תפילות ליומיום, בת-מצווה, למציאת בן זוג, לכלה, לפוריות, ללידה, הודיה ליולדת, זֶבֶד הבת, תפילות האם, תפילות לחג ולמועד, ואף תפילה בעת קבלת הגט, ובעת אסונות וקשיים.
המיגוון הכלול בספר מרשים מאוד, וחלק גדול מן התפילות המרגשות הכלולות בו בוודאי גם ישמש ביד רבים (גברים ונשים כאחד) ככלי ביטוי דתי למצוקות היומיום.

ההערות שהוסיפה העורכת בשולי הטקסטים מלמדות על עולם שלם של רגש ותמימות שרחש מתחת לפני השטח של הלמדנות הגברית, שהדגישה לרוב את לימוד התורה וראתה בתפילה לא יותר מאשר חובה דתית משנית.

מן הלקט של לביא למדתי גם שנשים בתקופה המודרנית חיברו תפילות מיוחדות לאירועים שבדרך כלל לא נהוג היה לייחד להם תפילה משלהם: לאישה הסובלת מיחס קשה מצד בעלה (עמ' 252-253), לעגונות ומעוכבות גט (עמ' 254-255) ואף תפילה על נשים שנרצחו על ידי בני זוגן, שנתחברה על ידי ד"ר יעל לוין בעקבות מקרי רצח מזוויעים שכאלו אשר אירעו בשנים 2000-2001 (עמ' 274-275).

והערה קצרה לסיום: הִתמיהה אותי העובדה שהעורכת לא שילבה בספרה כל תפילה מתוך הסידור המעניין שערכה לפניה המשוררת היהודייה-האמריקאית מרשה פאלק (ספר הברכות, בוסטון 1996). שמחתי למצוא בספר זה גם תפילה שמייצגת את העושר המצוי בשירה העברית החדשה, את שירהּ הנפלא של חוה פנחס כהן "תפילה לא בטרם שחרית"; אך חסרו לי מאוד תפילות שכתבו בשיריהן משוררות אחרות בשירה הישראלית החדשה. בראש ובראשונה התפלאתי על חסרונה של שירת זלדה, שבאמת איני מבין כיצד ניתן היה להתעלם ממנה בקובץ שכזה – אבל גם משוררות חשובות אחרות חסרו כאן לדעתי: רחל, לאה גולדברג, והמשוררות בנות דורנו, שכתבו כמה תפילות נפלאות: אסתר אטינגר ורבקה מרים.

 

   

תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים
פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים


לרכישת הספר:

ידיעות ספרים

סטימצקי

צומת ספרים

לרכישת הספר מחו"ל:

רכישת הספר תפילת נשים מחו"ל

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים