ספרים

   

תפילת נשים

 
 

תפילת נשים - ביקורות וסקירות                                      ביקורות באנגלית


עליזה לביא - סיכום ביניים

ככל שחולפים הימים מאז יצא הספר מתגלות לי תפילות חדשות, ונחשפים סיפורי חיים מרתקים. רבים משתפים אותי במסורות ובשרידי-זיכרונות העוברים במשפחתם מדור-לדור. הספר נרקם בתוכי מתוך תהיות ושאלות, ששנים רבות נותרו ללא מענה. כאבתי את ההיעדר המוחלט של סיפור-החיים הנשי מסידורי התפילה. לא אחת תהיתי מדוע מתעלמת היהדות מעולמה של האישה? מהן הסיבות להיעלמות קולן של נשים ורגשותיהן מהקאנון? ויותר מכל, מה הייתה תגובתן של נשים לאורך הדורות? הרי זכויות היוצרים לתפילה היהודית שמורות לאישה. לחנה מרמתיים צופים. אל חיפוש תפילות נשים הגעתי מתוך ידיעה עמומה שנשאתי בתוך-תוכי שנים רבות על קיומן, גם אם לא ספרו לי על כך. דחיתי השקפות מחקריות שקיבעו את אי-קיומה של יצירה נשית-יהודית - כעובדה.

כך יצאתי למסע נדודים שחצה יבשות וזמנים. לאט-לאט החלו להתגלות תפילות שנכתבו במקומות שונים בעולם על ידי נשים ובעבורן. מצאתי, כי בעבר שכמעט ולא סופר יש תשובות לשאלות של כאן-ועכשיו. אסופת התפילות מלמדת על מעיין יצירה פועם בפזורה היהודית, שהניב תפילות שאומצו ברצון לאורך דורות. תהליך התקבלות הספר והחיבוק החם לו הוא זוכה בקרב קהלים שונים – מרגש. הדיאלוג שנפתח באחת עם קהל הקוראים - מפעים בעוצמתו. האור הנשפך על דמויות מוצלות, זיכרונות אישיים של מלמולים נשכחים של אמא, של סבתא ואוצרות מספריות-משפחה, משלימים את הפסיפס. חדלתי להשתמש במילים "אני מבקשת להכיר .. לספר .. והתחלתי לומר אני מבקשת להחזיר.. להחיות.. את שכמעט ואבד". להשיב קולות, שחלקם מתקופות אשר עד כה היה נהוג לחשוב כי נשים-יהודיות לא כתבו בהן. הספר פרץ מכותלי המילה הכתובה ועורר התעוררות ועניין. סקרנות מחקרית בצד געגוע לא מוסבר, תיאוריה בצד פרקטיקה, זיכרון עמום בצד סודות שהתגלו במקרה. הספר נגע בעצב רגיש שחצה גבולות ומיגזרים, והאיר על דרכים חדשות-ישנות. יש שמלחינים פיוטים ותפילות, יש שמחדשים טקסים ויש שחוקרים .

רבים שואלים אם תפילות הנשים תמצאנה דרך אל התפילה הציבורית. אל הסידור. התשובה נעוצה בנו. בכולנו. בכוחה של קהילה. בדרישתו של ציבור. כך קרה עם תפילת אם ליד קבר ילדה (פאני נוידא, פראג, 1855) ביום הזיכרון האחרון. כך קורה עם איחוי שברי מילים, עם שחזור קטעי זיכרונות, טקסים, ברכות ועם הסודות של הסבתות המיתולוגיות שלנו.

   

תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים
פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים


לרכישת הספר:

ידיעות ספרים

סטימצקי

צומת ספרים

לרכישת הספר מחו"ל:

רכישת הספר תפילת נשים מחו"ל
 

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים