ספרים

   

תפילת נשים

 
 

תפילת נשים - ביקורות וסקירות                                              ביקורות באנגלית


תפילה שנענתה
אריאנה מלמד, ynet

תפילת נשים" של ד"ר עליזה לביא ראה אור לפני חודשים מספר וכבר הספיק לעורר את הסערות הקטנות הצפויות סביב הופעתו של ספר חלוצי: מה שיש בו (בעיקר תפילות של נשים אורתודוכסיות בתפוצות ובישראל, שנאספו וכונסו בפורמט חגיגי) הרגיז חלק מן המבקרים. בספר היפה הזה באמת לא תמצאו תפילה מיוחדת של נשים שנועדה לבקש מבורא עולם הצלחה בהשקעות פיננסיות נבונות, או מקום משוריין בכנסת. לעומת זאת יש בו כמה וכמה תחינות אישיות למציאת בן זוג, להשכנת שלום עם החותנת, להקלה על ייסורי הגוף הנשי ואפילו להולדת תינוקות בריאים. גם לא מדובר במנשר פמיניסטי מאורגן היטב שנועד להשיב לנשים יהודיות את מעמדן המרכזי בעולם ההלכתי, פשוט מפני שמעולם לא היה להן מעמד כזה, ובהעדר רעידת-אדמה של ממש באורתודוקסיה, גם לא יהיה להן.
 
ימים רבים היה הספר מונח בבית בתחתית הערימה של ה"לא דחוף", ולגמרי בטעות סברתי שמדובר בעוד נסיון ממסדי לקרב אותי אל היהדות המאורגנת בסקטורים. זה המקום להודות בטעות וגם לבקש מחילה, כי כלפי הקוראות בו לא מובעת כל דרישה של נסיון קודם בתפילות, או אפילו של אמונה שצריך לעשות זאת לפחות פעם אחת ביום, או פעמיים – או בכלל.
 
מה שיש כאן הוא מגוון עצום של קולות, על פני מאות שנים שבהן נשים חשו כי סידור התפילה הביתי אינו מספק מענה לצורך שלהן בחילופי דברים עם היושב במרומים. במאות השנים הללו, האוריינות שהיא פועל יוצא של "והגית בו", לא היתה תמיד מנת חלקן של נשים. ובכל זאת, הן כתבו: בקהילות אשכנז ובקהילות הספרדיות כאחד, נשתמרו נוסחים של תפילות שחיברו נשים, וגם של תפילות שיוצריהן היו גברים שסברו כי הם יודעים היטב מה מתאים לנשים. אלה חיכו בשקט ובצייתנות למי שתאסוף ותכנס אותן באהבה, וגם תזרה מעט אור על תולדותיהן של כותבות התפילות, ללמדנו שלא תמיד היו אלה גברים בלבד, ולא רק הם ניחנו בכשרון לדבר יפה עם אלוהיהם. זה בדיוק מה שקרה ב"תפילת נשים", שאכן מתכתבת עם העולם האורתודקוסי, אבל מוצאת בו מקום לכל מי שרוצה לפתוח פעם ספר של תפילות ולהרגיש כי לפרקים, אפילו בהסתייגויות רציניות, הוא יכול להיות גם שלה.
 
מצאתי בו את תפילתה של ד"ר יעל לוין, שכתבה לעילוי נשמתן של בנות ישראל שנרצחו בידי בן זוגן – ומבחינתי, די בזה כדי שלספר יהיה מעתה מקום של כבוד על המדף, למרות שאינו נקי מסטראוטיפים: ועכשיו, במקום התנצחויות, מושלכת הכפפה לעברם של סקטורים אחרים ביהדות, כאלה שנשים לא מקובעות בהן רק בתפקידיהן המסורתיים: יש עוד מקום לעוד תפילות, וודאי לאוסף של תפילות-נשים מעודכנות, חדשניות ומעוקרות מהיסטוריה. הן וודאי עוד מחכות גם למלאכת האיסוף וגם לאהבה שבה נעשה "תפילת נשים".

   

תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים
פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים


לרכישת הספר:

ידיעות ספרים

סטימצקי

צומת ספרים

לרכישת הספר מחו"ל:

רכישת הספר תפילת נשים מחו"ל

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים