ספרים

   

תפילת נשים

 
 

תפילת נשים - ביקורות וסקירות                                              ביקורות באנגלית


"הבה לי בנים ואם אין מתה אנוכי"

הדר שרת, אתר פוריות

 

שיחה מוארת ומרתקת עם דר' עליזה לביא מחברת רב המכר "תפילות נשים", על טיבן ועוצמתן של תפילות נשים ובפרט תפילות לפוריות וגם קצת על אמהות. לא לדתיים בלבד!

דר' עליזה לביא הייתה בטוחה שיש תפילות נשים עוד לפני שמצאה אותן. לדבריה קיים צימאון גדול לתפילות ולמה שהן מייצגות, כיוון שבכול אחת מאתנו "צרוב משהו מה-DNA היהודי", גם אם לא באנו מבית דתי וחווינו מנהגים מסורת. אכן, מהרגע שהספר יצא הוא רב מכר, הספר הפך להיות נחלת הכלל ולא רק נחלת החברה הדתית. דר' לביא, מבקשת להפחית את הניכור הקיים בין חילוניים לדתיים, לתרגם את היהדות להיות בת זמננו. היא, מצליחה ובגדול, לחבר אותנו לאותן תפילות גלותיות שהתביישנו בהן. מפליא ואולי לא, עד כמה אותן התפילות רלוונטיות ומעוררות הזדהות גם היום.

תפילות לכול הזדמנות וגם לפוריות

בספר "תפילות נשים" קיימות "תפילות שנכתבו על ידי נשים או בעבורן." הוא חושף "פסיפס אנושי- נשי מרתק". מקובצות "תפילות לכל הזדמנות": למציאת בן זוג הגון, לכלה, לתקופת ההיריון, לילדה לאמהות וכמובן לפוריות ולעקרות. בספר לא מקפחים את התפילות לפוריות, הן מקבלות מקום נכבד וראוי.

לא מפתיע, חנה שהייתה עקרה, היא האישה הראשונה שהתפללה. מתוך מצוקתה בוקעת תפילה אישית, אינטימית ורגישה המהווה מודל לתפילות בישראל (נשים וגברים) עד היום. אפשר להבין את חנה, העקרות גרמה לחנה למצוקה אדירה שהניעה אותה לתפילה מעצימה. "תפילתה ללא מתווכים וללא הכוונה חיצונית. הביטוי שנתנה לכאבה ולמר ליבה ובטחונה הבולט בכוחו של בורא עולם, הם התמצית של עוצמת התפילה."

"הקב"ה סובב את הדברים כך שסבלה של חנה הביא אותה לתפילה מיוחדת במינה," שבסיומה ידעה שקיבלה את מבוקשה – "ופניה לא היו לה עוד".

חנה תגלי לנו את הסוד שלך לתפילה שתתגשם

אז הנה לכם מדריך שימושיות והמרכיבים של התפילה: תפילה מצריכה "כוונת הלב" וצריך שהמתפלל "יבטא בשפתיו ולא רק בלבו את דברי התפילה." התפילה גם צריכה להיות בלחש. התפילה גם צריכה להיאמר "בריכוז ובכוונה", כך תוכל להשרות "תקווה ובטחון" בלב המתפללים. "האדם המתפלל יכול להרגיש שתפילתו נענתה, תפילות רבות עוצמה אפילו יכולות ליצור קשר דו צדדי בין המתפלל לאלוהיו".

שאלתי את דר' לביא האם כאשר איישם את כל ההנחיות הללו תפילתי תתגשם ? תשובתה שלתפילות אין כללים ותבניות. התפילה עוזרת להתמודד והיא כלי לבקש, אך היא אינה מבטיחה שהבקשות יתקיימו. לדבריה "אנחנו לא יכולים להיכנס לחישובים של הקב"ה". תהליך התפילה עצמו חשוב ומשמעותי גם ללא מבחן התוצאה. עם זאת, לדר' לביא ברור שלנשים יש כוחות, כך למשל: "אני מסוגלת להוריד לילדים שלי את החום". דר' לביא מסבירה שגאולת ישראל שמורה לנשים. הן אלה שפיתו את בעליהן – בניגוד להחלטתם של אלו לנקוט בפרישות מנשיהם – בתקופת העבדות הקשה במצרים. רצון להמשכיות והולדה ונטילת האחריות לגורל העם היהודי – זיכתה אותן לעד "בזכות נשים צדקניות נגאלו בני ישראל ממצרים" ועתידים הם להיגאל.

הקב"ה מתאווה לתפילתן של עקרות

אי- יכולת להוליד צאצאים הייתה תכונה משותפת לשלוש מארבעת האמהות. כבר אז אפשר היה ללמוד על שכיחות התופעה. איך מסבירים את העקרות דווקא של אמהות שהקב"ה כול כך רוצה בצאצאיהן ? עפ"י תפיסה מסוימת, ניתן לפרש זאת בכך ש"העקרות שמשה כאמצעי לעורר פנייה ותפילה לבורא עולם". המצוקה העזה שבעקרות אולי מעצימה ומהווה מנוף, יכול להיות שכול התהליך שחנה עברה הפך אותה לסמל – כול עכבה לטובה.

בין יעקב לרחל התפתח מתח וכעס בעקבות עקרותה. רחל זעקה "הבה-לי בנים ואם-אין מתה אנוכי". הכעס כלפי בן הזוג הסובל מאי פריון והכמיהה העצומה לילד טבעיים גם היום. איך אפשר לפרש את הכעס של יעקב שהיה בן זוג אוהב ושוויוני כלפי רחל האשה האהובה, דווקא בשעה קשה שהזדקקה לאוזן קשבת וליד מלטפת ? דר' לביא מביאה שני פירושים מקסימים:

1 . יעקב אולי רוצה לעודד את אשתו להתפלל לבורא עולם באופן ישיר ללא תיווכו.

2. יעקב רוצה לומר לאשתו שיש לה קיום אמצעי כאדם, גם אם היא עקרה ותפקיד האם אינו מתמלא.

האמהות "ייצר חייתי - כמו לשתות, כמו לאכול, כמו לאהוב"

העקרות העבירה את רחל על דעתה. בתרבויות רבות חוסר יכולת למלא את היעוד והתפקיד הבסיסי של האמהות גורם לנשים ולסביבתן הקרובה לתחושת חרפה. פעמים רבות נשים שלא מילאו את ייעודן כוולדניות גורשו או הפכה למשרתות, והיו בחזקת "לא מספקת את הסחורה". דר' לביא מזדהה עם התחושות והמצוקות, היא מסכימה שמרכיב משמעותי בסיפור חייה הוא האמהות. לדעתה האמהות זהו "ייצר חייתי - כמו לשתות, כמו לאכול, כמו לאהוב" ולא כתוצאה מהבניה חברתית. היא הרגישה שמדובר ביצר בסיסי וחזק, כאשר התקשתה בכניסה להריון של הילד הרביעי. היא מתארת איך הרצון העז והלא מוסבר בילד הרביעי לא נחלש, אפילו שכבר היו לה שלושה ילדים משלה וקריירה משגשגת. לדבריה מתוך המצוקה הזו התפתחה סקרנות גדולה שהניבה ויכוחים אינטלקטואלים ואמוניים וחייבו כנות גדולה.

"עיני דולפות כמרזב וליבי עלי דואב"

העצב בתפילות כמו היום "מתנת האי פוריות" מסבה צער, עצב כבדים, מצוקה ותסכול עזים. "אוי לי! חיי מרים עלי! נמשלתי לעץ יבש שאינו עושה פרי." "איני יודעת אנה אפנה ביגוני ואל מי אנוס לעזרה" "עיני דולפות כמרזב וליבי עלי דואב." "שמחה אין לי בעולמי, רק בכי ילל וקינה על שנותיי וימי נעורי" (תחינה לאישה חשוכת בנים)

האשם המתפללת פונה לקב"ה שירפא אותה. היא מבקשת לשוחח עם הקב"ה ומציגה דילמה כול כך רלוונטית ומעוררת הזדהות גם היום כ- 300 אחרי "על מי אכעס ואת מי אאשים ?" היא סוקרת גורמים אפשריים להאשים. אולי את אימי הורתי? אבל ברור שכוונתה הייתה טובה. אולי להאשים את המזל שבו נולדה? האם להאשים את יום הולדתי ? או "במלאך הממונה על ההיריון אשליך אשמה ?" אבל כול אלו צוו במסגרת תפקידים לשמור על כך שאהיה טובה ובריאה ללדת בנים ובנות (תחינה לאישה חשוכת בנים).

התקווה בתפילות שואבים תקווה מנשים אחרות שילדו, מודלים כמו שרה, רחל וחנה. "ריבונו של עולם, כשם שבחודש זה פקדת וזכרת לטובה את שרה ואת רחל ואת חנה ושימחתם ומלאת את שאלתם ותשמע תפילתם ותפתח את רחמם ותיתן להם הריון וילדו... עשה עמי צדקה וחסד ותזכרני לטובה ותיתן לי הריון ואתעבר מבעלי בבן זכר, ותיתן לו נשמה קדושה ויהיה צדיק וחכם ונבון ועשיר, ולא יארע לו שם נזק כל ימי העיבור ואלד אותו אחר שימלאו ירחי לדה בשעה טובה ובמזל טוב.." (תפילה לאישה לחודש תשרי לזכות בבן זכר, ה"בן איש חי"). כך גם היום מקור התקווה שלנו מצוי בכול התמונות המתנוססות ביחידות ההפריה החוץ גופית ובאותם סיפורי הצלחה של חברה, שכנה או קרובת משפחה.

"אישה זו אישה זו אישה ותפילה זו תפילה זו תפילה"

למה חשוב לך שהספר יהיה נגיש לכולם – נכס של רבים ? כיוון ש"אישה זו אישה זו אישה ותפילה זו תפילה זו תפילה". כול אחד וכל אחת יכולים להתפלל. חילונים, דתיים, חרדים ומבקשי דרך. תפילה אישית, תפילת ציבור, תפילת נשים. כול עוד יש עוצמה של רגש, משהו שיוצא מהלב, מהנשמה. כך ניתן ליצור דו שיח עם בורא עולם יום-יום שעה-שעה. זוהי בעצם יהדות אוטנטית ללא מתווכים. דר' לביא גאה שדווקא ספר תפילות הצליח לחצות מגזרים, עדות, דתות ותרבויות ודווקא אנשים שהסידור זר להם מרגישים עם הספר בנוח. היא סיפרה על אישה ערביה שהתפללה עם הספר בכניסה ליחידת IVF. למדתי לדעת משיחות עם נשים שאינן יהודיות שתפילת נשים היא משהו אוניברסלי. ו"הרי האלוהים הוא אותו אלוהים. אז אם זה טוב ליהודיות למה זה לא יהיה טוב לי? ולמעשה, אסופת התפילות מלמדת על ניסיון של נשים אחרות ששמרו על הגחלת היהודית והעבירו אותה לדורות הבאים.

"התפילות, התחינות, הפיוטים והמזמורים שונים אחד ממשנו, אך לכולם יש מכנה משותף – דיאלוג עם בורא עולם, תקווה לעתיד טוב יותר וחרדה לשלמות העם היהודי." כול אחת או אחד מוזמן לקחת משהו מתוך המשותף הזה.

תחינה לאשה חשוכת בנים
 

רִבּוֹן כָּל הָעוֹלָמִים, אֲדוֹן כָּל הַנְשָׁמוֹת. יוֹצְרִי וּבוֹרְאִי! אַתָּה יְצַרְתַּנִי מֵעָפָר וְנָפַחְתָּ בִּי נְשָׁמָה קְדוֹשָׁה לָתֵת לִי חַיִּים בָּעוֹלָם הַזֶּה. הַכֹּל בְּגֹדֶל חֲסָדֶיךָ וְרַחֲמֶיךְ. אַךְ, לְרֹב צַעְרִי וְדֲאבוֹנִי, טוּבִי בָּעוֹלָם הוּא אַךְ מְעַט, כִּי לֹא זִכִּיתַנִי בִּפְרִי בָטֶן. אוֹי לִי! חַיַּי מָרִים עָלָי! נִמְשַׁלְתִּי לְעֵץ יָבֵש שֶׁאֵינוֹ עוֹשֶׁה פֶּרִי. יְגוֹנִי גַּדוֹל עָלַי! אֵינִי יוֹדַעַת אָנָה אֶפְנֶה בִּיגוֹנִי וְאֶל מִי אָנוּס לְעֶזְרָה.

אֶל שָׁמַים וָאָרֶץ אֶשָּׂא עֵינַי שֶׁיִתְחַנְנוּ עֲבוּרִי, כִּי שְׁנוֹתַי כָּלוֹת כְּעָשָׁן, וְאֵינִי מְתַקֶּנֶת מְאוּמָה בְּעוֹלָמִי, בִּגְלַל צַעֲרִי כִּי רַב, אֶתְכַּפֵּר עַל חֲטָאַי וְאֶזְכֵּה לָעוֹלָם הַבָּא. אוֹי וַי לִי, וַי לְחַיי! עֵינַי דּוֹלְפוֹת כְּמַרְזֵב וְלִבִּי עָלַי דוֹאֵב. שִׂמְחָה אֵין לִי בְּעוֹלָמִי, רַק בְּכִי יְלַל וְקִינָה עַל שְׁנוֹתַי וִימֵי נְעוּרַי. אוֹי לִי! מָה אֹמַר וּמָה אֲדַבֵּר? הָאֱלֹהִים מָצָא אֶת עֲוֹנִי כִּי רַב הוּא, יְיָ הַטוֹב, הֵן אֵין בָּעוֹלָם אֲשֶׁר יוּכַל לְרַפְּאֵנִי, רַק אַתָּה שֶׁיְצַרְתַּנִי כְּלִי לְעָבְדְךָ, רַק אַתָּה תּוּכַל לִרְפֹא לִי. לָכֵן בַּקָּשָׁתִי שְׁטוּחָה לְפָנֶיךָ, אִם אֵין לִי חַיֵּי עוֹלָם הַזֶּה, זַכֵּנִי לְחַיִּים טוֹבִים בָּעוֹלָם הַבָּא, וְלֹא תִּכָּלֵם נִשְׁמָתִי לָעוֹלָם הַבָּא:

רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, בִּרְצוֹנִי לָשִׂיחַ לְפָנֶיךְ אֶת מַר לִיבִּי! מְהַרְהֶרֶת אֲנִי בְּנַפְשִׁי: עַל מִי אֶכְעַס וְאֶת מִי אַאֲשִׁים? אִם אֶת אִמִּי הוֹרָתִי אַאֲשִׁים - הֲלֹא כַּוָּנָתָּה הָיְתָה לְשֵׁם שָׁמִים, לַעֲשׂות אֶת רְצוֹנְךָ הַקָּדוֹשׁ וְאֲשֶׁר צִוִּיתָ: "לֹא תֹהוּ בְּרָאָהּ, לְשֶׁבֶת יְצָרָהּ". הַאִם אֶתְלֶה אַשְׁמָה בְּמַזָּלִי שֶׁבּוֹ נוֹלַדְתִּי? - הַלֹא גַם הַמַּזָּלוֹת כֻּלַּם חַיָּבִים לְקַּיֵּם פִּקוּדֶיךָ, כִּי כָּל צְבָא הַשָׁמַים לְךָ מִשְׁתַּחֲוִים, כִּי לְשֵׁם כָּךְ בְּרָאתָם וְהִפְקַדְתָּם עַל מִשְׁמַרְתָּם. הַאִם אַאֲשִׁים אֶת יוֹם לֵדָתִּי?- הֲלֹא כָּל יָמַי וּשְׁנוֹתַי קוֹדְרִים עָלַי, הַאִם אֶת מְיַּלּדתִי אַאֲשִׁים, שֶׁמָּא לֹא עָרְכָה הֵיטֵב אֶת אֲבָרַי בְּעֵת לֵדָתִי? הַאִם בְּמַּלְאָךְ הַמְמֻנֶּה עַל הַהֵרָיוֹן אַשְׁלִיךְ אַשְׁמָה? - הַלֹא כָּל אֵלֶּה רַק שְׁלִיחוּתְךָ וּפְקֻדָּתְךָ קִיְּמוּ, וְהֵם נִצְטַווּ בְּשִׁמְךָ הַגָּדוֹל, וְדַעְתָּם הָיְתָה שֶׁאֶהְיֶה טוֹבָה וּבְרִיאָה לִהְיוֹת לְךָ לְשִׁפְחָה וּלְעֲבְדְךָ תָּמִיד, וְלָלֶדֶת בָּנִים וּבָנוֹת לְיִּשׁוּב עוֹלָמְךָ וּלְהוֹדוֹת לְשִׁמְךָ:

עַל כֵּן, בַּעֲוֹנוֹתַי הָרַבִּים, חַטָּאתִי וְאַשְׁמָתִי תְּלוּיוֹת אַךְ בִּי, שִׁפְחָתְךָ הַדַּלָּה, כִּי חָטָאתִי וּפָשַׁעְתִּי לְפָנֶיךָ, יוֹצְרִי וּבוֹרְאִי. לָכֵן מוֹסֶרֶת אֲנִי אֵלֶיךָ אֶת עַצְמִי, גוּפִי וְנִשְׁמָתִי, בְּטֶרֶם יָבוֹא עִתִּי. וְרֹב צַעֲרִי וִיְגוֹנִי יְכַפֵּר עַל נִשְׁמָתִי לְהַצִּילָה מִדִּינָה שֶׁל גֵּיהִנֹּם וּמֵרֶדֶת שַׁחַת, וְאֶזְכֶּה לַחֲסוֹת בְּסֵתֶר כְּנָפֶיךָ לְעוֹלָמִים, אָמֵן: i


דר' עליזה לביא מרצה לתקשורת במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן. אשת טלויזיה, עורכת ומנחה תוכניות העוסקות בתרבות היהודית. מחקריה עוסקים במגדר, תקשורת ורב תרבותיות.

----------------------
i . מלוביצקי, תשנ"ח.

 

   

תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים
פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים


לרכישת הספר:

ידיעות ספרים

סטימצקי

צומת ספרים

לרכישת הספר מחו"ל:

רכישת הספר תפילת נשים מחו"ל
 

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים