ספרים

   

תפילת נשים

 
 

תפילת נשים - ביקורות וסקירות                                              ביקורות באנגלית


מקור ראשון באינטרנט - ספרים
יהודית באומל

מעטים הספרים שאתה קורא בנשימה אחת ומצטער שאינם ארוכים יותר. עוד פחות נפוץ למצוא ספר שבעת הקריאה אתה כבר בטוח שהוא ימצא מקום בחיי היומיום שלך. כזה הוא ספרה של עליזה לביא ´תפילת נשים´.

מעטים הספרים שאתה קורא בנשימה אחת ומצטער שאינם ארוכים יותר. עוד פחות נפוץ למצוא ספר שבעת הקריאה אתה כבר בטוח שהוא ימצא מקום בחיי היומיום שלך. ואם נוסיף לכך את העובדה שמדובר בספר מקורות בהוצאה לא אקדמית, מה שלעתים נחשב כמתכון בטוח לצרות וכנשיקת המוות למחבר בעולם האקדמי, הרי שמדובר בשילוב נדיר שאנו זוכים לו רק פעם בשנים רבות.

כזה הוא ספרה של עליזה לביא 'תפילת נשים', פרי עבודת איסוף פרטני של שנים רבות שמוצע עתה לציבור כספר תחינות מודרני. במשך מאות שנים נהוג היה ברבות מקהילות ישראל שנשים מתפללות תפילות מיוחדות משלהן; חלקן בשפה העברית, חלקן בשפת המקום. אחדות מבין התפילות היו תפילות יומיום, אחרות התייחסו לחגים ולאירועים במעגל החיים, והיו כמובן תפילות מיוחדות שנתחברו עקב אירוע מיוחד או בעקבות מאורע יוצא דופן שהתרחש בתקופה זו או אחרת. חלק מהתפילות נלמדו על פה ונאמרו בעיניים עצומות, פשוטו כמשמעו, כגון התפילה בעת הדלקת נרות או תפילה מיוחדת בשעת הטבילה. אחרות היו תפילות שנשים (שידעו לקרוא) אמרו מתוך ספר תפילות ובקשות מיוחדות שכונה "ספר תחינות", ושלא היו מוגבלות ביום ובשעה כתפילות רגילות.

נושא התחינות והתפילות המיוחדות לנשים בקהילות ישראל זכה בשנים האחרונות לתשומת לב מדעית מחודשת, כגון בספרה של חוה וייסלר או במחקרה של יעל לוין, אך שנים רבות עברו מאז ראתה אור מהדורה מיוחדת של תחינות. שמור עדיין בביתי ספר התחינות של סבתי שראה אור סמוך לפרוץ מלחמת העולם הראשונה וכלל תפילות מיוחדות לאלמנה הנאלצת להתגורר עם ילדיה, תפילה לאשה שבעלה היגר לאמריקה והשאיר אותה באירופה, וכן תפילה יוצאת דופן לנשמותיהם של בני הזוג שטראוס, יהודים אמידים שנספו באסון הטיטאניק (!) שהתרחש באותן שנים.

עליזה לביא, מרצה למדעי המדינה ותקשורת באוניברסיטת בר אילן, קיבצה תפילות מיוחדות שנאמרו על ידי נשים במהלך הדורות. מאחר שקיימות אלפי תפילות שכאלה החליטה המקבצת לכלול בספר רק תפילות שנכתבו על ידי נשים או במיוחד בעבורן, תפילות שרבות מהן אינן ידועות לציבור המתפללות הרחב. כך למשל תפילת המיילדת על האשה היושבת על המשבר של רבי אליהו הכהן מאיזמיר, מחבר הספר שבט מוסר מן המאה ה-17, או תפילה להולכת הכלה מאת הרב יעקב אבן צור, יליד פאס, מרוקו (1752), שהיה רב ופייטן וחי בערים מקנאס ותיטואן. ואכן, לביא התמקדה בתפילות מיוחדות של יהדות ספרד, איטליה וארצות האיסלאם, מאחר שתפילות יהדות אשכנז היו אלו שזכו עד עתה לעיקר התפוצה והמחקר.

הספר מורכב משערים המתאימים לסדר חייה של האשה – לציר הזמן היהודי של ימות השנה, שבתות וחגים, ולציר הזמן האישי שלה באירועים המיוחדים בחייה. השער הראשון מורכב מתפילות, תחינות ופיוטים של נשים ליומיום, משם היא עוברת לשער הבת מצווה, מציאת בן זוג, ותפילות לכלה. השער הבא –עקרות ופוריות –כולל תפילות לפוריות, לתקופת ההריון, ליום הלידה (תפילות היולדת והמיילדת), תפילות זבד הבת והברית. מכאן עוברת המחברת לתפילות אם הכוללות בין השאר תפילה לגידול בנים, תפילת האם שבתה קבלה מחזור, תפילה לעורר זכות האמהות בעת צרה, ותפילה הנחוצה כנראה בכל תרבות שהיא – תפילת החמות. השער הבא עוסק בתפילות נשים הקשורות במצוות מן התורה (הדלקת נר, הפרשת חלה, טבילה וטהרה), לחגים ומועדים, תפילות נשים לשעת משבר (עגינות וקבלת גט, מחלה במשפחה, אובדן ושכול), ולבסוף – תפילות נשים לשלום ולגאולה.

לצד נוסחי התפילות אספה לביא פרטים ביוגרפיים מרתקים לגבי הכותבים, ופרטים היסטוריים ותרבותיים על אודות הספרים שבהם הופיעו או האקלים התרבותי שבמסגרתו נכתבו. הדברים מופיעים באופן כזה שמי שמתעניינת בטקסט בלבד לצורך תפילה אינה חייבת לעבור הסברים ארוכים עד שהיא מגיעה לתפילה עצמה, בעוד שהמבקשים ללמוד יותר על המחברים והמחברות ועל הנסיבות שבהן נתחברו התפילות ושבהן הן נאמרו ונאמרות היום יוצאים גם הם נשכרים. כך, למשל, ב"מספדי נשים מכורדיסטן לתשעה באב", המשליך אור על מנהגי הקהילה שבה נאמרו, או בתפילה בטרם לידה מתוך ספר התפילות של יהודית קוצר-כהן שנכתב באיטליה בשנת 1786.
כאמור, מבחנו של ספר מעין זה אינו רק בעניין הנוצר בקריאתו הראשונית, אלא בשימוש שנעשה בו לאחר מכן. בשונה מכל הספרים שקראתי לאחרונה לצורכי הנאה, מחקר וביקורת, ספר זה, המופיע גם בפורמט מאיר עיניים ונוח לאחיזה, ימצא לו מקום של כבוד במדף בו נמצא סידור התפילה היומי שלי, ליד התנ"ך וספר תהלים. חבל רק שבעולם האקדמי, סביבת עבודתה של לביא, ישפטו ככל הנראה את פרי עמלה על פי הכריכה וההוצאה, ולאו דווקא על פי ההשקעה המדעית, התוכן והתוצאה המרהיבה.

   

תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים
פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים


לרכישת הספר:

ידיעות ספרים

סטימצקי

צומת ספרים

לרכישת הספר מחו"ל:

רכישת הספר תפילת נשים מחו"ל

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים