ספרים

   

תפילת נשים

 
 

תפילת נשים - ביקורות וסקירות                                              ביקורות באנגלית


ד"ר יעל אראלי, מורה לספרות, דולב

הספר 'תפילת נשים' מאת ד'ר עליזה לביא, מרצה לתקשורת במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן ופעילה ביוזמות חברתיות ותקשורתיות למען חיזוק מעמד האישה והזהות היהודית בישראל, נולד מתוך קריאת ראיון קשה וכואב עם חן קינן, ששכלה את אמה ואת בתה התינוקת בפיגוע בפתח תקווה.

חן לא יכלה לשאת את הכאב הנורא ועקרה עם בעלה לארה'ב. לביא שהייתה נסערת מעוצמת הכאב הכפול של שכול ויתמות גם יחד, ביקשה לנחם ולחזק את האם השכולה (וגם את עצמה), באמצעות סיפורים על נשים גדולות ודגולות לאורך ההיסטוריה היהודית, ועל התפילות הקטנות והגדולות שנשאו שחוברו על ידי גברים לנשים וכן על ידי נשים לנשים.

בפתח הדבר בו מספרת לביא על נסיבות היווצרות הספר, היא מביאה מדברי ה'חזון איש' בספרו 'אמונה ובטחון': 'ישנם זמנים בהם האדם המתפלל יכול להרגיש שתפילתו נענתה. לפרקים, תפילתו רבת העוצמה יוצרת קשר דו צדדי בינו לבין אלוקיו. לתפילה זו מתלווה מענה מאת ה', אותו מסוגל האדם לחוש. הקב'ה סובב את הדברים כך שסבלה של חנה יביא אותה לתפילה מיוחדת במינה, עד שבסיומה ידעה חנה שאת אשר ביקשה – קיבלה 'ופניה לא היו לה עוד''.

ואכן הספר מכיל עשרות תפילות, אשר ליקוטן היה תהליך ארוך ומורכב, כשהכלל שהנחה את המחברת היה לכלול בו אך ורק תפילות שנכתבו על ידי נשים או עבורן. התפילות קובצו מכתבי יד, ספרים, מוזיאונים, ספריות ברחבי העולם, מארכיונים ומאוספים פרטיים. חלק מהתפילות שבספר עברו במסורת מאם לבת בעל פה, ונמסרו ללביא על ידי מסרניות (אינפורמנטיות). הדבר משקף את שני האופנים בהם מועברים מסרים תרבותיים ופולקלוריים - התרבות הכתובה והדבורה ובכך מתאפיין הספר גם כ'סוכן תרבות'.

אסופת התפילות נחלקת לשבעה שערים הכוללים תפילות לרגעים בחיי אישה, עקרות ופוריות, תפילות אם, תפילות הקשורות בשלוש מצוות שנצטוו נשים מן התורה, תפילות לחגים ומועדים, תפילות נשים לעת משבר ותפילות נשים לשלום ולגאולה.

היות והעיקרון המארגן של הספר הוא תמאטי – כלומר לפי תוכן התפילה, ניתן לראות בצמידות פיוט נשים מן המאה החמש עשרה לשמחת תורה ולעומתו גרסה נשית של תפילת הגשם בת המאה העשרים. למרות ההיגיון הפנימי שבארגון מסוג זה, המעברים החדים בין הסגנונות הלשוניים והאידיאיים לעיתים צורמים.

למרות המחברת שבחרה שלא להוציא את הספר בפורמט אקדמי, לכל תפילה צורפו קורות החיים של המחבר או המחברת באם הם ידועים וכן פרטים נוספים על מועד אמירת התפילה או נסיבות כתיבתה, כמתבקש מספר מחקרי. העיצוב של הספר מוקפד מאוד, הנייר משובח והקריאה בו מאירת עיניים.

יחד עם זאת, בעודי מעלעלת בספר ואף נושאת מתוכו כמה תפילות רלבנטיות עבורי, נעלמה ממני אותה תחושה האופפת אותי בכל פעם שאני מתפללת מתוך הסידור האישי שלי שדפיו התקמטו זה לא מכבר, והדמעות שנשרו על דפיו בהזדמנויות שונות הכתימו אותם... ובכל זאת – אין ספק שספר חשו זה השיג את המטרה שלשמה הוא נכתב והיא לחזור ולהעיר את הקולות הנשיים שאבדו, נשכחו ונעלמו מתודעתנו במהלך הדורות. סיפורי החיים ושברי המילים שאותם מחיה עליזה לביא, מעניקים לנשים – ולא רק להם – מאגרי כוח אמונה ותקווה.

   

תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים
פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים


לרכישת הספר:

ידיעות ספרים

סטימצקי

צומת ספרים

לרכישת הספר מחו"ל:

רכישת הספר תפילת נשים מחו"ל

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים