תקשורת

   

 

 
 

שחנ"ש עם בורא עולם
שירה ורעות פינגר, 28.02.07

תפילות הנשים שקיבצה ד"ר עליזה לביא לספר שהפך זה מכבר לרב-מכר, גרמו מהפך תרבותי שגם היא לא הצליחה לצפות.

"בערב יום הכיפורים תשס"ג קראתי ראיון עם חן קינן, שאיבדה את בתה התינוקת ואמה בפיגוע שהתרחש בפתח-תקווה, ובעקבות כך עזבה עם בעלה את ישראל ועברה לגור בארצות הברית. הראיון טלטל אותי בחוזקה וגרם לי לסערת רגשות. רציתי לחזק את חן, רציתי לומר לה מילות נחמה ולחזק את רוחה.

רציתי לספר לה על נשים ששמורות להן זכויות בפני בורא עולם. נשים דוגמת אמותינו שרה ורחל. רציתי לספר לה על אלישבע בת עמינדב שאיבדה את בניה נדב ואביהוא, על רות המואבייה, על דונה גרציה, על פריחא בת-אברהם ועל גליקל האמל. רציתי לספר לה על סבתי, שעלתה כגבירה וחוותה אבדן שכול ועוני בארץ המובטחת. הייתי לוחשת לה שאמונתה החזקה והמלומדת של סבתי והליכתה לתפילה שלוש פעמים ביום, בכל יום, בכל ארבע עונות שנה, חיברו אותי ליהדות".
 
תפילה לכל עת
כך פותחת ד"ר עליזה לביא, מרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ואשת תקשורת את ספרה 'תפילת נשים', פסיפס נשי של תפילות וסיפורים. הספר הינו אסופה של עשרות תפילות שנכתבו על ידי נשים או עבורן בעבר ובהווה. התפילות שבספר מתייחסות הן לנושאים כלליים והן לנושאים המוכוונים דווקא לנשים כמו תפילה לפוריות, להריון תקין או אפילו תפילה לאם שבנה מתגייס. לביא חיטטה ומצאה תפילות בכתבי יד נדירים ובאוספים פרטיים נשכחים ורגע לפני שנעלמו לנצח, אספה אותן בספר והגישה לנשים באשר הן.

לביא מספרת כי החלה את הדרך עם המון שאלות. "שאלות שנבעו גם מפעילותי במסגרת ארגון 'קולך' למען מסורבות הגט והעגונות, עם ביקורת לחוסר ההתגייסות ההלכתית של ההנהגה בימינו. הרגשתי כי גם לאורך ההיסטוריה חוו את אותן המצוקות ושאלו שאלות. רציתי למצוא את התשובות. לא ידעתי שזה מה שאמצא. גיליתי עולם יהודי שבו היו יותר קשובים לנשים וצרכיהן, תקופה בה היו יצירתיים ואמיצים להביא תשובות. במובן הזה, זהו ספר פוליטי, אשר מראה עולם יהודי חי ונושם שלא נותן לנשים לפעול לבד".

מבעלז לשומר הצעיר
אחת הדמויות המופיעות בספר היא פאני נוידא, בת המאה ה-19, נצר למשפחת רבנים. "לאחר שבעלה נפטר היא החליטה להקים לו יד באמצעות כתיבת ספר תפילות לנשים בגרמנית, תפילות בציבור וביחידות לכל הזדמנות בחיי האישה. אני לא ידעתי על קיומו. מצאתי כרך נטוש בגנזך הספרים הלאומי והתחלתי לתרגם. זה היה קשה כקריעת ים סוף. בסוף גיליתי אישה מדהימה עם  תרומה אדירה.

היא יצרה את  ספר התפילות הנשי כיוון שהרגישה שבעידן ההשכלה נשים מתרחקות ולא יודעות, ושבסידור הקיים אין מענה למצוקות היומיומיות. כל אותן נשים מרתקות נשכחו לחלוטין. הסיפור ההיסטורי היהודי שלנו חסר. מה קרה בדרך? מי האשם בכך שכל מנהגי הקהילות לא התגלו ופיוטיי הסבתות נשכחו מלב? זה הפך מבחינתי למפעל הצלה. את הצעדים הראשונים במחקר, עשיתי לבד. נתקלתי בזלזול מהצד האקדמי, בסטריאוטיפים כלפי הזרם אליו אני משתייכת, במעין פחד מפני גל חזרה בתשובה".

כיום היא אומרת, המצב השתנה. "דברים נפתחים. למדו להכיל, ומתקיים תהליך מאוד מרגש. מצד אחד, יש צורך וצימאון גדול מאוד ומצד שני, קיימת רתיעה ופחד מהסידור הקבוע שמאיים על חלקים גדולים בחברה. יש ביקוש גדול לספר גם אצל נשים דתיות שחשו כי סידור התפילה הביתי אינו מספק מענה לצורך שלהן בחילופי דברים עם היושב במרומים. עכשיו התפילה הפרטית קיבלה מחדש את ה'גושפנקה' והלגיטימיות. יוצא אפוא, כי יום אחד אני מרצה בחסידות בעלז על הספר ולמחרת בקיבוץ של השומר הצעיר".

האם לדעתה ישנו כוח ייחודי בתפילת נשים? לביא חושבת שכן: "התפילה באה מהלב ונוגעת בלב. זה הכוח של ההתקרבות - גם ללא רקע והכנה. כאשר נחשפתי למגוון התפילות, התחלתי לגלות נשים מהפזורה, טקסטים נפלאים. כשעוברים על התפילות בקפידה, קוראים ומתפללים, ניתן לראות שלושה דפוסים שעולים. דפוס אחד, דאגה של נשים לעם ישראל, חרדה לשלמות. דפוס שני, בקשה לתקווה, לעתיד טוב יותר, לגאולה. והדפוס שלישי, דיאלוג אינטימי ואישי עם בורא עולם. מדהים לראות כיצד אותם דפוסים עלו בתפילות השונות, במקומות שונים, בשפות ובתקופות שונות".

תפילה של דו קיום
ולאיזו תפילה לביא התחברה? "ברמה האישית, התפילה של פרל אשת ר' לוי יצחק מברדיטשוב סנגורם של ישראל. תפילה קצרה שהייתה אומרת כשהייתה מכינה את חלות השבת. מי שמכיר ולמד על הזוגיות של ר' לוי מברדיטשוב ופרל אשתו, מבין  את תפילתה, כי מה צריך יותר מזה".

בין גל התגובות מכל גוני הקשת שקיבלה לביא, יש כמה שהיא זוכרת במיוחד. "בכנס ון ליר שהשתתפו בו חרדים רבים, ניגש אליי בסוף היום חרדי בלבוש מסורתי ואמר לי 'ישבנו חודש בישיבה ולמדנו את הספר, ואין לך טעות אחת - זוהי זכות גדולה'. תגובה נוספת שהפתיעה אותי הייתה של חברה שלי שהיא אחות בבית החולים 'לניאדו'. היא סיפרה כי נשים ערביות רבות מתפללות עם הספר הזה. הן טוענות כי אלו תפילות נשים לאלוקים, והרי זה אותו האלוקים, אז אם זה טוב ליהודיות, זה טוב גם להן". 

   והרשות נתונה, ערוץ 10
צהרי שישי וערבי חג
בשעה 13:30


למידע על התוכנית


תפילת נשים

פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים

 

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים