מאמרים

   

תפילת נשים

 
 

מהפכת נשים הלומדות
ד"ר עליזה לביא, מתוך מדור יהדות,
nrg

במבט לאחור ניתן לסמן תקופה זו, של ראשית שנות השמונים, כראשית פריחת ניצני מסגרות הלימוד לנשים. לימוד שבא מצמא גדול. מרעב לעולמה של תורה. מגילוי עולמות שהיו סגורים כמו לימוד גמרא, הכרות עם שפת המפרשים ומחשיפה לדמויות תורניות שאינן ב"תוכניות הלימודים". דר עליזה לביא כותבת על קולן המתחדש של נשים בלימוד תורה.

לפני כעשרים שנה השתחררתי מהצבא ומצאתי עצמי צמאה לעולמה של תורה. כקצינה צעירה, בוגרת החינוך הדתי, לא הכרתי את תחושת הצימאון לידע ולדעת שהעמיקה בי. רציתי ללמוד, לדרש ולהימצא בעולמה של תורה.

אך לאן אלך? לא הייתה בנמצא כל מסגרת מתאימה. ואם הייתה, אז הייתה מנת חלקן של מעטות. שנים מאוחר יותר גיליתי, שלתחושה זאת היו שותפות נשים נוספות בנות גילי. במבט לאחור ניתן לסמן תקופה זו, של ראשית שנות השמונים, כראשית פריחת ניצני מסגרות הלימוד לנשים. לימוד שבא מצמא גדול. מרעב לעולמה של תורה. מגילוי עולמות שהיו סגורים כמו לימוד גמרא, הכרות עם שפת המפרשים ומחשיפה לדמויות תורניות שאינן
ב"תוכניות הלימודים".

האפשרות שהסתמנה הייתה מכון אורה לבנות בירושלים. מהחודש בו שהיתי שם אני זוכרת שיחות מרתקות עם נשים וצעירות שהיו בצעדיהן הראשונים אל היהדות האמונית. חיפשתי משהו נוסף. לא ידעתי להגדירו במילים – אך תרתי אחריו.

ואז הגיע הטיול הארוך לעולם הגדול ואחריו שאר מטלות החיים. אך הבערה ללימוד לא שכחה. אז כבר צמחו מספר מסגרות, והכרתי נשים לומדות. תלמידות חכמות. היום כשאני רואה את ההיצע ואת מגוון המדרשות והתוכניות העומד בפני בנותיי. ושומעת את השיח, של בנות דורן בארץ ובחו"ל, על שנת לימוד כנדבך במסלול חייהן. אומדת אני את עצמת השינוי.

חכמת נשים בנתה ביתה

מהפכת הנשים הלומדות היא הישג משמעותי וחיוני המתרחש כאן בארץ הזאת. תהליך המקרין על מקומן של נשים בעשייה הדתית, בתפקידי הנהגה, בחינוך בכלל ובחינוך הבנות בפרט. דוגמא מצוינת לכך היא הפריחה הגדולה בלימוד המשותף לאימהות ולבנות דתיות כחילוניות לקראת בת המצווה.
ידע זה כוח. וכוח המוקנה מידע יש בידו לשנות ולהשפיע.

נשים יהודיות לאורך הדורות היו שייכות לעולמות הידע והדעת. היו שזכו ונולדו לאבות שאפשרו כמו בנותיו של רש"י, אסנת מכורדיסטאן, פריחא בת רבי אברהם ואחרות, והיו שנחשפו לתורת הנשים רק במרחב הפרטי. מאם לבת. גם אלו וגם אלו למדו ידעו. הקול המתחדש של נשים בלימוד התורה יש בו כדי להביא ידע בדרכים נוספות, שיש בהן להקרין על עולם הלימוד הגברי ועל עולמות רחוקים בתנאי שישמור על ייחודו, שפתו וכליו.

"חכמת נשים בנתה ביתה". זכינו להיכלל בדור של נשים למדניות, מעמיקות, חושבות וביקורתיות. קולות נשיים רעננים באוהלה של תורה. שרשרת הדורות פורחת ומשגשגת והפעם – חוזרת נשזרת בה גם המחשבה וההגות הנשית. בניין נוסף זה של חכמת נשים עמוקה ויסודית יעשיר את העולם התורני ויעניק נדבך רוחני חיוני ומשמעותי לעולם הרוח הישראלי ולארון הספרים היהודי.

ד"ר עליזה לביא מלמדת במחלקה למדעי המדינה, אוניברסיטת בר-אילן, מחברת רב-המכר תפילת נשים שיראה אור בקרוב באנגלית ((Random House, חברת קולך.

   


פסיפס נשי של
תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

שלחו שאלות והערות

שתפו בתפילות וטקסים
והרשות נתונה, ערוץ 10
צהרי שישי וערבי חג
בשעה 13:30


למידע על התוכנית

 
 

                                                                                                                                                                 דוא"ל לפניות הגולשים