מנהג נשים

       
 

מאז ומתמיד היו מנהגי הנשים יסוד חשוב ביהדות ובשמירה עליה, אם כי במרוצת הדורות אבדה התורה הנשית-יהודית שבעל-פה. בספרה החדש, מנהג נשים, שהוא המשך ישיר ומעשיר לתפילת נשים, משיבה לנו עליזה לביא את הידע שאבד. בכתיבה קולחת ועשירה שוזרת המחברת מנהגי נשים יהודיות מתקופות שונות בהיסטוריה היהודית, וממרחבי התפוצות. הדמיון המפעים במנהגיהן של נשים יהודיות חוצה שפות ויבשות, והוא נמתח בין איטליה לגרוזיה ומרוקו, בין גרמניה לקוצ'ין, בין תוניס לאשכנז, ובין עיראק, פולין וצרפת.

מנהג נשים הוא מסע התחקות מרתק אחר נשים ששימרו בזיכרונן ובמעשיהן מידע נדיר, מסורתי והלכתי. מעשה הכתיבה נוצר את סיפורי סבותינו ואמותינו בטרם יֵרדו לתהום הנשייה, ומעלה על נס את משמעותה ואת עומקה של תורת הנשים היהודית, שלא פעם שימשה מגדלור לעולם ההלכה. אך חשיבותו של הספר אינה נעוצה רק בזיקתו לעבר, משום שהוא מחיה מנהגים שעברו על-פה מאם לבת, מסבתא לנכדה, מחמות לכלה. כולנו יכולים לאמץ מתוכו מנהגים, טקסים, תפילות ומסורות, ולהמשיך בדרכן של הנשים היהודיות שליכדו את היחיד והקהילה למקשה אחידה באמצעות עולמן הרגשי, תרבותן העשירה ועוצמתן הרוחנית העל-זמנית.

ד"ר עליזה לביא היא חוקרת ויוצרת, פובליציסטית ופעילה חברתית, ומרצה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן. מחקריה עוסקים בתקשורת, ברב-תרבותיות ובעולם הידע והדעת הנשי-יהודי. רב-המכר פרי עטה, תפילת נשים (2005), ממשיך להכות גלים בארץ ובעולם וזכה ב-National Jewish Book Award. לביא היא מן הדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל ומרצה מבוקשת בחו"ל ובארץ. היא מבקשת להשיב את התורה הנשית-יהודית שבעל-פה אל מרקם חיינו. עבודתה מנגישה עבורנו את הידע הזה ורוקמת מחדש את הסיפור הנשי.

אנא כתבו לנו:
ד
"ר עליזה לביא
www.AlizaLavie.com
aliza.lavie@gmail.com
0522-595360

לתיאום הרצאות ואירועים
נא לפנות:
alavie@knesset.gov.il 

אירוע ההשקה של הספר מנהג נשים, בית התפוצות, ת"א

דברי מנחת האירוע, שהרה בלאו על
הספר מנהג נשים

הרצאה באירוע השקת הספר מנהג נשים,
בית התפוצות

   

 
טקס מסירת הספר מנהג נשים לנשיא המדינה מר שמעון פרס

"עם הספר" מנחם הורוביץ מספר על סיפרו האהוב / חדר החדשות הצפון והעמקים
מנחם הורוביץ, "כתבנו בצפון" על הספר מנהג נשים.

הגרסה הנשית של היהדות / תמר רותם, הארץ
נשים ותרומתן לפולחן הדתי הן מורשת ממשית בהיסטוריה של קהילות יהודיות, אך מורשת זו נשכחה, בעיקר בגלל הדומיננטיות של הגברים.

תורת הנסתר / ריקי רט, נשים
הנשים שהודרו לאורך הדורות מבתי הכנסת ומהשיח ההלכתי יצרו לעצמן מסורות וטקסים משלהן.
ד"ר עליזה לביא יצאה למסע מרתק בעקבות המנהגים הנשכחים של הנשים ההן ובסופו גילתה עולם
יהודי גדוש. "כיום יש צמא לחזור לשורשים", היא מסבירה.

שני ספרים וגעגוע / עדי אהרון, פנימה
מדוע הנשים במרוקו הטמינו גרגרי סוכר מתחת למזרן של התינוק? באיזו קהילה כיהנו שוחטות ואיזו כוס נהגו נשות ישראל להוסיף בליל הסדר, חוץ מהכוס לאליהו? לאחר שפורסם ספרה "תפילת נשים", יצאה ד"ר עליזה לביא למסע נוסף בעקבות מנהגי נשים בארץ ובקהילות ישראל בעולם וחזרה עם ספר חדש.

ראש חודש אדר. הנשים יכולות להערך לקריאת וכתיבת מגילת אסתר / דתילי
בלא מעט קהילות נשים עורכות מניין לעצמן וקוראות במגילה.לקראת חג הפורים פסק הרב עובדיה יוסף, מבכירי הפוסקים הספרדים, שנשים יכולות לקרוא את מגילת אסתר בפני כל ציבור של מתפללים, לכתוב מגילות אסתר כשרות ואף להוציא ידי חובה את הגברים המאזינים להן.ד''ר עליזה לביא שבימים אלו יוצא ספרה ''מנהג נשים'' קיבצה את מנהגי פורים בארץ ובתפוצות השונות. אז מתי לאחרונה אפיתם''ח'בזה די המן''.

בורא פרי הבטן: כל הסגולות להריון בריא / ynet
באיסטנבול גזרו חיתולים, במרוקו נתנו לרווק לחגור חגורה סביב בטנה של האישה ההרה, בפרס רקמו שמות מלאכים על כיסוי הראש, ובאשכנז דאגו לתת לאישה הרה כל מאכל שחשקה בו - חוץ מחרדל. מסביב לעולם היהודי בתשעה חודשים, בספר חדש

   

מנהג נשים
מנהג נשים / ד"ר עליזה לביא
מסע נשי של מנהגים,
טקסים, תפילות וסיפורים

ביקורות וסקירות

הערות ותגובות

הפרק הראשון מתוך
מנהג נשים:

"המתפללת של הנשים":
מבית הכנסת החוצה ובחזרה

לרכישת הספר:

סטימצקי


מנהג נשים - תמונות מתוך ערב מיוחד לכבוד השקת הספר, בית התפוצות

 
 

        © כל הזכויות שמורות לד"ר עליזה לביא - סופרת, מרצה ופעילה חברתית                      לאתר הראשי | דוא"ל לפניות הגולשים | מומלצים