הערות ותגובות

       
 

חופה בכותל - טלי ועזריה
04.09.15


עליסה'לה אהובה,
אני שולחת לך את הדברים שכתבתי בהשראתה של פאני נוידא ובהשראתך ובנדיבותך.
נשיקות ותודה אינקץ:

נועה, דייויד, משפחתי היקרה, אורחים יקרים,
זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו. אשרינו שזכינו ליום הגדול הזה, אשרי שהתברכתי בכרמי האהובה, עם כל נטעי כרמי, אלה שהגיעו הבוקר ואלה שלא יכלו להגיע.

חזקה עלי מצוותה של נועה לשאת דברים לרגל האירוע הנפלא הזה, שמחת הבת. אמרתי בלבי, אעשה כמצוותה, הרי כה הרבה עמל, טורח, כאבי לב, כאבי גוף וייסורי נפש עברו עליה, על בתי "מספר חמש", כפי שהיא קוראת לעצמה, עד שזכתה להגיע ליום הגדול הזה, עם דייויד המופלא! וכיהיתי בעצמי, מה ממך יהלוך, ומה הקושי לכתוב לרגל הולדתה של נכדה חדשה, הרי לכתוב - זה מה שאת עושה כל יום, כל היום, ואת, שהבאת לעולם זר מרהיב של בנות, ושמחת בכל אחת מהן, ובכל אחת ראית עטרת תפארת, מה הרבותא בכך, מה גם שאת עצמך הינך אחת מארבע, בתה של אם שהייתה אחת מחמש.

אבל המשימה כבדה עלי והרגשות איימו להציפני. רק לפני חודשים ספורים נמתחו הימים והלילות ונמשכו כאורך הגלות ודמעות ניגרו מעיניי ללא מעצור, דמעות פחד וחרדה שהפכו, תודה לאל, לדמעות גיל, אך הסערה הרגשית עדיין מבעבעת בי, ולכן, כפי שאתם מבינים, אני מעדיפה, במקום לכתוב, להאכיל את כרמי, להחליף חיתול לכרמי, לחבק ולנשק את כרמי, לרחוץ את כרמי ולספוג מחיוכיה הקורנים של כרמי.

למזלי, מעבר לדורות ומעבר לימים, באה לבקע את מחסום הכתיבה שלי אשה מופלאה בשם פאני נוידא, רבנית משכילה שכתבה במאה ה-19 ספר תפילות לנשים ונערות יהודיות בשפה הגרמנית, וכך אפשרה לאחיותיי הרחוקות לשאת "צקון לחש", להתפלל בשפה שהבינו, במילים שהיטיבו לבטא את רגשותיהן. הקונטרס קטן הכמות אך רב האיכות הזה התגלה על ידי עליזה לביא, חברתי, חברת הכנסת, הוא תורגם, ואני רואה זכות לעצמי לקרוא קטעים מתוך התפילה שחיברה פאני נוידא ונאמרה בטקס מתן שם לבת. כרמי שלנו קיבלה את שמה לפני שלושה חודשים ויותר בבית הכנסת של חב"ד בנפאל, בטקס מרגש ונפלא, אבל עכשיו ניתנה לנו ההזדמנות לחדש ולחזק את הטקס ההוא, שחוץ מנעמי שלנו, לא עלה בידי אף אחד מהנוכחים כאן להשתתף בו.

"השבח לאל, המשפיע עלינו את רוב חסדיו! אתה הנוטע הרגשות ענוגות בלב אשה, כה קדושים ונשגבים, רחשי לב המאצילים אותה ומרוממים אותה בעיניה ובעיני אחרים... באתי לשבח ולהלל את שמך אלי, גם לי הענקת אותם רגשות טובים וערבים. נתת לי בת למלא את לבי בחום, בת שהדאגה לה ולחינוכה יהיו מנת חלקי, שבדמותה הרכה אשוב בשמחה לראות איך פורחים לנגד עיניי ימי ילדותי ונעוריי.

היום אנו מביאים אותה באוהלן של שרה, רבקה, רחל ולאה. יהי רצון אלוהי שתשרה עליה ברכתך. בצלם דמותך תקבל את שמה. מי ייתן שבמעשיה הטהורים והזכים תעשה אותו לשם הראוי לכבוד ויקר. יהי רצון, אדון הטוב, ששם זה ייכתב לפניך בספר החיים והאושר, מי ייתן שתהיה כשרה, כרבקה, כרחל וכלאה, מעוטרת, מבורכת ומרוממת בכל המידות הטובות. ...שתשרה עליה ברכת שמים ותהי לרצון לבני אדם, אמן."

כמו פאני נוידא גם אני אומרת; נתת לי נכדה למלא לבי בחום ובאושר, נכדה שהדאגה לגידולה ולחינוכה אמנם לא תהייה בידי, אך אני מוכנה – ומתחייבת - לקחת בה חלק ולסייע להוריה כפי רצונם וכפי כוחותיי שלי.

נכדים הם הבונוס שאנו מקבלים לעת זקנה, בעת שבה נלקחים מאיתנו, למגינת לבנו, דברים כל כך רבים (בריאות וכוחות ויופי וחשיבות). דווקא אז, לשמחתנו ולהפתעתנו, אנו זוכים במתנת אושר עצומה מכדי לקפל אותה במילים. נכדים הם לא רק סיבה למסיבה אלא ממש טעם החיים. תודה לאל שזיכה אותי בכרמי, נכדתי הכ' במספר, כתר על ראשי.

הרבה מזל טוב, רוב אושר וגידול קל וחכם לכם נועה ודייויד היקרים. מהכרם היפה הזה אני שולחת ברכות לאיירין, הסבתא השנייה, ולמשפחתו של דייויד שהמרחק הגיאוגרפי אינו יכול לחום ולאהבה שבלבם. הלוואי שניפגש בשמחות הבאות.

תודה לכולכם שהגעתם לשמוח איתנו ורק שמחות.

(31.7.15)


עליזה יקרה,
שמחתי מאד לשמוע על הופעת הספר על פאני נוידא, את יודעת כמה רציתי שתעשי זאת. יישר כוחך. אשמח להוסיף אותה בע"ה לגרייס אגילאר, רבקה טיקטינר, גליקל ושאר הנשים עליהן אני מלמדת מדי פעם בקורס "חדר עברי משלך, נשים יהודיות יוצרות מראשית העת החדשה". אף שעדיין לא ראיתי את הספר עצמו, מתוך ה"פרומו" שב"תפילת נשים" אין לי ספק שהיא תהיה תוספת חשובה בחברת הנשים המופלאות הללו.
מסכת מתחילה בע"ה את צעדיה הראשונים בפקולטה למדעי היהדות בבר אילן. אולי תזכי אותנו במאמר אקדמי שיעסוק בפאני נוידא. נשמח לקבל [בכפוף כמובן ללקטורה וכיוב'...] . היא אכן ראויה להתייחסות רצינית ולכניסה מכובדת לארון הספרים שלנו.
חג שמח והרבה ברכות. ושתזכי בע"ה לעשות עוד הרבה דברים טובים, בכל הכיוונים,
רבקה
מסכת, כתב עת למחקר יצירה והגות יהודית
14.04.14

אנא כתבו לנו:
ד
"ר עליזה לביא
www.AlizaLavie.com
laviea@mail.biu.ac.il
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

לרכישת הספר:

סטימצקי

 
 

        © כל הזכויות שמורות לד"ר עליזה לביא - סופרת, מרצה ופעילה חברתית                                     לאתר הראשי | דוא"ל לפניות הגולשים