אושר בטרומית: איזוק אלקטרוני על גבר החשוד באלימות כלפי בת זוגו

אושר בטרומית: איזוק אלקטרוני על גבר החשוד באלימות כלפי בת זוגו

ח"כ עליזה לביא: "צעד קריטי במאבק באלימות נגד נשים. ניתן למנוע את הטרגדיה הבאה"

מליאת הכנסת אישרה כעת בקריאה טרומית ברוב של 23 תומכים וללא מתנגדים את הצעת החוק למניעת אלימות במשפחה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). על פי ההצעה, גבר המוגדר כבעל מסוכנות- אשר הוצא נגדו צו הרחקה, יישא עליו אזיק אלקטרוני שיתריע במקרה בו הוא מתקרב לטווח המסכן את בת זוגו. ההצעה תמוזג בהמשך עם הצעת החוק הממשלתית שיביא בקרוב השר לבטחון פנים.

מאז שנת 2011 נרצחו 131 נשים על ידי בני זוגן, כאשר רק בשבועות האחרונים הצטרפו 6 נשים לספירה. חלק מהמקרים היו מדווחים וידועים למשטרה ולגורמי הרווחה ובכל זאת הסתיימו בתוצאה הטראגית של רצח האישה. הצעת החוק, מציעה להשתמש בפתרון טכנולוגי בדמות אזיק אלקטרוני מבוסס טכנולגיית GPS, שיוכל לנטר ולפקח על קיום צו הרחקה שמוצא על ידי בית המשפט. במקרה שגבר בעל מסוכנות, מתקרב לרדיוס (מוגדר מראש) מהאישה, המערכת תתריע ותאפשר לנקוט באמצעי זהירות מבעוד מועד.

במצב כיום, הפתרונות שמציעה המדינה להגנה על נשים הנתונות בסכנה מצד בני זוגן, מוגבלים בעיקר למקלטי הגנה לנשים. אישה הנכנסת למקלט נאלצת לקטוע את שגרת חייה, לעזוב את ביתה ועבודתה, לעתים עם ילדיה הקטנים ותוך מצוקה כלכלית.

תיקון החוק יאפשר לבית המשפט להורות על פיקוח אלקטרוני שיאפשר לרשויות החוק כלי חיוני באכיפה, ולנשים עצמאות ורמת ביטחון גבוהה יותר. יצוין כי מתן הצו לפיקוח האלקטרוני יינתן רק לאחר דיון בבית המשפט בנוכחות שני הצדדים, וקבלת הערכת מסוכנות של הגבר האלים. יישום הפיקוח האלקטרוני במדינות שונות בעולם מראה כי בכוחו להציל חיים במקרים בהם ישנם מופעי אלימות במשפחה, וכי יישומה בישראל יוכל לסייע רבות במאבק.

עליזה לביא: עשינו צעד חשוב נוסף בהגנה על נשים שחוו את תופת האלימות במשפחה, ועדיין נמצאות בסכנה ממשית. אם למישהו עוד היה ספק – גל הרציחות הטרגי של השבועות האחרונים הוכיח שלא ניתן לחכות עוד דקה אחת נוספת, וחייבים לעשות הכול למנוע את האסון הבא אין סיבה כיום שקורבן לאלימות תהיה זו שצריכה לכלוא עצמה במקלט ולקטוע את שגרת חייה, כאשר ישנם פתרונות טכנולוגיים שיעילותם מוכחת.. ההצעה הזו היא מרכיב חשוב במאבק הכולל נגד אלימות במשפחה, ולמען שיקומן ועצמאותן של נשים היוצאות ממעגל האלימות. אני מודה לשר גלעד ארדן על תמיכתו בחוק וומחויבותו למאבק, וקוראת לקידומו המהיר של הליך החקיקה בכנסת.

השר גלעד ארדן: איזוק אלקטרוני על בן זוג אלים הוא צעד שהופך את המשוואה המקובלת. במקום שהאישה המאוימת תחיה בפחד מבן הזוג התוקף, הוא זה שיהיה תחת מעקב מתמיד שירתיע אותו מלהתקרב ולתקוף, לאיים או להטריד את הקורבן. זה צעד אחד מני רבים שאני מקדם במאבק באלימות נגד נשים.

הדיווח בחדשות 2

 

2017-11-23T11:03:41+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below