אושר לקריאה שניה ושלישית: הבטחת הכנסה לנשים השוהות במקלטים

אושר לקריאה שניה ושלישית: הבטחת הכנסה לנשים השוהות במקלטים

עליזה לביא: "הזדמנות להשתקם ולפתח עצמאות. ניתן למנוע את האסון הבא"

הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי אישרה הבוקר לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק של ח״כ זהבה גלאון (מרצ) וח״כ עליזה לביא (יש עתיד) שתאפשר לכל אישה השוהה במקלט לנשים מוכות הבטחת הכנסה.

במצב כיום, אישה השוהה במקלט חווה מצוקה נפשית וכלכלית, במקרים רבים תוך גידול ילדיה והתמודדות עם חובות מצטברים המקשים מאוד על שיקומה. ההצעה תאפשר לכל אישה השוהה במקלט למעלה מחודש גמלה חודשית קבועה, וללא הסייג של מבחן הכנסה. ההצעה צפויה להגיע למליאה לאישור סופי בשבוע הקרוב.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: " …נשים ששוהות במקלט לנשים מוכות נאלצות לעזוב את מקום מגוריהן ואת מקום עבודתן, ואינן יכולות לפרנס את עצמן ואת ילדיהן בשל אופי השהות במקלט. במהלך השהות במקלט עליהן לכלכל את ילדיהן (תשלום עבור שירותי בריאות, תשלומים לבית הספר וכו'). בד בבד, ממשיכים החובות השוטפים להצטבר, והמצוקה הכלכלית גורמת להן פעמים רבות לשוב אל בן הזוג האלים. … תנאי זה שנקבע כתוצאה מהסתייגות של משרד האוצר, מסכל בפועל את זכאותן של מרבית הנשים השוהות במקלט לנשים מוכות לגמלת הבטחת הכנסה. זאת, משום שברוב המקרים הן לא היו זכאיות לגמלת הבטחת הכנסה טרם כניסתן למקלט לנשים מוכות, אם משום שעבדו, אם משום שלא עמדו במבחני הכנסה אחרים לפי החוק, ואם משום שהמצוקה והאלימות בה שהו לא אפשרה להן להתפנות למימוש זכויותיהן".

במסגרת ההצעה נקבע כי כל אישה אשר תשהה במקלט לנשים מוכות מעל למחציתו של חודש קלנדרי, תהיה זכאית לגמלה מכוח חוק הבטחת הכנסה לאותו החודש, זאת ללא קשר לזכאותה לגמלה בתקופה שקדמה לכניסתה למקלט. הוועדה הגיעה להסכמות עם נציגות משרד הרווחה והביטוח הלאומי, כי אופן העברת התשלום והגבייה מהנשים לא יוסדר בתקנות, אלא ייקבע נוהל, במקביל להליך חקיקת החוק, אשר יוצג לוועדה ויסדיר כי הביטוח הלאומי יעביר ישירות למקלטים את חלקם ואת גמלתה של האישה ישירות אליה, על מנת לפתור את הסוגיה.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "התיקון יאפשר לנשים שעברו מסכת ייסורים להשתקם ולפתח עצמאות כלכלית, ובכך אולי למנוע את האסון הבא. חובתנו הבסיסית כמדינה וכחברה לסייע נשים מוכות ביציאה מן המשבר הנפשי, המשפחתי והקיומי שבו הן נתונות – ולאפשר להן תכנון ובחירה של אופציות חיים חדשות. ההצעה פשוטה ליישום ועלותה נמוכה ביחס לתועלת שתסב לנשים והחיסכון למשק בטווח הארוך."

גילה אשרת, יו״ר ויצ"ו ישראל: מדובר בנשים אמיצות שבחרו לצאת ממעגל האלימות. השהות במקלט שוללת מהן את האפשרות להתפרנס ועליהן להסתפק בדמי קיום מינימליים. גמלת הבטחת הכנסה תאפשר לנשים לשמור על כבודן, לממן את צרכהן ולהתנהל בצורה סבירה. מדובר בנשים שצריכות להיערך לחיים עצמאים חדשים ובתהליך השיקום אינן יכולות להתמודד עם החובות המצטברים. היציאה ממעגל האלימות מחייבת בסיס כלכלי איתן. צר לנו שמשרד האוצר המונהג ע"י השר החברתי כחלון התנגד לחקיקה. נשים השוהות במקלט אינן יכולות להמשיך ולעבוד בתקופה זו והגמלה נועדה לפנותן גם לתהליך הטיפולי והמשפטי המורכב.

כתבה של שחר אילן, כלכליסט

בדבר ראשון

2018-08-08T10:39:38+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below