אושר לקריאה שנייה ושלישית: גם חילונים יוכלו לבחור שלא לעבוד בשבת

אושר לקריאה שנייה ושלישית: גם חילונים יוכלו לבחור שלא לעבוד בשבת

ח"כ עליזה לביא: "תיקון היסטורי המבהיר שהשבת שייכת לכולם – חילונים ודתיים כאחד"

 

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ומיקי זוהר (ליכוד), ולפיו כל אדם, גם חילוני, יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, ללא הצורך בתצהיר דת ומבלי להסתכן בפיטורין.

כיום, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שמי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה. בכפוף להגשת תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו, לרבות שמירת כשרות ושבת. התיקון לחוק מייתר את הצורך באותו תצהיר, ויאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המונחה השבועי הקבוע לגביו, ולא רק למי שמקיים מצוות דתולהצעת החוק נוסף סעיף המקנה לוועדת השרים ובאישור עבודת הוועדה והרווחה להחריג מקומות עבודה בשל טעמים ייחודיים הקשורים באותו מקום או סוג עבודה.

יוזמת ההצעה, ח"כ עליזה לביא: "במצב כיום, בחוק במדינת ישראל מעוגנת אפליה אבסורדית בין דתיים וחילונים בכל הקשור ליום מנוחה שבועי. מדובר בתיקון היסטורי המכיר בכך שהשבת שייכת לכולם, וכי אין להבחין בין מי שמדקדק בתרי"ג מצוות ומי שמגדיר עצמו כמסורתי או חילוני".

לביא הוסיפה: כוחה של ההצעה הוא בכך שאינה פוגעת ואינה כופה דבר על אף אחד, אלא מאפשרת את הבחירה לעובד. בין אם מטעמי דת, ובין אם משיקולים סוציאליים ואחרים, ההצעה תאפשר לכל אדם החפץ בכך לבחור שלא לעבוד בשבת, מבלי להיבדק בציציות ומבלי לחשוש מפיטורים. מקווה מאוד שנשלים את תיקון החוק כבר במושב הנוכחי."

מיקי זוהר: "החוק נועד לאפשר חופש בחירה לכל אזרח. אין חוק דמוקרטי מזה ואין יהודי מזה. החוק נועד להגן בעיקר על העובדים החלשים שמקבלים שכר גלובלי ואינם מקבלים תוספת שבת, הם אלה שבאים לעבודה בשבת מכורח ולא מרצון. לפי החוק, מי שירצה לעבוד יעבוד ומי שלא ירצה לעבוד ביום המנוחה יוכל להישאר בבית. אין סכנה לסגירת מפעלים ומי שאומר זאת זורה חול בעיני הציבור. במקרים חריגים יש ועדה מיוחדת במשרד העבודה והרווחה לשם כך".

לכתבה בנושא בThemarker

לכתבה בנושא בynet

לכתבה בנושא בכלכליסט

לכתבה בנושא בערוץ 7

לכתבה בנושא בכיכר השבת

2019-06-13T08:59:48+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below