אושר סופית: חוק הלידות השקטות של עליזה לביא

אושר סופית: חוק הלידות השקטות של עליזה לביא

עליזה לביא: תיקון של עוול ארוך שנים, יסייע בהתמודדות ושיקום לאחר הטראומה של לידת עובר מת"

אושר בקריאה שלישית: הצעת החוק של חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) המכירה לראשונה ביולדת בלידה שקטה כבר מהשבוע ה-22, ומשווה את זכויותיה בביטוח הלאומי לאלו של יולדות בלידה רגילה. התיקון משווה את ההגדרה החוקית, שהכירה בלידה שקטה רק מהשבוע ה-26, להגדרה הרפואית המכירה בלידה כבר מהשבוע ה-22, ותסייע לנשים בהתמודדות עם הכאב הפיזי והנפשי לאחר החוויה הטראומית של לידה שקטה.

חוק הלידות השקטות של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אושר היום במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית. החוק מבקש להשוות את תנאיה של יולדת בלידה שקטה לתנאים של יולדת בלידה רגילה כבר מהשבוע ה-22, לרבות מענק לידה, דמי לידה וזכאות לחופשת לידה.

לידה שקטה היא השם שניתן ללידה לעובר ללא רוח חיים. על פי ההגדרות הרפואיות מקרים של לידה לעובר ללא רוח חיים מהשבוע ה-22 נחשבים ללידה שקטה, שכן בשבוע זה הדרך הבטוחה ביותר לאם להפיל את העובר היא באמצעות לידה. בהצעת החוק נכתב כי מתן דמי לידה רק לאשה שילדה אחרי 26 שבועות לא מאפשר תקופת החלמה לנשים שילדו בשלב מוקדם יותר, למרות שבמקרים רבים מתבצעת הפסקת הריון בשבוע 22 ואילך בדרך של לידה. כיום, על פי חוק נשים אשר חוות חוויה קשה זו מהשבוע ה- 26, זכאיות מביטוח לאומי לביטוח אימהות, הכולל מענק אשפוז, ימי חופשה, תחליף שכר וכן הלאה. בעקבות התיקון, גם נשים החוות ללידה שקטה בין השבוע ה-22-26 להריונן, תהיינה זכאיות לתנאים זהים, כך שיהיה להן את הזמן והכלים להתמודדות ושיקום.

עליזה לביא אמרה לאחר אישור החוק: "לא כל יום אני חווה התרגשות כזו כמחוקקת. לעיתים דווקא הנושאים הפחות מדוברים, הם אלו שבכוחם לסייע ולהביא מזור לאלו שחוו את הנורא מכל. אני יודעת כמה עוצמתי התיקון הזה עבור אותן נשים. שמעתי את סיפוריהן של רבות מהן, ראיתי את הצער העמוק בעיניהן, את הכאב המשותף של הזוג, והתיקון הזה הוא חובה שלנו כלפי כל אחת ואחד מהן. איש אינו מכין אותך ללידה של עובר מת. איש אינו יכול להבין את גודל הכאב מבלי שחווה זאת. המעט שאנו יכולים לעשות הוא לייצר את התנאים שיקלו, ולו במעט, על ההתמודדות והחזרה לשגרה. אני שמחה שמשרד הרווחה והשר חיים כץ נרתמו לקידום החוק"

עו"ד רות אופק, ממנהלות קבוצת התמיכה "חיבוק בשקט" לנשים שעברו לידה שקטה, חוותה בעצמה לידה שקטה ופוטרה עם שובה לעבודה: "כמי שעברה לידה שקטה ולא זכתה לחופשת לידה, אני מתרגשת מאוד לשמוע על אישור החוק, שחיכינו לו כל כך הרבה זמן. אין לי אלא לברך על כך שנשים שיעברו את הטרגדיה הזו יזכו לכל הפחות לפרק הזמן הראוי להתאוששות מן החוויה הקשה".

שרון מזרחי, גם היא עברה את טראומת הלידה השקטה וחברה בקבוצת התמיכה "חיבוק בשקט": "הלידה השקטה שלי זעזעה את עולמי ושינתה אותי לנצח. מאז החיים שלי מתנהלים בשני מסלולים. באחד, אני נראית כאילו שחזרתי לעצמי – הולכת לעבודה, פוגשת חברים, מנסה לשמור על שגרה. בשני, אני סופרת את הימים מאז האבדן, מבלה את זמני בשיחות על מוות, הנצחה, קבורת נפלים ומתאפקת שלא לבכות. כל רגע. כל דקה. זהו חוק צודק ואנושי מאין כמוהו, חוק שמתקן עוול שנעשה לנשים לאורך שנים וטומן בחובו גם אספקט חברתי רב משמעות עבורנו, של הכרה והכלה. נשים שעוברות לידה שקטה ראויות לטיפול, תמיכה ושוויון זכויות.

השר כץ אמר: "מדובר בתיקון חשוב שיסייע לנשים בהתמודדות הטראומטית עם לידת ולד מת או הפלה שלא מרצון".

https://youtu.be/ruyUBIE0xq8

2018-03-04T18:34:47+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below