אירוע "הותיר אחריו חברה" למען חברות חללי צה"ל – בסימן קריאה להכרה ממסדית

אירוע "הותיר אחריו חברה" למען חברות חללי צה"ל – בסימן קריאה להכרה ממסדית

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ואילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) קיימו אירוע מיוחד לקראת יום הזיכרון שהוקדש כולו לחברות חללי צה"ל, בשיתוף עם העמותה לתמיכה נפשית לחברות החללים ויוזמי הפרויקט "אלמנות ללא טבעת". האירוע, שהתקיים בשבוע שעבר במכון מגיד בתל אביב, נועד להשמיע את קולן ולתמוך באותן בנות, וכן לעורר מודעות ציבורית לתיקון המתבקש במעמדן.

בנות זוג לא נשואות של חללי צה"ל, בשונה מאלמנות, מוצאות את עצמן במעגל השכול ללא הגדרה וזכויות. לשון החוק הקיים מייחס לאישה הנשואה את מלוא הזכויות, אך מקשה על הכרה בנשים המקיימות זוגיות ארוכה ללא נישואין עם החלל. באופן דומה נותרות גם ארוסות החללים הדתיות (שאינן גרות עם בני הזוג טרם החתונה), נטולות מעמד.

האירוע נפתח בהופעתן של 6 חברות שכולות, שתיארו את הרגע והאופן בו קיבלו את ההודעה הטרגית. התיאורים העלו את השבר העמוק שחוו החברות עם קבלת ההודעה המלווה אותן מאז. חלקן לא קיבלו הודעה אישית בהתאם לנוהל מסודר, לא זכו לליווי מקצועי, ותיארו את קבלת ההודעה כרגע שלא יישכחו לעולם "חוויתי אובדן עשתונות מוחלט, כל גופי רעד", סיפרה נעם. "הסיפור הזה מלווה אותי כל החיים", סיפרה עדי.  אחריהן נשאו דברים חברות הכנסת ורבין ולביא, מנכ"לית ומייסדת העמותה רינה כהן, העיתונאית גאיה קורן, שסיפרה את סיפורה האישי ויוזמי הפרויקט "אלמנות ללא טבעת".

"רבים מחללי צה"ל השאירו אחריהם בנות זוג שלא נישאו להם, אך היו בקשר משמעותי ועמוק. יש שהיו יחד לאורך תקופה ארוכה, ויש שכבר קבעו תאריך לחתונה, כפי שראינו בצוק איתן. עולמן של הבנות הללו חרב עליהן, ועם כל הכבוד לפעילות המדהימה שעושה העמותה, הבנות הללו צריכות לקבל הכרה מהמדינה ומהחברה. האירוע הזה בא לחדד את ההכרה בכך שהשכול והכאב אינם מדלגים על אף אחת, גם אם טרם ענדה טבעת. הדבר רלוונטי במיוחד כיום, כאשר ברור כי גיל הנישואים עלה, ודפוסי הזוגיות והנישואין השתנו משמעותית."

בכנסת הקודמת, בעקבות פניות רבות שהתקבלו, הובילה ח"כ לביא הסדרתם של שני נהלים בתפקידה כיו"ר הועדה למעמד האישה: האחד, מגדיר את זכאותן של חברות חיילות של חללים לחופשה בת שבעה ימים, שלא על חשבון הרגילה, והשני, הקובע כי מפקדן הישיר ימסור הודעה אישית וידאג להסיעה לביתה.

יחד עם זאת, הדגישה לביא את הצורך לפעול בחקיקה להסדרת מעמדן גם של חברות שאינן חיילות, וכן של ארוסות דתיות. "אמנם התקדמנו, אך בצעדים קטנים, קטנים מדי, ואני לא רוצה שאף אחת תעבור בעתיד את שעברו רבות מן הצעירות הללו" אמרה לביא, והוסיפה כי מיד עם פתיחת המושב תעלה בוועדת שרים הצעת החוק שנועדה להשוות את מעמד הארוסות (שבמגזר הדתי אינן חיות יחד עם בני זוגן), למעמדן של בנות זוג נשואות וידועות בציבור"

קרא עוד אודות האירוע באתר סרוגים

האזינו לריאיון של עליזה לביא בנושא אצל חיים רוטר בקול ישראל

2017-11-07T11:54:49+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below