בעקבות הפגיעה בבית עלמין יהודי בפולין, ח”כ לביא בפניה לשגריר: “הקלות בה פוגעים באתרים יהודיים בלתי נסבלת. קוראת לפעול לתיקון הנזקים ושיקום האתר”

בעקבות הפגיעה בבית עלמין יהודי בפולין, ח”כ לביא בפניה לשגריר: “הקלות בה פוגעים באתרים יהודיים בלתי נסבלת. קוראת לפעול לתיקון הנזקים ושיקום האתר”

ח”כ לביא בפניה לשגריר הפולני: “הקלות בה פוגעים באתרים יהודיים בלתי נסבלת. קוראת לפעול לתיקון הנזקים ושיקום האתר”

בעקבות הפרסום אודות פגיעה בבית עלמין יהודי בעיירה קלימונטוב שבפולין, פנתה ח”כ עליזה לביא במכתב לשגריר הפולני, ובו הביעה מחאה על “הזלול והגפיעה בזכרם של המתים וברגשות העם היהודי”, וקראה לפעול לשיקום האתר.

בימים האחרונים פורסם כי ממשלת פולין מימנה הקמת מגרש ספורט על חלקים משטחו של בית העלמין היהודי בכפר קלימונטוב בפולין. בשלב זה קשה עדיין לאמוד במדויק את היקפי הנזק, אך מן העדויות עולה כי מספר רב של קברים נפגע, וכי ניתן היה להבחין בבירור כי העבודות התבצעו בשטחם ועל חשבונם של קברים יהודיים. בבית העלמין נקברו כ-3000 יהודים עד מלחמת העולם השניה.

בעקבות שיחה עם ראש מכון “שם עולם”, הרב אברהם קריגר, שתיאר את הנזק, פנתה ח”כ עליזה לביא במכתב לשגריר הפולני בישראל, יאצק חודורוביץ, ובו הבעיה מחאה על מה שהגדירה כ “פגיעה חמורה באתר יהודי עתיק, זלזול ופגיעה בזכרם של המתים, וברגשות הקהילה המקומית והעם היהודי”.
במכתבה, הביעה חברת הכנסת לביא מורת רוח על כך שאין מדובר בעבודות שנעשו באקראי ובחוסר תשומת לב, אלא בעבודות שהתבצעו בשטח בית ספר, המוחזק על ידי העיריה ותחת אחריות משרד החינוך הפולני.

עוד ציינה לביא כי קשה להתעלם מההקשר ומרוח התקופה בה מתרחש אירוע מסוג זה, כשברקע עלייה באירועים אנטישמיים ברחבי אירופה, וחוק השואה הפולני שאושר בחודשים האחרונים: “לצערנו הרב, אין מדובר באירוע ראשון מסוגו, וקשה להתעלם גם מן הרקע וההקשר הרחב בו התרחש, חודשים ספורים לאחר אישורו של חוק השואה הפולני. הקלות הבלתי נסבלת בה נפגעים ההיסטוריה, הסמלים, ואתרים יהודיים, ללא כל התייחסות מצד רשויות השלטון מדאיגה ומכעיסה מאוד”, ציינה לביא.

בסיום, ביקשה ח”כ לביא מן השגריר שיפעל ככל שביכולתו מול הרשויות בפולין על מנת שהנזק שנגרם בעקבות העבודות יתוקן ובית העלמין ישוקם לאלתר.

ח”כ לביא מסרה: “העלייה בדיווחים על אירועים אנטישמיים ברחבי אירופה, ובפרט בפולין מטרידה מאוד, וחובתנו לדרוש התייחסות תקיפה ונחרצת מצד השלטונות בכל פעם שאירוע כזה מתרחש. לצערי קשה להתעלם מן ההקשר בו מתרחשים פגיעות מן הסוג הזה, כאשר החוק הפולני נותן רוח גבית לגורמים אנטישמיים המזלזלים ופוגעים בהיסטוריה, בסמלים ובאתרים יהודיים. אם אנחנו לא נעמוד על כבודם של הניצולים והנספים, איש לא יעשה זאת במקומנו, ואנו עלולים להתעורר לאירועים דומים במקומות נוספים ביבשת”.

2018-09-20T14:02:23+00:00