דבריה של לביא הוצגו במועצת אירופה – הנציג הפלסטיני נטש במחאה

דבריה של לביא הוצגו במועצת אירופה – הנציג הפלסטיני נטש במחאה

עליזה לביא: “צה”ל עושה הכל למנוע פגיעה בחפים מפשע, חמאס מסכן נשים וילדים במכוון”

הדיון במועצת אירופה התפתח בעקבות מכתב ששלחה ח”כ לביא, שהוקרא בפני הוועדה המדינית של האסיפה הפרלמנטרית במועצה. לביא ביקשה להסביר את האירועים בגבול הרצועה, וציינה כי חמאס מסכן אזרחים במכוון, ונושא באחריות מלאה לאירועים. את הכשל בהסברה הישראלית העלתה ח”כ לביא גם בפני הכנסת במסגרת הצעה דחופה לסדר היום

אתונה, יוון: הנציג הפלסטיני, ברנרד סאבלה, עזב אתמול בכעס כינוס של הוועדה המדינית של האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, לאחר שנציגי מדינות רבים, בהם רומניה, בריטניה ושוויץ, ציינו כי חמאס הוא ארגון טרור והוא עומד מאחורי העימותים בעזה.
“אינני יכול לשבת באולם הזה”, אמר סאבלה בעודו עוזב. קודם לכן הטיח ביושבים כי אירופה חסרת כל מנהיגות ואינה מסוגלת לפעול בזירה הבינלאומית.

הדיון התפתח בעקבות מכתב ששיגרה לוועדה ראש משלחת הכנסת לאסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד). המכתב נשלח בעקבות הודעה של יו”ר הוועדה, ריה אומן-רויחטן מהולנד, לפיה היא מגנה את ישראל של שימוש בכוח מופרז בעת העימותים בעזה ועל פגיעה בפלסטינים. במכתב, אשר הוקרא לנוכחים בדיון, טוענת ח”כ לביא כי “לא מדובר בהפגנה תמימה, אלא בהמון מוסת שניסה לפרוץ את גדר הגבול, להגיע ליישובים ישראלים ולרצוח אזרחים. בעוד צה”ל עושה כל שביכולתו למנוע פגיעה בחפים מפשע, חמאס עושה בדיוק את ההפך – הוא משתמש בנשים וילדים כמגן אנושי ומסכן במכוון אזרחים. חמאס משלם לאנשים כדי להשתתף בפעילות עוינת, משקיע מאות מיליוני דולרים מכספי התמיכה שמגיעים לעזה בבניית כוח הרס ותוקפנות כנגד ישראל, והאחריות היא שלו באופן בלעדי. מוטב שהמועצה תכיר במציאות הזו היא באמת רוצה לקדם שלום ויציבות באזור”.

בתגובה אמרו חלק מחברי הוועדה כי הודעת יושבת הראש היא חד צדדית ומתעלמת מכך שישראל פועלת מול ארגון טרור. עם זאת, נשמעו גם קולות ביקורת כלפי ישראל, בין היתר מנציגי ירדן וקפריסין.

בהמשך לכך, בעקבות המתקפה על ישראל ברשתות הזרות ובפורומים הבינלאומיים, ביקשה ח”כ לביא להעלות על סדר יומה של הכנסת את הכישלון ההסברתי סביב האירועים בגבול עזה: “הצדק איתנו, חיילי צה”ל עושים עבודתם נאמנה – אך אין דרג מדיני שיגן עליהם בעולם. חייבים לתקן את מערך ההסברה, וחייבים למנות שר חוץ במשרה מלאה”.

 

2018-05-24T14:22:58+00:00