החזרנו לנפגעות את קולן – נפגעות עבירות מין תוכלנה להיחשף בתקשורת

החזרנו לנפגעות את קולן – נפגעות עבירות מין תוכלנה להיחשף בתקשורת

החזרנו לנפגעות את קולן- נפגעות עבירות מין תוכלנה להתראיין לתקשורת ללא אישור בית משפט וללא סנקציה פלילית

ח"כ עליזה לביא: "רגע היסטורי. אני מברכת על מתן הזכות הבסיסית לחופש דיבור אחרי שנים של השתקת הקורבן. המציאות משתנה. נשים לא מוכנות עוד לשתוק – הן מוכנות לפרסם את שמן, להתעמת עם הקושי ולדרוש צדק, הכרה ותיקון"

הצעת החוק שתאפשר לנפגעות ולנפגעי עבירות מין חשיפה מרצון ועל פי בחירתן, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות, עברה הערב בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת ותיכנס לספר החוקים. ח"כ עליזה לביא, יוזמת החוק: "מדובר בתיקון שמגשר על הפער הקיים ומתאים את החוק אל מול המציאות בשטח. חלפה שנה מאז פרץ קמפיין #metoo לחיינו, ובמהלכו נראתה עלייה של 230% במספר חשיפת התלונות של נשים שחוו הטרדה מינית. לא נתפסת המחשבה שכל אותן נשים אמיצות שנחשפו בקמפיין נחשבו עד היום בישראל עברייניות! המספרים זועקים את הצורך של נפגעות ונפגעי עבירה מינית לשבור את השתיקה ולקבל חשיפה והכרה חברתית".

טרם התיקון, חוק העונשין קבע כי המפרסם שמו או זהותו של נפגע עבירת מין או של מתלונן שנפגע בעבירת מין, ללא מתן הסכמתו באישור בפני בית המשפט – דינו מאסר שנה. איסור זה חל גם על כל כלי התקשורת המראיינים את נפגעי העבירה או את מי שהתלוננו כי נפגעו מעבירות מין. כך נפגעי עבירה אינם יכולים לפרסם את שמם או זהותם, ללא הליך האישור מבית המשפט. התיקון יאפשר לנפגעות ולנפגעי עבירה לחשוף את פרטיהם, הם יוכלו לשתף בסיפורם, באמצעי התקשורת או ברשתות החברתיות, ללא משוכת בית המשפט וללא האיום בסנקציה פלילית.

עוד הוסיפה ח"כ לביא: "אנחנו נמצאים בעידן שמעודד חשיפה ודורש תיקון חברתי, ומחובתנו להגן על הנפגעות שלעיתים החשיפה והמסלול הציבורי הוא המוצא האחרון עבורן. כל נפגעת כזו פותחת את הדלת לזו שאחריה, מביאה את הסוגיה לקדמת הבמה ועושה עוד צעד חשוב בדרך לתיקון החברה מהנגע הנורא של הטרדות ופגיעות מיניות".

 

חשיפת שמן של נפגעות ונפגעי עבירות מין

החזרנו לנפגעות ולנפגעים את קולם שהושתק!"רציתי לצעוק אבל לא יכלתי, החוק קרא לי עבריינית. ההוא, שפגע בי מסתובב חופשי ולי אפילו אסור לדבר…".אני מתרגשת שהחוק שהעברתי היום יאפשר לכל נפגע ונפגעת עבירות מין לדבר, לפי רצונם והחלטתם בלבד. כל נפגע או נפגעת פותחים את הדלת לאלו שאחריהם, מביאים את הסוגיה לקדמת הבמה ועושים עוד צעד חשוב בדרך לתיקון החברה מהנגע הנורא של הטרדות ופגיעות מיניות.החוק שיזמתי יחד עם אורלי לוי-אבקסיס, יפעת שאשא ביטון – Yifat Shasha Biton, איילת שקד מתקן את המציאות המעוותת, מחזיר לנפגעות ולנפגעי עבירות מין את חופש הביטוי ומאפשר להם להתראיין לתקשורת ללא פחד מסנקציות פליליות. תודה על התמיכה בהובלה וליווי החוק عايدة توما-سليمان עאידה תומא-סלימאן, עושים צהריים עם יעל דן בגלצ, הצנרת, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

تم النشر بواسطة ‏עליזה לביא‏ في الإثنين، ١٠ ديسمبر ٢٠١٨

2018-12-16T18:25:31+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below