הישג ענק: מסלול המורות החיילות בגופים הירוקים לא ייסגר

הישג ענק: מסלול המורות החיילות בגופים הירוקים לא ייסגר

הפכנו את ההחלטה : מסלול המורות החיילות לא ייסגר
ח"כ לביא, ממובילות המאבק : "ניצחון ענק לכולנו. מסלול המורות החיילות מגשים את ערכי הציונות ואהבת הארץ"

חודשים ספורים לאחר אישור ההחלטה לסגור את המסלול הירוק של המורות החיילות, ולאחר מאמץ משותף של חברי כנסת, שרים וארגוני סביבה וטבע, משרד הביטחון החליט למשוך את החלטתו בעניין סגירת מסלול המורות ובכך הפך את החלטת שר הביטחון הקודם

בדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה היום, הודיע השר אלקין על הכוונה במשרד הביטחון לתקן את הצו. יישום התיקון דורש את אישורה של ועדת חוץ וביטחון, והכוונה היא להביא את ההחלטה לדיון עוד במושב הנוכחי.
הרקע לדברים הוא החלטת ועדת חוץ וביטחון במרץ האחרון להיענות לדרישת הצבא לקיצוץ התקניםבמסלול הירוק שעומד על 53 מורות בלבד. לאורך השנים, הצליחה ועדת חוץ וביטחון לסכל את התכנית לקיצוץ נוסף, אלא שבכנסת הנוכחית (אחר מינויו של אלקין לשר והעברת הוועדה לידיו צחי הנגבי), אושרה ההחלטה ברוב דחוק, למורת רוחם של הח"כים והארגונים. לטענת חברת הכנסת לביא, ההחלטה התקבלה במחטף פוליטי וללא דיון מעמיק, על רקע לחץ הצבא שעצר את המיון והגיוס ליחידה, ואיים בסגירתה הסופית אם בקשת הקיצוץ לא תאושר.
לפני מספר שבועות חברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ובצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) הניחו הצעת חוק המבקשת לעגן את התקנים במסלול הירוק, וזו כדי את סגירת המסלול.
חברי המאבק מציינים כי דווקא חברי הכנסת הדתיים מחו על ההחלטה לסגור את המסלול שאם היה נסגר היה מותיר את תחום ההדרכות וידיעת הארץ רק לבנות השירות הלאומי, שרובן דתיות: "דווקא חברי הכנסת הדתיים רצו שהתחום של הדרכות הטיולים לא ייוותר במגזר הדתי בלבד אלא יהיה שייך לכל המגזרים".
במהלך הימים האחרונים חתמו על עצומה הקוראת להותיר את המסלול למעלה מ-4,000 אנשים. במכתב שנשלח לשר הביטחון הנוכחי נכתב כי המורות החיילות הן חלק מהנוף והן החיבור בין בני הדור הצעיר לארץ, לשביליה ולמורשתה. בין החתומים היו חתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן, חתני פרס ישראל, אלופים בצה"ל במיל', עשרות ראשי רשויות, אנשי אקדמיה רבים, ומנהלי ארגונים חברתיים רבים.
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) מסרה בתגובה:
"ניצחון ענק לכולם- לצה"ל, לארגוני הטבע והסביבה, למורות החיילות היקרות, ולחברה הישראלית כולה. מערך המורות החיילות הוא מאבני היסוד שהופכים את צה"ל לצבא העם- זה ששומר על גבולות הארץ בידו האחת, ומחנך לערכים ולאהבת הארץ בידו השנייה. זה שמגשים הלכה למעשה את ערכי הציונות, ומחבר את הצבא לחברה, ולהפך. מודה לשרים אלקין וליברמן על המאמץ הממושך להצלת המסלול החשוב הזה. כעת חובתנו לפעול להשלים את המהלך בוועדת החוץ והביטחון עוד במושב הנוכחי כדי לאפשר פעילותו כבר עם פתיחת שנה הקרובה ."
ח"כ בצלאל סמוטריץ':
אני מברך את שר הביטחון ליברמן על היענותו לבקשת הרוב הגדול של חברי הכנסת להחזיר את המסלול הירוק של המורות החיילות ולאפשר את הצבתן בתחום ידיעת הארץ. ביטול המסלול הירוק על ידי בוגי יעלון השאיר את תחום ידיעת הארץ לבנות שירות לאומי דתיות בלבד והדיר ממנו את הציבור החילוני. זה יצר מצב אבסורדי שלא ניתן היה להשלים איתו ואני שמח על התיקון החשוב שח"כ עליזה לביא ואנוכי הצלחנו להוביל.

ירון רוזנטל מנהל בית ספר שדה כפר עציון שהיה בין יוזמי המאבק ברך על ההחלטה: ,"המורות החיילות הן לא הבעיה לכוח האדם בצבא אלא הפתרון. הדרכת המורות החיילות המגיעות במדי צהל להדריך את תלמידי ותלמידות בתי הספר רק מגדילה את המוטיבציה בפני המועמדים לגיוס. הן הפנים של צה"ל בפני הדור הצעיר, אנחנו מאוד שמחים שהמאבק הצליח ורוצים להודות לחברי הכנסת לביא וסמוטריץ על הצעת החוק ולשרים זאב אלקין ואיילת שקד וסגן שר הביטחון שעמדו מאחורינו והיו הכוח המניע של החלטת שר הביטחון, אני גם רוצה לברך את שר הביטחון שהבין את חשיבות המסלול. וכמובן את התומכים הרבים שהיו איתנו לאורך כל הדרך"

לקריאה נוספת:
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/803/114.html

2017-11-07T10:25:24+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below