הלב נקרע: ניחום אבלים בעתניאל ובקרית ארבע

הלב נקרע: ניחום אבלים בעתניאל ובקרית ארבע

ביקרתי הבוקר בבית משפחת אריאל, משפחתה של הלל יפה בקרית ארבע, ובבית משפחת מרק, משפחתו של מיכאל בעתניאל.
פגשתי שתי משפחות יוצאות דופן, שעוצמת החיות שבהם היא אדירה. תעצומות הנפש הללו, אהבת ישראל, ודרך ההתמודדות האצילית היו מחזה נוגע ללב. האמונה, החיבור העמוק ומסר האחדות שביקשו לשדר – חודרים עמוק ללב.

מיכאל מרק היה איש אשכולות שהותיר חותם ענק על כל מי שבא איתו במגע. קרוביו מספרים על מנהל שהוא גם מורה דרך, מקור ידע בלתי נדלה, ואיש של אחדות ודו-קיום בדיבור ובמעשה. קשה לדמיין את החלל הענק שהותיר במשפחתו, ובקרב 10 ילדיו. יהי זכרו ברוך.

סילביה מורנו אמו של עמנואל מורנו ז״ל מחזקת את רינה אמה של הלל ז״ל שנרצחה בשנתה. ״יש לך עוד ילדים בבית תמיד תזכרי זאת. ואחזתם בחיים״. ציוותה אותה ורגשה את כולנו האשה החזקה הזאת, שהמשיכה בדרכה לנחם בבית משפחת מרק בעתניאל. עין לא נשארה יבשה. יהי זכרם של הלל אריאל ומיכי מרק ברוך.

לראות את חדרה של הלל יפה אריאל היה מראה מצמרר.
ילדה בת 13 יוצאת ל'חופש הגדול'. לאותו בוקר בו אפשר לישון בשלווה, ולא צריכים לקום מוקדם. לאותו בוקר בו כל ילדה מריחה את החופש, חולמת חלומות, מתכננת תוכניות. אותו בוקר בו מתכננים למלא בקבוקי יין עם אבא בבוקר, ולהפגש למסיבת פיג'מות עם החברות בערב. מלאי אופטימיות ותמימות. בוקר אחרי מופע ריקוד גדול בירושלים בו השתתפה. לא יכולה להפסיק לחשוב על בגדי הבלט בחדרה של בתי המחכים למופע שיתקיים בעוד שבוע.
וברגע אחד חרב העולם. מתמונות המחול המרגשות של הלל יפת טוהר, לתמונות של מיטה מכוסת דם, של חדר ילדים משותף שהפך לזירת רצח מקפיאה. מאופטימיות ואהבה, לסצינה שכולה ברבריות, תיעוב ושנאה.
על שתי אחיות, בנות 4.5 ו-10 שאיבדו את אחותם הבכורה. על משפחה שחרב עליה עולמה. הערבוב הזה, המרחק התהומי בין שינה נטולת דאגות, ריח הסדינים והזמן האינסופי לדמיין את העתיד, לבין רצח
.מפלצתי שכזה, הוא בלתי נתפס, מצמרר, מחריד

לעיתים זו נשמעת קלישאה, אך במקרה הזה בהחלט יכולה לומר שבאתי לחזק ויצאתי מחוזקת. מחוזקת מהעצמות החבויות במשפחות, וחשוב לא פחות, מחוזקת מהחום ואהבה שהעם הזה יודע להעניק. ראיתי המוני מבקרים, צעירים ומבוגרים, חיילים ואזרחים, חברי כנסת, משפחות וחברים. הייתה שם גם בחורה אמריקאית, שאירגנה אוטובוס לכל מי שמעוניין לבוא ולנחם. האוטובוס היה מלא לחלוטין.
ברור לי שאם יש מרכיב אחד שיוכל לשמור על נצחיותו של העם הזה הוא האחדות שבעם, כזו שיוצאת מן הלב ויודעת להיות שם ולחבק מתי שצורך. ניכר היה שהמשפחות מוקירות מאוד את החום והחיזוקים.

יהי זכרם של הלל יפה אריאל ושל מיכאל מרק ברוך.

2017-11-07T10:30:27+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below