הציניות שוברת שיאים חדשים: אייכלר מבקש להגביל את כוחן של נשים בוועדה למינוי דיינים "בשם השוויון"

הציניות שוברת שיאים חדשים: אייכלר מבקש להגביל את כוחן של נשים בוועדה למינוי דיינים "בשם השוויון"

תהיתם אם יש עוד חוק של יש עתיד שהקואליציה הזו טרם ביטלה ?
אז עכשיו הגיע תורו של ח"כ אייכלר, שמבקש להגביל את כוחן של נשים בוועדה למינוי דיינים, ולבטל דה-פקטו את החוק הראשון שלי בכנסת, שהבטיח נציגות של לפחות 4 נשים בוועדה למינוי דיינים (מתוך 11!)
נשמע אולי עוד עניין טכני, או אולי עניין מגדרי. אבל מדובר בנושא שהולך הרבה מעבר לאפלייה מגדרית. למי שאינו לגמרי מצוי, מערכת בתי הדין הרבניים היא זו שמכריעה בכלל ענייני הנישואין, הגירושין, הגיור, דיני האישות ועוד.
לכן, חשוב כ"כ הרכב הוועדה שבוחר את אותם דיינים. לכל אורך השנים, שליטה חרדית מוחלטת בוועדה הביאה לשליטה חרדית מוחלטת בבתי הדין. לא אכביר במילים על סבלן של עגונות ומסורבות גט או על מסכת ייסורים שחווים מתגיירים ומתגיירות, אולם די אם נצטט משפט אחד ממחקר מעמיק שערכה התנועה לאיכות השלטון לפני מספר שנים: "למערכת המשפט בישראל מחלות רבות אולם המחלה הקשה ביותר במערכת מקורה במערך בתי הדין הרבניים… לא ניתן לאתר שום גוף ממסדי שפעילותו מאופיינת בכשלים כה רבים, כה קשים וכה עמוקים, המשתווים או עולים על אלה המאפיינים את מערך בתי הדין הרבניים"
הגברת הגיוון בהרכב הוועדה הייתה הדרך היחידה לאפשר מינויים של דיינים מתונים, ציונים וראויים שייצגו את כלל הציבור, ולא סקטור אחד בלבד, כפי שהיה לאורך השנים. זו גם הסיבה שאיפשרה בסבב המינויים האחרון לקטוע את בלעדיות הנוכחות החרדית בבתי הדין, וטיפה להרחיב את המעגל.
כעת מבקש אייכלר להחזיר אותנו לאחור. בציניות חסרת גבולות, הוא אף כותב בדברי ההסבר כי ההצעה נועדה לייצר "שוויון" בין המינים (כך שמבין נציגי לשכת עו"ד, הכנסת והממשלה ייבחרו נציגים משני המינים). אלא שאייכלר כמובן לא מחפש כאן שוויון, אלא מבקש לבצר את הכוח החרדי בוועדה (למקרה שדאגתם, מקומם של גברים בוועדה מראש כבר משוריין, היות ודיינים ורבנים ראשיים הם ממילא גברים).
ואם זה לא מספיק, האירוניה מגיעה לשיא כאשר בהצעה נכתב כי בחוק "נוצרה לאקונה, אליה לא התכוון המחוקק".
ובכן, מר אייכלר, 'המחוקק' במקרה הזה זו אני, וזו בדיוק הייתה הכוונה. להפסיק את הסקטוריאליות בוועדה ולתת מקום לזרמים נוספים.
עדכון: היום בוועדת השרים הדיון בהצעה נדחה. אך אני קוראת מכאן לשרים לסלק לחלוטין את ההצעה הזו מסדר היום, ולשכוח שהיא בכלל עלתה. ואני מקווה ששום דיל פוליטי לא יחזיר אותנו לאחור בנושא כה חשוב.

2017-11-07T10:28:49+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below