הצעה חדשה לרפורמה במערך הכשרות: "מערך מסואב ומנופח הפוגע באמון הציבור במערכת"

הצעה חדשה לרפורמה במערך הכשרות: "מערך מסואב ומנופח הפוגע באמון הציבור במערכת"

על רקע התלונות המצטברות: הצעת חוק חדשה לרפורמה מקיפה בשוק הכשרות בישראל

הצעת חוק חדשה של חברת הכנסת עליזה לביא בשיתוף עם סיעת התעוררות בירושלים, מבקשת לשנות מהיסוד את מערך הכשרות בישראל ולהסדיר את התנאים לכניסתם של גופים חדשים לתחום.

הצעת חוק חדשה של חברת הכנסת עליזה לביא בשיתוף עם סיעת התעוררות בירושלים, מבקשת לשנות מהיסוד את מערך הכשרות בישראל ולהסדיר את התנאים לכניסתם של גופים חדשים לתחום.

במצב הקיים, חוק איסור הונאה בכשרות קובע כי הרשאים לתת תעודת הכשר הם מועצת הרבנות הראשית לישראל או רב שהיא הסמיכה לכך, כאשר קיים איסור גורף על הצגתה של כל תעודה חלופית. במציאות כיום, סובל המערך מהיעדר סטנדרט אחיד של בקרה ופיקוח, ניגוד אינטרסים מובנה בין המפוקח והמשגיח, בצד חשדות לסחטנות ולפלילים, מה שמביא לתסכול רב בקרב בעלי עסקים, המעידים כי חשים כבני ערובה של מערכת מסואבת, ללא כל חלופה ראויה. לדברי יוזמי החוק, ההתנהלות הקיימת משליכה במישרין על יוקר המחיה, איכות הכשרות ואמון הציבור במערכת, המחפש אחר פתרונות חלופיים.

דוח מבקר המדינה משנת 2008 העלה כשלים חמורים בתחומים הקשורים בנותני תעודת הכשרות, אכיפת חוק איסור הונאה בכשרות, תהליכי הנפקת תעודת הכשרות, תשלומי אגרות, מעמדם של המשגיחים, גורמים פרטיים המנפיקים תעודת הכשר (בד"צים) וכן מעמד ודרך עבודת הרבנים ועובדי המועצות הדתיות.

ההצעה הנוכחית, עליה חתומים ח"כים מסיעות הבית השונות, מבקשת להקים רשות לפיקוח על מתן שירותי כשרות וכן להרחיב הסמכויות להעניק תעודת הכשר לכל מי שקיבל רישיון לכך, ובכך לאפשר תחרות והתייעלות בענף. זוהי הצעה ייחודית לפיה האחריות להגדרת הכשרות אינה על המדינה כי אם על גופי כשרות פרטיים אשר ייקבעו בעצמם מהי כשרות, מי הסמכות שהגדירה את כללי הכשרות וכיצד מתכוון גוף הכשרות לאכוף את כללי הכשרות הללו. תפקיד המדינה יהיה לוודא שגופי הכשרות אכן עומדים בהתחייבותם כלפי צרכני כשרות.

ח"כ עליזה לביא, יו"ר שדולת עם, דת ומדינה בכנסת: "הכשרות בישראל הפכה למערך מסואב ומנופח, הסובל מניגודי אינטרסים מובהקים ביחסים בין מפקח ומפוקח, מהיעדר סטנדרט אחיד של בקרה ופיקוח ובמקרים הקיצוניים גם חשדות לפלילים. כתוצאה מכך אמון הציבור במערכת נשחק בהתמדה, ובהתאמה נשחקים מעמד הרבנות ואיכות הכשרות. בסוף, אנו נותרים גם עם עלויות של מליארדים למשק המשפיעות במישרין על יוקר המחיה, וגם ללא מוצר כשר ביד. נדרשת כאן רפורמה עמוקה מן היסוד והחוק הזה הוא צעד משמעותי בכיוון."

לקריאה נוספת:
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/336802
לקריאת הצעת החוק המלאה:
הצעת חוק: הסדרת שוק הכשרות בישראל, התשע"ז–2016

נאום בן דקה במליאה:

 

 

2018-08-05T13:35:35+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below