ד"ר עליזה לביא – הרצאות

ד"ר עליזה לביא – הרצאות2024-07-02T15:01:09+00:00

חכ"ל ד"ר עליזה לביא מציעה בהרצאותיה שילוב ייחודי ומרתק של ארגז הכלים שהיא נושאת איתה המשלב את פועלה ואת סיפור חייה. עליזה היא מהדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל והיא מרצה מבוקשת. ברגישות ובשפה בהירה וקולחת היא מנווטת אל סמטאות החברה הישראלית, ומבקשת להוביל תיקון.
הרצאתה מעוררת השראה, תקווה ורצון לקום ולהוביל לשינוי אישי וחברתי.

הרצאות מבוקשות:

1. הרצאות בעקבות המסע אל הספרים:

ההרצאה מבוססת על המסע בעקבות ספרה רב-המכר ופורץ הדרך "תפילת נשים" (ידיעות ספרים), שראה אור בהוצאת Random House, וזכה בפרס National Jewish Book Award.

עליזה יצרה ז’אנר חדש הזוכה להצלחה רבה בארץ ובעולם ולשבחים רבים, וב-5 ספריה מרחיבים את ארון הספרים היהודי-ישראלי, ומחזירים את שכמעט ואבד. "תפילת נשים" שעורר פולמוס עם צאתו הפך לרב-מכר על-זמני, נכנס ללבבות ומעורר געגוע עמוק. זוכה לשבחים והפך. השיחה תיסוב סביב הנושאים העולים מתוך המסע, המחקר בעקבות הידע העתיק שכמעט והלך לאיבוד.

תפילת נשים

18 שנים חלפו מאז יצא לאור ספרה פורץ הדרך של עליזה לביא, תפילת נשים. התפילות העתיקות נכנסו ללבם של רבים- נשים וגברים, חרדים, דתיים וחילוניים, יהודים ובני דתות אחרות, ועוררו געגוע עמוק על החיבוק החם והמתמשך שלו זוכה הספר לאורך השנים ועל סוד תפילת הנשים בהרצאה מעוררת השראה. תפילה נתפסה כעניין לגברים. אמנם גם נשים הצטופפו בחלקה שלהן בבתי כנסת . אבל… עד שבאה ד"ר עליזה לביא, וחשפה בפנינו כמה מרכזית הייתה בעבר תפילת הנשים בכל קהילות ישראל. בנוסף הנשים חיברו תפילות ופיוטים, למדו תורה והלכה, התעמקו בספרי הקודש ויצרו עולם מרתק משלהן ולגברים לא הייתה בו דריסת רגל. מין עצמאות נשית יהודית שכזאת. מי היו הנשים הללו? מאיין למדו קרוא וכתוב? מי לימד אותן תורה בחברה הגברית של אז? ולמה הושתקו ברבות הדורות הנשים היוצרות שהיו אימותינו וסבתותינו, ולאן נגנזה יצירתן?

הסיסטרהוד הנשי יהודי לאורך הדורות

מסע מאתגר בעקבות תפילות הנשים

להתבונן. להתחבר. להתפלל. לאהוב

מנהג נשים

מה הן ידעו שאנחנו לא?

מצדיעות לנשים שהיו פה לפנינו

מסע התחקות מרתק אחר נשים ששימרו בזיכרונן ובמעשיהן מידע נדיר, מסורתי והלכתי. מעשה הכתיבה נוצר את סיפורי סבותינו ואמותינו בטרם ירדו לתהום הנשייה, ומעלה על נס את משמעותה ואת עומקה של תורת הנשים היהודית, שלא פעם שימשה מגדלור לעולם ההלכה. אך חשיבותו של הספר אינה נעוצה רק בזיקתו לעבר, משום שהוא מחיה מנהגים שעברו על-פה מאם לבת, מסבתא לנכדה, מחמות לכלה. בדרכן של הנשים היהודיות שליכדו את היחיד והקהילה למקשה אחת באמצעות עולמן הרגשי, תרבותן העשירה ועוצמתן הרוחנית העל-זמנית.

התרמיל היהודי

מסע בר המצווה שלך

בר מצווה – הזמנה לשיחה שנדחתה

טקס הבר-מצווה, הנחגג בכל מגזרי החברה הישראלית והיהודית, הוא אירוע מכונן ומרגש שהמשפחה והקהילה כולה נרתמות לחגוג אותו ברוב שמחה. בצד ההכנות והריצות שמתלוות לחגיגת הבר-מצווה, רבים שואלים את עצמם מה עושים, מהם המנהגים והמסורות מבית אבא ואמא, איך כותבים דרשה ולמה זורקים סוכריות?

פאני נוידא – שעות התייחדות

ספר תפילות פורץ דרך הורישה לנו פאני נוידא, רבנית משכילה מצ'כיה אשר ביקשה להשיב נשים אל עולם התפילה. על כן כתבה עשרות תפילות יהודיות בגרמנית והיתה לאישה הראשונה שפרסמה, עוד באמצע המאה ה-19, ספר תפילות לנשים ולנערות יהודיות בשפה זו.

הספר, שיצא בהוצאה יהודית מכובדת, היה לרב-מכר חובק יבשות. 28 מהדורות פורסמו במהלך השנים בשלוש שפות. נשים יהודיות בגרמניה, בארצות הברית ובישראל החזיקו את הספר קרוב אל לבן, בצד הסידור המסורתי ואף במקומו, והוא עבר בירושה מאם לבת.

בצד תפילות היום-יום, יצרה נוידא תפילות אישיות שהן רלוונטיות עד ימינו: תפילה לבת-מצווה, למציאת אהבה, לכלה בחופתה, לאם שבנה חולה, לאם שבנה משרת בצבא, תפילות לנשים לאחר לידה, בקשה להצלחה בפרנסה, התייפחות הנפש עם מות קרובים ואהובים, או בהיעדר היכולת ליצור חיים.

פאני נוידא מה שאשה אחת העזה ולמה לא ספרו לנו?

עכשיו תורך

הספר עכשיו תורך מזמין אותך לבחור את הדרך שלך לחגוג את חגיגת הבת-מצווה. אולי תרצי ללכת במסלול שבו טיילה נעמי שמר ביום הבת-מצווה שלה, או לתכנן משחק ריגול בעקבות מסלול חייה של יהודית נסיהו, סוכנת המוסד שהשתתפה במבצע הלכידה של הפושע הנאצי אדולף אייכמן? אולי תרצי לצעוד במסע מים אל ים בעקבות הבאר המתגלגלת של מרים הנביאה? ואולי, אחרי שתקראי כאן על סיפור חייה של גולדה מאיר, יעלה בראשך רעיון לטקס אישי המעמיד במרכז את דמותה המיוחדת?

בשפה בהירה וקולחת מספרת עליזה לביא את סיפורי חייהן של 71 נשים מעוררות השראה. ולצד הסיפורים היא מציעה שפע של טקסים, סיורים ופעילויות. תוכלי לבחור דמות נשית משמעותית מן ההיסטוריה הרחוקה או הקרובה, או דמות אהובה וקרובה אלייך ואל משפחתך, ולבנות סביבה טקס, סיור, טיול או פעילות.

היכרות עם סיפורי הנשים בספר תבהיר לך כמה גבוה וכמה רחוק אפשר לשאוף, וכמה חשוב והכרחי ללמוד – כי ידע הוא כוח.

הנשים שהיו פה לפני – עכשיו תורך! (סדנא)

בת מצווה זה לא רק בת מצווש – סטורי משלך בדור ה-Z

"בת מצווה – האומץ להתחבר לקול שלי"

הסיפור הנשי-יהודי שטרם סופר – סדנא לשגרירות

בת מצווה זה לא עניין של גיל

להיות אמא של בת מצווה (סדנא)

להיות סבתא של בת מצווה (סדנא)

טקס בגרות או מסיבת בת מצווה?

מה אני הכי רוצה שיהיה לי אחרי הבת מצווה?

מוזמנים לכתוב אלי
הזמינו הרצאה במרכז המרצים לישראל

2. העצמה נשית

לביא כיהנה בכנסת כיו”ר הועדה למעמד האשה ולשוויון מיגדרי וכיו”ר הוועדה למאבק בסחר בנשים ובזנות, וזכתה באות הפרלמנטרית המצטיינת על תרומתה ועל החקיקה פורצת הדרך. לביא הובילה יוזמות חדשניות כמו הגשת תקציב המדינה בניתוח מגדרי, צמצום פערי שכר וייצוג, וכן במאבק בתופעת הפגיעות המיניות במרחב הציבורי. חוק הלידות השקטות, חוק ייצוג הולם לנשים בוועדה למינוי דיינים, ובוועדה למינוי שופטים. הובילה חקיקה שתבטיח ייצוג נשים ברשימות לרשויות המקומיות.

מאמינה בעצמי ובטוחה בדרכי

כשגולדה מאיר שלחה אסמס

הדרך הארוכה לחקיקת האיסור לצריכת זנות

לידה שקטה – מותר לבכות בשקט

העגונות בחו”ל – גם הן אחיותינו

חינוך מגיל הגן – מיגדר וזהות חברתית

לגלות את המנהיגה שבך
כדי לגדל דור של נערות, כדי להעצים נשים אנחנו זקוקות לידע נשים קדום.
ישראל מובילה בחקיקה למען נשים בהשוואה למדינות דמוקרטיות, עשינו כברה דרך בכל קנה מישה ובכל זאת משהו לא עובד.
אנחנו נסוגות אחורה – בוא נהיה כנות עם עצמנו ונשאל למה?

מוזמנים לכתוב אלי
הזמינו הרצאה במרכז המרצים לישראל

3. פוליטיקה וממשל

על פועלה הרב בכנסת זכתה לביא באות הפרלמנטרית המצטיינת

מדינת ישראל מחוקקת עצמה לדעת

המסע הארוך מקידום נשים לשוויון מיגדרי

דת ומדינה – מתי נדבר על העם

צלקת הגיור – והפקק בגשר ההלכה פינת קיבוץ גלויות

סוגיות במתח שבין דת ומדינה

חקיקה או הסדרה

שבת היא לא רק של הדתיים

מוזמנים לכתוב אלי
הזמינו הרצאה במרכז המרצים לישראל

4. ציונות ומנהיגות

עליזה עמדה בראש מרכז הרצל

למה חשוב לחזור ולקרא את הרצל?

בין דונה גרציה להרצל

הרצל חוזר ליהדות

מסע ישראלי יהודי בהגותו של הרצל

אמנציפציה, אנטישמיות וחוזה המדינה

פתאום נצנץ אור חדש

ארגז הכלים הציוני

המלצות

"שמחתי ללמוד על נשים מנהיגות, על מהי מנהיגות, להקשיב לקול נשים מעוררות השראה והכי חשוב לגלות את המנהיגה שבי. תודה על למידה וכמה ימים מרתקים. אני בטוחה שאזכור את הימים הללו לעוד הרבה שנים טובות בכלל ובפרט בהוראה ובעבודתי". ר..


"לד"ר עליזה לביא ארצה להקדיש כמה מילים. כשאני רואה אשה שמגיעה למקום בו היא מגשימה את עצמה ודואגת לנשים אחרות ולזכויותיהן הרי שאני מלאת התפעלות. את עליזה הכרתי  בהיותה בכנסת ועקבתי אחר פעילותה הנמרצת למען זכויות נשים. הרצאתה היום הייתה מרתקת ונגעה בי ואני נגעתי בשורשי על כל משמעותם. בזמן הסדנה הרגשתי הארה גדולה, לא שיתפתי אך הבנות  שהיו לצידי חוו אותי ואת מה שעבר ההתרגשות שאחזה בי.. תודה עליזה מקרב לב על יום מרתק ומילים שנצרבו בי".  ד.


"אני עדיין בריחוף, מה שבדרך כלל לא אופייני לי, אך  ההרצאה של עליזה לביא הצליחה להוציא ממני מערבולת של רגשות שמזמן לא חוויתי, בכיתי מהתרגשות וממקום הכי חזק, דבר ששכחתי ממנו, פגשתי את עצמי, הילדה, הבוגרת, האמא, החברה, המורה, המנהלת על כל מנעד הרגשות, צחקתי, כאבתי, כעסתי, חמלתי ובעיקר שמחתי. שמחתי על ההזדמנות הנהדרת להקשיב לסיפור שלא סופר. ד"ר עליזה לביא שהיא גאון מהלך נושאת את הסיפור השורשי שלנו הנשים. בהרצאה מרתקת סחפה  והחייתה את הסיפור שלנו. היום קיבלנו מתנה, היום נפלו אסימונים, היום יצאתי עם תחושת מחוייבות להמשיך ולספר את הסיפור של הנשים שחיות בדי.אנ.אי שלנו. אלו שלא שמענו אלו שנחיה. קולן החשוב של אותן נשים חכמות שסללו לנו את הדרך ולא ידענו. תודה עליזה היקרה מחכה לשמוע עוד ממך – ללא ספק מפגש ראשון אך לא אחרון". ג.

מוזמנים לכתוב אלי
הזמינו הרצאה במרכז המרצים לישראל

:לצפיה בהרצאות

Peoplehood Master Class

Aliza Lavie discussed her new book, “Now, it’s Your Turn,” a popular guide for Israeli families and [...]

מנהג נשים

 הצטרפו למסע התחקות מרתק בעקבות מנהגים, טקסים, תפילות וסיפורים של נשים. בית התפוצות

למה שתק דוד המלך?

פרשת אמנון ותמר היא אחת הטרגדיות הקשות המתרחשות בבית דוד. חוג התנ"ך בבית הנשיא

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below