התרמיל היהודי

Home/התרמיל היהודי
התרמיל היהודי 2019-04-29T16:00:29+00:00

התרמיל היהודי, מסע בר-מצווה בקהילות ישראל

ככל שהתקרבה שנת הבר־מצווה של בננו דרור-דוד, רצינו לדעת יותר.

מדוע דווקא בגיל 13 ? כיצד חגגו בעבר? מה מקור המנהג לזרוק סוכריות על חתן הבר־מצווה? איך ובעצם מדוע נושאים דרשה? כך החל המסע אל התרמיל היהודי ואל כיסיו החבויים והנסתרים.

התרמיל היהודי הוא המדריך לטיול בר-המצווה, כזה שלא שואלים בו “ארזת לבד?” אם הייתם צריכים לצאת למסע שמתחיל בגיל 13 ושלא ברור מתי יסתיים, מה הייתם שמים בתרמיל לדרך?  כשהבן של עליזה לביא התקרב לגיל 13. אמא שלו, חוקרת טקסטים מנוסה, יצאה לחפש עבורו תכנים מתאימים לתרמיל. היא לא מצאה הרבה, אז היא החליטה לכתוב על זה ספר.

טקס הבר-מצווה, הנחגג בכל מגזרי החברה הישראלית והיהודית, הוא אירוע מכונן ומרגש שהמשפחה והקהילה כולה נרתמות לחגוג אותו ברוב שמחה. בצד ההכנות והריצות שמתלוות לחגיגת הבר-מצווה, רבים שואלים את עצמם מה עושים, מהם המנהגים והמסורות מבית אבא ואמא, איך כותבים דרשה ולמה זורקים סוכריות. התרמיל היהודי הוא טיול בר-מצווה, כמו גם מסע אישי אל עבר זהות יהודית מתחדשת. הוא פותח את השער בעבור הנער ומשפחתו אל האוצרות והמכמנים המתלווים ליום הכה משמעותי בחייו של הנער, ואל שכבות העומק המסורתיות של יום ההולדת השלושה-עשר שלו. התרמיל היהודי הוא פרי מחקר אישי-משפחתי, שהלך והתרחב ונפרש אל ארבע כנפות תבל. הוא מקבץ לראשונה מנהגי אבות, מורשת אימהות, יצירות וסיפורים בני זמננו, ומנגיש לנער ולמשפחתו תכנים מרתקים, מחכימים ומשעשעים ואף מותיר אותם עם חומר למחשבה.

התרמיל היהודי – מסע בר מצווה (ידיעות ספרים) מאגד בתוכו עשרות טקסטים, מנהגים ותפילות מהתרבות היהודית הקשורים לבר מצווה. אליהם צירפה לביא טקסטים של כותבים עכשוויים: הרב בני לאו, קובי אוז, הרב חיים סבתו, אורי אורבך, עמנואל הלפרין, סמדר שיר, יוסי שריד ואחרים, שמספרים על בר-המצווה.

אז התרמיל היהודי התמלא. 262 עמודים, ליתר דיוק. אבל לביא מודה בצער שהחיפוש אחר התכולה שלו התחיל מאוחר מדי. “אני כמו ארכיאולוגית שמשחזרת”, היא אומרת “אני רוצה להרחיב את ארון הספרים היהודי, אבל המון דברים אבדו. נסעתי לווינה לחפש בארכיון הרי בית המדרש הגדול לרבנים היה שם, אבל הנאצים שרפו לנו הכל. מה שיש לנו לעשות היום זה להציל את מה שנשאר. לשאול ולהחזיר לעצמנו. לצערי, הגענו למחקרים האלה מאוחר, כשהסבים והסבתות שלנו כבר עוזבים את העולם. אנשים נפטרו באמצע המחקר. עד שאני מאתרת מישהו בבית אבות שיכול לעזור לי, אומרים לי: ‘הוא נפטר לפני שנה’ אני שואלת את עצמי: ‘למה לא שאלתי את סבתא שלי?’ את סבא שלי לצערי לא הכרתי. הוא נפטר כשאבא שלי מנשה היה בן שבע”.

שלום עליזה, לפני כשבועיים חגגנו את בר המצווה של בננו הבכור. בשנה האחרונה, הכנו את עצמנו בקפידה, רוחנית ומעשית למעמד המרגש הזה.
למזלנו, מצאנו את ספרך התרמיל היהודי, כבר בשלבי ההכנה המוקדמים, ורכשנו אותו מיד. תחילה קרא אותו בננו ולאחר מכן גם בעלי ואני.
אין לי מילים לתאר כמה ידע, צבע, עומק ורוח נתן לכולנו ספרך, ובמיוחד לי, וסייע לי להתחבר לעומק הרוחני של בר המצווה, ולהיות שם בכל מאודי ובכל ליבי.
מבחינתי, רגע השיא היה בבית הכנסת, בעליה לתורה, כשעמדתי מול כל הנוכחים והקראתי את תפילתה של אם, כשדמעות בעיני. בזכותך הגעתי למקורות האלו. לעוצמה הזו. בזכותך בר המצווה של בני הייתה לא רק מרגשת עבורי, אלא חוויה רוחנית עמוקה ומשמעותית מאין כמוה. ועל כך אודה לך כל חיי.
בהערכה עצומה, ובתודה עמוקה, נירית נורמן.

ועל ליבי רק אהבה אליך

בני שלי,

למה שוב עולות דמעות בעיני? כי אני אמא, ואמהות בוכות לפעמים. בדמעותי יש קצת עצב על פרידה מילדותך, ויש בהן אושר גדול על השותף החדש שלנו, על דרור בן המצוות המצטרף היום אל קהילת המבוגרים והמחויבים. הייתי הראשונה שהרגישה בך, ששמעה אותך והקשיבה לך בעולם הזה. מצליל קולך הראשון שם בחדר הלידה, ועד לשיחות ולעיסוקים העכשוויים שלך – אני יודעת: אל הנער הזה בדיוק התפללתי. חכם ועדין, מקשיב ומשמיע, יודע ודעתן. מלא שמחת חיים ובכל זאת כל כך אחראי ורציני.

זיו פניך הוא כמראה פסיפס משפחתנו, שהתקבצה ובאה מארבע כנפות הארץ: דומה ושונה יש בה, וכולנו אחד – למרות הפרידה שנכפתה עלינו במשך אלפיים שנה.

אני מבקשת לנצל את הרגע המיוחד הזה בחייך, את נקודת המעבר בין ילדות לעול, בין חירות למצוות, כדי לומר לך את אשר על לבי. ועל לבי – רק אהבה אליך. רואה אותך ושמחה, שומעת ומאושרת, חושבת עליך ועל בני דורך ונמלאת תקווה טובה.

עד היום אהבתי אותך כבני היחיד והקטן ומהיום אוהב אותך כך ובעוד דרך: כשותף לנתיב המשמעות, הערכים והמצוות. כשותף לשאלות ולתהיות ולאחריות קיומית יהודית כאן בארץ הזאת ועל פני האדמה. כשותף יהודי חדש – בן מצוות.

והמצווה שאני רוצה לצוותך היום היא מצוות האהבה. קח את אהבת ביתנו ומשוך אותה על פני העולם כולו. אהב את אלוהים שבלב ושבשמים כי כך כתוב: “ואהבת את ה’ אלהיך”. אהב את חבריך כנפשך כי גם כך כתוב: “ואהבת לרעך כמוך”. ואהב את הקשה שבאהבות – אהבת ה”אחר”: השונה, הזר, והגר שאינם כמוך. שהרי גם זה כתוב במפורש: “ואהבתם את הגר”.

האהבה אינה פשוטה. היא מלאת אתגרים ושמחות, אבל גם קשיים ועצבונות. ובכל זאת היא אפשרית וחיונית. אני מתפללת כי על המצווה הזאת, אהבתך, יחולו במלואם דברי הכתוב: “כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִוא: לֹא בַשָּׁמַיִם הִוא לֵאמֹר מִי יַעֲלֶה לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה: וְלֹא מֵעֵבֶר לַיָּם הִוא לֵאמֹר מִי יַעֲבָר לָנוּ אֶל עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה: כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשׂתוֹ” (דברים ל 11-15).

הרי זה שלך ולבני דורך.

באהבת עולם, אמא

“התרמיל היהודי” ספר הכנה לבר המצווה / צופיה הירשפלד, nrg

מי יכין אותי לבר המצווה? / ישי קרוב, ערוץ7

התרמיל היהודי – עליזה לביא (ספר עיון) / גלובל רפורט

המלצה על התרמיל היהודי במדור ספרים מומלצים וחדשים מאת קובי קמין, גלובס

ספר לשבת: התרמיל היהודי / מאת יעקב פוטרמן, עלון רבני, צהר

סקירת “התרמיל היהודי” / כיוון קריאה, חיים אחרים, אריק בלום

בר מצווה: טקסט אישי וטקסט ציבורי / נסים ליאון, מקור ראשון

הגיעה לגיל / יעקב בר-און, מקור ראשון

פתוחים לשילוב / אלישיב רייכנר, מקור ראשון

ספר חדש לד”ר עליזה לביא על משמעות בר המצווה – 13 הוא מספר מזל? / דרור אידר, ישראל היום

מסע תרמיל / ידיעות נתניה

סקירת הספר “התרמיל היהודי” מאת ימימה חובב

ציטוטים נבחרים על התרמיל היהודי

בספר הפופולרי “התרמיל היהודי”: בר-המצווה של הנער החב”די / חב”ד אונליין

ציפי ארצי – זה ספר שיכול לדבר אל מי שהיהדות מעניינת ומסקרנת אותו או מי שרוצה ללמוד עוד על תרבות ישראל / דה מרקר קפה

פוסט מצווה / הלל אפלבום, כיפה

התרמיל היהודי – מסע בר-מצווה בקהילות ישראל / איריס לקנר, iwoman

מרחיב דעת – בדרך אל המצווה / קובי קמין, מדור חדשים ומומלצים, גלובס

זכרונות מהבר מצווה שלי / ynet

סקירה של “התרמיל היהודי” במדור גלריה של עיתון “הארץ”

שאול יהלום על הספר התרמיל היהודי בטור שלו בשבועון ‘מצב הרוח’

למה זורקים סוכריות בעליה לתורה? / מורשת – תרבות

על התרמיל היהודי מאת עליזה לביא / אתר טקסט

13 מלאו לנער / ורד לי, הארץ

המלצת רב הכותל וברכתו 

זכרונות מהבר מצוה שלי / ynet

יוסי שריד עלה לתורה בשמחת תורה ולא חש התעלות, אורי אורבך התבלבל בין “הוא” ל”היא”, עמנואל הלפרין לא הכיר את האורחים וקובי אוז מצטער שדרש מסיבת פלסטיק. לרגל החג שבו כולם עולים לתורה, ארבעה סיפורים מתוך ‘התרמיל היהודי’

דרשת בר המצווה – על פיוט מתוך התרמיל היהודי

התרמיל היהודי בקטלוג מכללת גורדון

בן 80 למצוות: ניצולי השואה חוגגים בר מצווה / טלי פרקש, ynet

בר מצווה מאוחרת לילדי השואה / יואב פרידמן, ynet

ניו-זילנד: תפילין נחשד כפצצה, תייר ישראלי נעצר / ynet

איש התפילין / חיים ולדר

רועי שיפנבאור חגג בר מצווה בלי אבא / חדשות 2

מניין אינטרנטי: גולשים למצוות / איימי וירשופ, ניו יורק טיימס

סרטון: סוד התפילין במדע ובקבלה / youtube

מוטב מאוחר: לוחם בנאצים חגג בר-מצווה בכותל / ynet

נועם תרם את כספי מתנות בר המצווה לבי”ח לוינשטיין / ליאת רותם מלמד, ynet

בת מצווה גרסת 2010: מצלמים קליפ, מעלים ליו טיוב ומקווים שסוכן יהפוך את הילדה לכוכבת / רינה רוזנברג, דה מרקר

מחפשים קהילה לחגוג בר מצווה? / ynet

מהו מקורו של “מנהג” זריקת ממתקים על נער ה”בר מצווה”, בזמן עלייתו לתורה? / ynet

בר מצווה זה לא פורים / אריאנה מלמד לכתבה ב-ynet

בן י”ג למסיבות / טלי פרקש לכתבה ב-ynet

בר מצווה מאוחרת לילדי השואה / יואב פרידמן לכתבה ב-ynet

בר מצווה – המדריך הכולל

על בר המצווה – ברוך שפטרני, דברי מתיקה, סעודה, והמספר 13 / הסוכנות היהודית

בר מצווה | בת מצווה / עתים

בר מצווה – שימושון ומאמרים / בית חב”ד

קריאות ההפטרה והתורה / בר מצווה – המדריך הכולל

טקס בר מצווה ובת מצווה ברוח יהודית חופשית / טקס ישראלי

בר/בת – מצווה / יד ושם

בר מצווה בדורנו כתחנת מעבר בזהות היהודית / הרצל ובלפור חקק, E-mago

בר מצווה ובת מצווה בחברה החרדית / אנשים

עליזה שלום,
את לא מכירה אותי. אני עובדת בעמותת רעות. הכרתי אותך דרך מרב מנדלבאום. החודש חגגנו לבני הבכור בר מצווה. היה אירוע מאד מאד מרגש.
כשמרב שמעה שאני מתלבטת האם להקריא לבני ברכה באירוע, היא התעקשה שאכתוב ואקריא לו ברכה, וכדי לעזור לי היא הביאה לי את הספר שכתבת לבנך, התרמיל היהודי. אני חייבת לציין, שהכתיבה הייתה הרבה יותר קלה לי. מעבר לתפילה שהקראתי (מהספר שלך, תפילת נשים, שמרב רכשה ליום ההולדת שלי), השתמשתי, לא מעט, בספר התרמיל היהודי. לאחר שהקראתי את הברכה באירוע, לא נשארה עין יבשה. אני רוצה לומר לך תודה רבה, ריגשת אותי מאד עם הספרים שלך.
צירפתי לך תמונה מהאירוע.
בהוקרה,
סמדר


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
לפני כשבועיים חגגנו את בר המצווה של בננו הבכור.

בשנה האחרונה, הכנו את עצמנו בקפידה, רוחנית ומעשית למעמד המרגש הזה.
למזלנו, מצאנו את ספרך התרמיל היהודי, כבר בשלבי ההכנה המוקדמים, ורכשנו אותו מיד.
תחילה קרא אותו בננו ולאחר מכן גם בעלי ואני.
אין לי מילים לתאר כמה ידע, צבע, עומק ורוח נתן לכולנו ספרך, ובמיוחד לי, וסייע לי להתחבר לעומק הרוחני של בר המצווה, ולהיות שם בכל מאודי ובכל ליבי.
מבחינתי, רגע השיא היה בבית הכנסת, בעליה לתורה, כשעמדתי מול כל הנוכחים והקראתי את תפילתה של אם, כשדמעות בעיני.
בזכותך הגעתי למקורות האלו. לעוצמה הזו.
בזכותך בר המצווה של בני הייתה לא רק מרגשת עבורי, אלא חוויה רוחנית עמוקה ומשמעותית מאין כמוה.
ועל כך אודה לך כל חיי.
בהערכה עצומה,
ובתודה עמוקה,
נירית נורמן
גבעתיים
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
עליזה שלום,
ראשית, תודה רבה על הספר המאלף והמעניין שהצלחתי לסיים בערב אחד… ודווקא בגלל שהספר ריתק אותי.
שנית, אם יורשה לי להאיר 2 הארות:
1. עמ’ 120-122 בספר: בסוף הסיפור הסיפור הינך מביאה את סיפורו של הנרי פניכל… במקורות אחרים שחיפשתי ראיתי ששמו הוא הנרי פנישל- אינני יודע מהו שם משפחתו הנכון אך אולי שווה בדיקה.
2. סתם הארה: כאשר קראתי את הסיפור של חיים באר (עמ’ 180), ידעתי למן הרגע הראשון שהוא מוכר לי ממקום אחר…לא הצלחתי להיזכר גם לאור העובדה שאני זוכר אותו כסיפור חיובי שלימד “צדקה אמיתית” ואילו סיפורו המלא כפי שאת הבאת בספרך מלמד כי השורה התחתונה הינה שחיים באר נשאר ב”טראומה” מסעודת הבר מצווה שלו. והו-אז נזכרתי שהרב שמחה רז הביא את חלקו הראשון של הסיפור, כפי שסיפר לו חיים באר עצמו, בספרו על ר’ אריה לוין שלחש על אוזנו של נער הבר מצווה (חיים באר) שיראה מהי צדקה אמיתית.
מעניין לראות שבספרו של שמחה רז סעודה זו הוצגה באופן אחר (חיובי) על ידי חיים באר ואילו בספרך כאשר מובא הסיפור המלא הוצגה סעודה זו דווקא באופן שלילי והכל על ידי אותו אדם…
שוב תודה על הספר המרתק.
————— תשובה —————-
שלום תודה רבה על הדברים שכתבת.
שימחת אותי.
ובאשר להארותיך:

1. שמו של הפיזיקאי הוא: Henry Fenichel
2. כאמור, הסיפור הוא מתוך חבלים – וחיים שביקשתי שיכתוב סיפור אישי – אמר ל שקשה לו – למרות השנים שחלפו – והוא זה שהפנה אותי לספרו חבלים.
שנה טובה ומבורכת.
עליזה
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
לכבוד ד”ר עליזה לביא,
שלום רב!
אני בדרך כלל לא מאלה שמגיבים ומשתפים אבל לא יכולתי להישאר אדיש מול הספר שלך “התרמיל היהודי”. ראיתי איך האוסף הזה של מקורות וטקסטים ומנהגים ופולחנים, הצליח לתפוש את הבן שלי. מדובר בבן דורו של בנך כך שהספר – על פי המחברת – מוקדש גם לו…

אורי בני יהיה בר מצוה ב – כ”ג חשוון. אוטוטו… ביום שישי קנינו, אורי ואני, את הספר ומאז הוא קורא בו. אורי הוא נער סקרן, פיקח, אוהב לקרוא אבל הוא עדיין צעיר בשביל ליישם את ההמלצה, אחת מעשר, של יאיר לפיד: “תקרא 10 ספרים שקשה לך לקרוא”. כלומר, אם הספר שלך היה משעמם אותו הוא לא היה קורא בו.
לכל המכתב לחץ כאן

עליזה יקרה,
איך עבר האירוע שלכן מנסחות תשובה בצוותא?? הצטערתי שלא יכולתי להגיע. איזה ציבור הגיע? זה היה משהו כל כך מחוץ לכללים הרגילים שתהיתי מי יהיו האנשים שיגיעו לזה.
תודה על הליווי הרדיופוני לבישולי החג. שמחתי לשמוע אותך.
קצת באיחור אולי נזכרתי פתאום בסיפור שאבי ע”ה אהב לספר. וודאי תמצאי בו עניין.
אבי היה בשנות מלחמת העולם השנייה בדרום אמריקה כך שהסיפור הוא כנראה מסוף שנות השלושים או מראשית הארבעים.
רופא יהודי-ארגנטינאי בשם ד”ר מדינה נסע לאיזה מפגש רופאים בספרד והחליט לנסות ‘לחפש שורשים’. הוא ניסה להתקשר עם כמה שמות דומים ואחד מהם הציע לו להיפגש, אף שאינו יהודי ואין לו כל קשר עם יהודים. הגיע איזה ‘גנרליסמו’ גבוה במכונית שרד מפוארת ולקח אותו לביתו ושוחחו על הא ודא [מן הסתם פוליטיקה עולמית וקומוניזם, על מה כבר דיברו אז?]. לקראת סוף הביקור אמר לו בעל הבית: כיוון שאתה מתעניין כל כך בתרבויות ישנות אולי תוכל להבין מנהג מוזר שנהוג במשפחתי: כשילד מגיע לגיל שלוש עשרה, מכסים לו את העיניים בסמרטוט, מורידים אותו למרתף וקושרים לו חבלים על הידיים…
שנה ברוכה לך ולכל היקרים לך,
רבקה

מסכת
כתב עת למחקר יצירה והגות יהודית מבית מתן, ירושלים
בשיתוף המרכז לחקר האישה ביהדות, אוניברסיטת בר אילן
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

עליזה יקרה,
אינני מתאפקת ואני משתפת אותך ב”הצלחה המסחררת” שהיה לפיוט שמצאנו בסיפרך בשבת בר המצווה של בננו דניאל בשבת הגדול. מתברר שבבתים רבים שרים אותו או את חלקו ולרבים הייתה נחת ושמחה ב”גילויו המחודש”.
יפה גיסר