חוק המרכולים פוגע בשבת ומייצר מלחמות מיותרות

חוק המרכולים פוגע בשבת ומייצר מלחמות מיותרות

ח"כ ד"ר עליזה לביא:" חוק המרכולים, למי שעוד היה ספק – הוא לא הפתרון, הוא הבעיה. אפשר לעצור אותו לפני הקריאה השנייה והשלישית, אפשר למנוע את הפגיעה בשבת והמלחמה סביבה, אפשר לחזור ולדבר אחד עם השני. חקיקה כפייתית זו לא הדרך".

חוק המרכולים לא מקדם את שמירת השבת, ההפך הוא הנכון. לאחרונה קידמו החרדים בהתלהבות יתרה את החוק, לכאורה בשם שמירת השבת. אך למעשה החוק רק פוגע בשבת: עיריית גבעתיים מיהרה לפעול לקדם תיקון חוק העזר העירוני, לפני שחוק המרכולים ייכנס לתוקף. אחריה הצטרפו למהלך גם עיריית רמת גן, חולון, ראשון לציון, מודיעין והרצליה. וזו רק ההתחלה. למרות שהציבור אוהב ומוקיר את השבת-  הוא לא אוהב שכופים עליו. הציבור מסתדר מצוין בלי חקיקה. גם השבת שרדה יפה מאוד אלפיים שנים בגלות לפני שהגיעו החוקים של דרעי וגפני. כי ככל שינסו לצעוק בשם השבת חזק ובוטה יותר – הציבור מביע התנגדות חזקה יותר. ח"כ ד"ר עליזה לביא:" רציתם כביכול "לשמור על השבת" – הבאתם עוד חילול שבת, עוד מלחמות ומאבקים, דווקא סביב השבת – מקור העונג והמתנה הגדולה ביותר שקיבלנו".

ולאלו שדואגים להיבט הסוציאלי: כיום, לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, אדם שרוצה לא לעבוד בשבת – חייב להגיש תצהיר שמגיש על קיום תורה ומצוות. במשך שנתיים מנסה ח"כ לביא לקדם חוק שיאפשר גם לחילונים לסרב לעבוד ביום המנוחה אם כך הם רוצים, בלי תצהירים ובלי להסתכן בפיטורים. תיקון שבא לאפשר את הבחירה לעובד, בלי לכפות דבר על המרכולים והעסקים. למעשה, הממשלה סיכלה את החוק בכל דרך אפשרית. חוק המרכולים, למי שעוד היה ספק – הוא לא הפתרון, הוא הבעיה. אפשר לעצור אותו לפני הקריאה השנייה והשלישית, אפשר למנוע את הפגיעה בשבת והמלחמה סביבה, אפשר לחזור ולדבר אחד עם השני. חקיקה כפייתית זו לא הדרך.

צפו בדבריה של ח"כ ד"ר עליזה לביא במליאה:

האזינו לראיון בערוץ 7 

2018-02-14T15:04:14+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below