לקראת הבחירות למועצת רבנות הראשית: הצעה לשלב נשים באסיפה הבוחרת תידון בוועדת השרים

לקראת הבחירות למועצת רבנות הראשית: הצעה לשלב נשים באסיפה הבוחרת תידון בוועדת השרים

​​עליזה לביא: "גוף שאמור לייצג את כלל הציבור לא יכול להדיר מחצית ממנו"

הצעה חדשה של ח"כ לביא, בשיתוף עם 'אמונה', מבקשת לשלב נשים בהרכב האסיפה הבוחרת לרבנות הראשית.מטרתה של הצעת החוק לאפשר ייצוג הולם של נשים בגוף האסיפה הבוחרת, לתקן את ההפליה המובנית ולמנוע את הדרתן של נשים מתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לזהות הרב הראשי שייבחר.

על פי חוק הרבנות הראשית לישראל ​הרבנים הראשיים לישראל נבחרים על ידי גוף המכונה "האסיפה הבוחרת" המורכב מ-150 נציגים, מתוכם 80 רבנים ו-70 נציגי ציבור.
גוף ציבורי זה, שהוא בעל תפקיד חשוב ומכריע בחייהם של אזרחיה היהודים של המדינה, אינו מאפשר ייצוג הולם לנשים בשל העובדה ש-80 המקומות המשוריינים לרבנים יכולים לכלול גברים בלבד ו-70 המקומות השמורים לנציגי הציבור מאוישים על פי רוב על ידי גברים בשל מיעוט הנשים המכהנות כראשות רשויות וכנבחרות ציבור . כך נוצרת הפליה מובנית של נשים בהרכב האסיפה. הפליה זו צפה ביתר שאת ערב בחירת הרבנים הראשיים ב-20013, אז מבין 250 חברי האיפה הבוחרת דאז הייתה אישה אחת בלבד.​

ההצעה מבקשת לשנות את ההרכב הפנימי של 70 נציגי הציבור, לשריין בו מקומות לנשים ולהבטיח ייצוג מינימלי של לפחות 20% נשים מ-150 חברי הגוף הבוחר. כמו כן ההצעה מבקשת לערוך הקבלה בין מספר ראשי הערים והמועצות המקומיות הגדולות לבין מספר ראשי המועצות הדתיות שפועלות בהן, להבטיח את ייצוגן של חברות הממשלה, חברות הכנסת ונציגות ציבור בגוף הבוחר. בנוסף, מוצע ​להוסיף נציגות מארגוני נשים וטוענות רבניות או עורכות דין כדי להבטיח באופן מובהק, בגוף החוק, את ייצוגן של נשים ואת מניעת הדרתן מתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לזהות הרב הראשי שייבחר.

​עליזה לביא: המצב הקיים אבסורדי לחלוטין. גוף שאמור לייצג את כלל הציבור במדינת ישראל לא יכול להדיר מחצית ממנו​. כפי שעשינו בוועדה למינוי דיינים ושופטים, כשם שאף בתי הדין כבר ערים להכרח לשלב נשים, זה אל טבעי שגם האסיפה הבוחרת את זהות הרבנים תהיה שווינית ומחוברת לעם. גיוון התמהיל יאפשר בחירה של רבנים קשובים וערים לצרכי הציבור הרחב, ולבסוף גם תגביר את אמון הציבור במערכת. ההצעה מאוד מידתית ומציעה שינוי הדרגתי, כך שלנשים תהיה סוף סוף דריסת רגל בגוף הזה. יש כאן הזדמנות אמיתית לתקן עוול ארוך שנים.

המלחמה על ייצוג הנשים ברבנות הראשית יוצאת לדרך. משה ויסטוך, כיפה

2018-06-25T13:50:53+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below