לראשונה: בנות זוג אזרחיות של חללי צה"ל מקבלות הכרה

לראשונה: בנות זוג אזרחיות של חללי צה"ל מקבלות הכרה

עליזה לביא: "תיקון של עוול היסטורי. ההכרה היא מרכיב קריטי בתהליך השיקום"

לראשונה: גם בני ובנות זוג אזרחיות של חללי צה"ל יקבלו חופשה בת שבעה ימים במהלך השבעה, ויום חופש ביום הזיכרון. התיקון התקבל בהחלטת נציבות שירות המדינה בעקבות פנייתה של חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) לנציב, ויחול על עובדי ועובדות המדינה

הבוקר פורסם נוהל חדש של נציבות שירות המדינה, המכיר לראשונה במעמדן של בני ובנות זוג של חללי צה"ל, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, או עובדי שירות הביטחון. הנוהל יכיר בזכותן של בנות ובני הזוג לימי אבלות (שלא על חשבון ימי החופשה הקבועים) במהלך השבעה, וליום חופש ביום הזיכרון.

צוק איתן הציף ביתר שאת את המצוקה הגדולה של חברות וארוסות חללי צה"ל, שאיבדו את היקר להן מכל – אך נותרו ללא מעמד והכרה. במקרים רבים – כבר הייתה שמלה, והיה אולם, וההזמנות כבר נשלחו, אך הנורא מכל קרה. בשלב הראשון פעלה ח"כ לביא מול הצבא, עד לאימוץ 'נוהל חברה' בצה"ל, שהסדיר את אופן ההודעה לחברות וארוסות החללים, הזכאות לימי אבל וליווי פסיכולוגי במידת הצורך. עד היום – הזכאות לימי חופשה חלו על בנות זוג בשירות צבאי, אך לא על אזרחיות. בעקבות פנייתה של ח"כ לביא למ"מ מקום נציב שירות המדינה, אודי פראוור, החלה הנציבות בעבודת מטה, בסיומה אומץ הנוהל החדש ויחול על עובדי המדינה. ח"כ עליזה לביא, בירכה על אימוץ הנוהל:"אנחנו עושים היום צעד ענק נוסף, שיסייע ולו במעט לחברות החללים בהתמודדות עם הנורא מכל. התיקונים החשובים הללו מחדדים את ההכרה בכך שהשכול והכאב אינם פוסחים על אף אחת, גם אם טרם ענדה טבעת. זו לא רק שאלה של ימי חופש, אלא של הכרה רשמית, חיבוק וליווי מן הממסד והחברה – שהם חלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי והשיקום. אני מודה לנציבות שירות המדינה ולנציב אודי פראוור על ההירתמות המיידת לטובת הנושא, ומחויבת לפעול להחלת התיקון הזה בקרב כלל המעסיקים במשק."

תיקון חלקי הושלם לפני כשנה עבור חברות חיילות. 'נוהל חברה' שנכנס לצה"ל – הסדיר את אופן מסירת ההודעה לחברות וארוסות, זכאות לימי אבל וליווי פסיכולוגי במידת הצורך. כעת, המאמץ ועבודה משותפת עם הנציבות נשאה פרי- ולראשונה גם חברות אזרחיות בשירות המדינה זכאיות לימי אבלות בשבעה וביום הזיכרון – שלא על חשבון ימי החופשה שלהן. חשוב להדגיש: זו לא רק שאלה של ימי חופש, אלא עצם ההכרה, החיבוק והליווי מן הממסד והחברה – שהם חלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי והשיקום. התיקונים החשובים הללו מחדדים את ההכרה בכך שהשכול והכאב אינם פוסחים על אף אחת, גם אם טרם ענדה טבעת. זה המעט שאנחנו יכולים וחייבים לעשות עבורן.

מעמותת "הותיר אחריו חברה"  – העמותה לתמיכה נפשית בחברות חללי צה"ל, נמסר: העמותה מברכת על ההחלטה של נציבות המדינה ומודה לח"כ עליזה לביא על פעילותה למען בנות זוגם של חללי צה"ל. ההחלטה מתקנת עוול היסטורי בן 70 שנים, ומכירה במעמדה של החברה השכולה כאדם הקרוב ביותר ללבו של החלל. ההכרה בימי השבעה ובימי הזיכרון כימי חופש, מאפשרת לבת הזוג להתאבל על אהובה באופן ראוי מבלי צורך להצטדק בפני מנהליה במקום העבודה. האבל על מותו של בן הזוג ילווה את החברה לכל אורך חייה, גם לאחר שתינשא ותביא לעולם ילדים.

לכתבה בנושא באתר רשת

לכתבה בנושא בישראל היום

לכתבה בנושא במעריב

לכתבה בנושא בערוץ 7

לכתבה בנושא בכלכליסט

לכתבה בנושא בnews1

http://alizalavie.dvlp.co.il/wp-content/uploads/2018/03/הודעת-נשמ-חברות-של-חללי-צהל-.pdf

 

 

 

 

2019-06-13T08:59:31+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below