לראשונה – מדינת ישראל תיתן מענה לנשים עגונות בכל רחבי העולם היהודי – גם אם אינן אזרחיות ישראל

לראשונה – מדינת ישראל תיתן מענה לנשים עגונות בכל רחבי העולם היהודי – גם אם אינן אזרחיות ישראל

עליזה לביא: "אמירה מוסרית שתחזק את דמותה של מדינת ישראל בעולם היהודי"

 

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק ממשלתית לפיה למדינת ישראל תהיה סמכות לסייע לנשים עגונות בעולם, גם שאינן אזרחיות או תושבות מדינת ישראל. ההצעה קודמה ביוזמתה של ח"כ עליזה לביא בעקבות פנייה מוועידת רבני אירופה, והוכנה בשיתוף עם בתי הדין הרבניים, משרד החוץ ומשרד המשפטים.

 

 

כיום, נשים יהודיות ברחבי העולם שבעליהן מסרבים לתת להן גט, אינן יכולות לקבל סיוע ממדינת ישראל אם אין להן אזרחות או תושבות. כך, נשים יהודיות רבות ברחבי העולם נותרות בעגינותן, כאשר ידם של רבני הקהילות קצרה מלהושיע במקרה והבעל הסרבן מתעלם מפסיקתו של בית הדין המקומי. ההסדר המוצע יקנה לבתי הדין את הסמכות להטיל סנקציות על גבר מעגן או סרבן גט המגיע לישראל. אי הסכמה על אחד מסעיפי ההצעה (תחולתה ביחס לזוגות ישראלים שנישאו בנישואים אזרחיים) הביאה את האופוזיציה להצביע נגד ההצעה. ח"כ לביא מסרה כי תעבוד בשיתוף עם המשרד לשירותי דת ובתי הדין לתיקון הסעיף לקראת הקריאה השנייה והשלישית.

ח"כ עליזה לביא, בירכה על המהלך: "מדובר בצעד דרמטי ובו מדינת ישראל תיתן לראשונה מענה לנשים עגונות בכל העם היהודי. למצוקת העגינות אין גבולות גאוגרפיים, וסובלות ממנה אלפי נשים בעולם היהודי כולו. כמדינת העם היהודי, יש לנו חובה מוסרית לתת מענה לזעקתן של הנשים הללו, בכל מקום בעולם. מברכת את השר אזולאי, משרד המשפטים, משרד החוץ ומערכת בתי הדין על שיתוף הפעולה, שבכוחו לסייע לנשים רבות ויחזק דמותה ואחריותה המוסרית של מדינת ישראל כלפי בנות ובני עמנו. נפעל לתיקון הסעיף הבעייתי בהמשך תהליך החקיקה".

 

2019-06-13T08:59:22+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below