לראשונה נפגעות ונפגעי עבירות מין יוכלו להיחשף ללא אישור בית משפט

לראשונה נפגעות ונפגעי עבירות מין יוכלו להיחשף ללא אישור בית משפט

רגע היסטורי – לראשונה נפגעות ונפגעי עבירות מין יוכלו להיחשף ללא אישור בית משפט וללא סנקציה פלילית

ח"כ עליזה לביא:"חייבים להעביר את התיקון לחוק המיושן הזה לפני שהכנסת מתפזרת. עצם החשיפה היא חלק מתהליך השיקום, הרתעת הפוגעים, הגברת המודעות הציבורית והגנה על הנפגעות בעתיד".

הצעת החוק שתאפשר לנפגעות ולנפגעי עבירות מין חשיפה מרצון בכלי התקשורת וברשתות החברתיות עברה פה אחד בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה – ועולה לראשונה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. ח"כ עליזה לביא, יוזמת החוק: "המציאות כיום מעוותת. החוק מגן על התוקף ומרתיע ומשתיק את הקורבן. חלפה שנה מאז פרץ קמפיין #metoo לחיינו ובמהלכו נראתה עלייה של 230% במספר חשיפת התלונות של נשים שחוו הטרדה מינית. לא נתפסת המחשבה שכל אותן נשים אמיצות שנחשפו בקמפיין נחשבות בישראל עברייניות! המספרים זועקים את הצורך של נפגעות ונפגעי עבירה מינית לשבור את השתיקה ולקבל חשיפה והכרה חברתית".

במציאות כיום, חוק העונשין קובע כי המפרסם שמו או זהותו של נפגע עבירת מין או של מתלונן כי נפגע בעבירת מין, ללא מתן הסכמתו בפני בית המשפט – דינו מאסר שנה. איסור זה חל גם על כלי תקשורת המראיין את נפגע העבירה או את מי שהתלונן כי נפגע מעבירות מין, וכך נפגעי עבירה אינם יכולים לפרסם את שמם או זהותם, ללא הליך האישור מבית המשפט.

עוד הוסיפה ח"כ לביא: "אנחנו נמצאים בעידן שמעודד חשיפה ותעוזה, החוק שיזמתי בא לתקן את הפער ולהתאים את החוק אל מול המציאות בשטח. אנו חייבים להגן על הנפגעות שלעיתים החשיפה והמסלול הציבורי הוא המוצא האחרון עבורן ולהחזיר להן את קולן".

2018-11-29T10:25:44+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below