מאבק על גורל מסלול המורות החיילות : עוד לא נאמרה המילה האחרונה

מאבק על גורל מסלול המורות החיילות : עוד לא נאמרה המילה האחרונה

ח"כ עליזה לביא: "סגירת המסלול- בכייה לדורות"

התגייסות של ח"כים מימין ומשמאל, בשיתוף ארגוני השטח, מנסה למנוע במאמץ אחרון את ההחלטה לסגירת המסלול.

הדיון בהצעת חוק שיזמה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) שמטרתה למנוע את סגירת מסלול המורות החיילות בגופים הירוקים בצה"ל, נדחתה במספר שבועות, אך כעת נעשים מאמצים מול גורמים בממשלה להגיע להסכמות שימנעו את סגירת המסלול בן למעלה מ-50 שנה. למאבק נלווית תמיכה ציבורית רחבה, מכתב עליו חתומים שורה של ארגוני חינוך וסביבה, וכן תמיכה של ח"כים מן הקצוות השונות של הכנסת.

הרקע למאבק הוא החלטת ועדת חוץ וביטחון במרץ האחרון להיענות לדרישת הצבא לקיצוץ התקנים במסלול הירוק. לטענת חברת הכנסת לביא, ההחלטה התקבלה במחטף פוליטי וללא דיון מעמיק, על רקע לחץ הצבא שעצר את המיון והגיוס ליחידה, ואיים בסגירתה הסופית אם בקשת הקיצוץ לא תאושר.

בשנים האחרונות שבה ועלתה בקשתו של צה"ל לקצץ מהתקנים של המורות־החיילות, שעומדים כעת על 53 מורות בלבד בגופים הירוקים. לאורך השנים, הצליחה ועדת חוץ וביטחון לסכל את התכנית לקיצוץ נוסף. בכנסת הנוכחית, כל זמן שהשר זאב אלקין (שבתו שירתה כמורה חיילת) עמד בראוש הוועדה, לא קודמה הבקשה לסגירת המסלול. אלא שלאחרונה, אחר שאלקין התמנה לשר וראשות הוועדה עברה לידי צחי הנגבי, אושרה ההחלטה ברוב דחוק, למרות התנגדות עזה של הח"כים והארגונים.

לאחרונה ניסתה ח"כ לביא למנוע את סגירת המסלול בחקיקה. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי " מזה עשרות שנים מפעל המורות החיילות מתקיים בצה"ל, ותורם תרומה לאומית חשובה לחינוך ולציונות. בתוך מערך חשוב זה שובצו בכל השנים מורות חיילות גם בתחום ידיעת הארץ בחברה להגנת הטבע ובבתי ספר שדה. חיילות אלו הנחילו את ערכי הציונות ואהבת הארץ לדורות של תלמידים וחיילים"

.ח"כ עליזה לביא אמרה :"מערך המורות חיילות בצה"ל הוא אחד מאבני היסוד שהופכים את צה"ל לצבא העם, כזה שמגן על גבולות הארץ בידו האחת, ומחנך לערכים ולאהבת הארץ ביד השניה. משך עשרות השנים תורמת היחידה לתחושת חיבור לעם ולארץ, לאחריות חברתית בקרב חיילים ובני נוער ולהגברת המוטיבציה לגיוס. סגירת המסלול תהיה בכיה לדורות".

במכתב לוועדת השרים, עליו חתומים מנכ"לי 5 ארגוני חינוך וסביבה, צוין כי "הגופים הירוקים עוסקים בידיעת הארץ ובמורשת קרב, וכן מדריכים עשרות אלפי חיילי צה"ל כל שנה ללא עלות. לגופים הירוקים תרומה משמעותית לעידוד גיוס לצבא והגברת המוטיבציה לשירות משמעותי. בנוסף, היחידות מתקיימות בפריפריה ומקדמות את חינוך בני הנוער לאהבת הארץ וחיזוק הקשר אליה דרך טיולים ודרך פעילות בלתי פורמלית נוספת ביישובים.

עינב בן דור, היא חיילת ששירתה במערך הירוק של המורות החיילות וסיפרה על חשיבות היחידה עבורה: "שירתי דרך המערך של המורות חיילות בעמותת לוטם, הייתי מדריכת טיולים של ילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים, חוויתי וראיתי את הכרת התודה ואת ההתרשמות של הילדים והמבוגרים מכך שהצבא מכיר בהם ורואם בהם חלק אינטגרלי מהמדינה ומהארץ הזאת. מספר המורות החיילות במערך הירוק ממילא אינו גדול, וחשוב להשאיר אותו על קנו. המערך הזה מחזק את הצבא ותדמיתו, מבפנים ומבחוץ, ומגשים את התפיסה שחרט בן גוריון, על פיה 'עם בונה צבא בונה עם'".

מנכ"לי 5 ארגוני סביבה וחינוך העבירו יחד מכתב פניה לשרים, המדגיש את חשיבות המסלול וקורא לשמרו.

להלן נוסח המכתב:

2017-11-07T10:28:26+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below