מאמץ לאפשר לשלב נציגות ציבור בבתי הדין: שר הדתות ניסה לסייע – הרב הראשי מתנגד

מאמץ לאפשר לשלב נציגות ציבור בבתי הדין: שר הדתות ניסה לסייע – הרב הראשי מתנגד

הרב יוסף מתנגד בתוקף לנציגות ציבור בבתי הדין. עליזה לביא: "נמשיך בדיאלוג ובשיתוף פעולה עד השגת התיקון המיוחל".

בשבועות האחרונים קידמה ח"כ לביא את הצעת החוק שתאפשר לנשים בעלות ניסיון מתאים ובקיאות הלכתית לכהן כנציגות ציבור, היושבות לצד הדיינים, במטרה להקל ולשפר את מצבן של נשים הבאות בפני בית הדין. בדיון במליאת הכנסת – התחייב השר אזולאי לתת הזדמנות ולבחון את הנושא עם הרב הראשי. במכתב שהתפרסם לראשונה באתר וואלה, עולה כי הרב הראשי התנגד בתוקף.
ח"כ לביא: "מדובר בתיקון שיטיב גם עם ציבור המתדיינות והמתדיינים, וגם עם מעמד בתי הדין. תגובת הרב מצערת אך נמשיך בדיאלוג עד שנתקן"

בדיון שהתקיים במליאת הכנסת, הציגה ח"כ לביא את הצעת החוק שלה, שמטרתה לשלב נשים כנציגות ציבור בבתי הדין הרבניים. השר לשירותי דת שהשיב על ההצעה, לא שלל זאת על הסף ואמר שיבחן את הדברים מבחינה הלכתית בהתייעצות עם הרבנים המוסמכים.

במצב כיום, אף שכמחצית מן הבאים בשערי בתי הדין הן נשים, קולן של נשים לא בא לידי ביטוי, שכן במציאות ההלכתית כיום הן אינן יכולות לכהן כדיינות או להעיד, ועד כה אף לא מונתה אישה לשמש כמנכ"לית בבתי הדין. המצב יוצר אי שוויון מהותי כלפי נשים הבאות להתדיין, אשר מעידות במקרים רבים על אטימות מצד המערכת או על חוויה לא נעימה בבואן להשיב על שאלות אישיות בסיטואציה רגישה ובסביבה גברית לחלוטין.

מטרתה של ההצעה היא למנות נציגות ציבור לצד הדיינים בבתי הדין בענייני מעמד אישי, בדומה לנציגי הציבור המשמשים היום בבתי הדין לעבודה, ובכך להקל ולשפר במעט את חוויית האישה הבאה בשעריו של בתי הדין. לפי ההצעה, כל הרכב הדן בבית הדין הרבני או בית הדין הרבני הגדול יכלול דיינים ושתי נציגות ציבור, אשר יהיו בקיאות בתחום ההלכה היהודית. המועמדת לתפקיד נציגת ציבור תהיה בעלת ניסיון של חמש שנים לפחות בייצוג בבתי הדין או בבתי משפט לענייני משפחה, וללא עבר פלילי או משמעתי.

במכתב שהתפרסם באתר וואלה עולה כי הרב הראשי מתנגד להצעה וטוען כי ח"כ מטילה רפש בבתי הדין.

עליזה לביא: הצעת החוק שיזמתי באה להקל על מצוקה ואי-נחת שחוות נשים בעומדן בפני בתי הדין, ואין בה בכדי לפגוע חלילה בהלכה או בדיינים. כיום, אף שכמחצית מן המתדיינות הן נשים, קולן לא בא לידי ביטוי – הן אינן יכולות לשמש כדיינות ועד כה אף לא מונתה אישה לשמש כמנכ"לית בבתי הדין. ההצעה לא פוגעת בבתי הדין, להפך. בכוחה גם לשפר מאוד את המענה והרגישות בבתי הדין, וגם לחזק את האמון במערכת. רוח התגובה מצערת מאד, היות וההצעה נולדה מתוך ניסיון כן ואמיתי להביא לתיקון שיטיב גם עם המתדיינים וגם עם המערכת, תוך התחשבות בכלל המורכבויות הכרוכות בנושא. אני מודה לשר לשרותי דת אזולאי שניגש לנושא בלב פתוח ובנפש חפצה מתוך כוונה אמיתית לסייע, ומאמינה שזה רק תחילתו של דיאלוג מבורך שיוביל לבסוף לתיקון המיוחל.

צפו בכתבה בנושא מכתב הרב יוסף באתר וואלה

הנאום במליאה בנושא:

2018-01-20T17:58:55+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below