מסע מרתק מטעם The Ruderman Family Foundation

מסע מרתק מטעם The Ruderman Family Foundation

לקחתי חלק השבוע במשלחת מיוחדת מטעם קרן רודרמן לניו יורק ולבוסטון. יחד איתי לקחו חלק במשלחת חברי הכנסת עמר ברלב, ציפי לבני ומיכל בירן (המחנה הציוני), יפעת שאשא ביטון (כולנו), אברהם נגוסה ויואב קיש (ליכוד). המשלחת כללה סדרה של מפגשים, אירועים וסיורים שמטרתם לחזק ולהעמיק את הקשר עם יהדות ארה"ב, ולהתמודד עם האתגרים המעסיקים את זרמי היהדות השונים, את הסטודנטים ואת הישראלים החיים שם. בצד שורה של נושאים שנידונו, שבה ועלתה סוגיית רחבת התפילה בכותל.

אנחנו נמצאים באחת מנקודות השפל הגדולות שהיו לנו עם יהדות ארה"ב.
הנושאים העולים מגוונים, אך מסר מהדהד אחד שב ועולה: התחושה של יהודים רבים שמדינת ישראל פשוט לא סופרת אותם.

הכותל הפך להיות מרכז הדיון בכל מפגש ושיחה. קו פרשת המים. ״איך יכול להיות שלי אין מקום בכותל״? שבה ועלתה השאלה. מדוע במקום אליו שבנו אליו אחר דורות של געגוע, אנו באים ומחליטים מי כן ומי לא, מנהגו של מי ראוי ושל מי איננו?

החלטת הממשלה בדבר הקמת רחבת התפילה המשותפת ליד הכותל הייתה צעד חיובי ראשון של קירוב ובניית האמון המחודש. אולם באווירה בישראל כיום, כפי הנראה ההסדר תקוע ואין שום כוונה לממשו.

אם למישהו יש ספק- יהודי העולם לוטשים עיניהם למתרחש אצלנו, והם נעלבים עד עמקי נשמתם. "דוחים אותנו", הם שבים ואומרים בכאב גדול. הם שומעים את האמירות הפוגעניות כלפיהם מצד ח"כים ושרים בממשלה, הם מכירים את ההחלטות המתקבלות בנושא הכותל, המקוואות, הגיור ושאר סוגיות הקשורות אל נימי נפשם. המקשר בין הנושאים הוא התחושה שמדינת ישראל מדירה זרמי יהדות שאינם אורתודוקסיים. עם הטענות הללו התמודדתי במהלך השבוע ואמשיך להתמודד ולתקן, אולם מדיניות כזו ואמירות כאלו הן מתכון בטוח להרחקת יהדות העולם מאיתנו.

ולמען הסר ספק- למשבר האמון הזה יש גם השלכות מדיניות. בעתות מצוקה, פנינו תמיד באורח טבעי לאחינו היהודים מעבר לים. בתקופה בה העם היהודי סובל מהיעדר ביטחון בארץ ובגולה, בתקופה בה מעמדה הבינ"ל של ישראל בשפל היסטורי, אפשר להימנע מניצול ציני של היכולת לערער את הקואליציה בהינף יד לטובת מסע ריחוק הלבבות ההרסני הזה.

אני מחויבת להמשיך ולהיות קול לכלל היהודים, בכל מקום, בכל זמן. היהדות האמיתית היא יהדות של תיקון עולם, של ואהבת לרעך כמוך, של אחדות ולא של פילוג. ואת המסר הזה אנחנו צריכים לשלוח לכל העולם, אך קודם כל לאחינו יהודי התפוצות".

להמשך קריאת הכתבה באתר "כל הזמן"
להמשך קריאת הכתבה באתר "מעריב "TMI

2017-11-07T11:56:46+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below