למען העצמאים: הצעה חדשה לניכוי דמי ביטוח בריאות שתסייע לאלפי עצמאים במשק

למען העצמאים: הצעה חדשה לניכוי דמי ביטוח בריאות שתסייע לאלפי עצמאים במשק

הצעת חוק חדשה להעניק דמי מחלה לעצמאים

בישראל פועלים היום כחצי מיליון עצמאים אשר מהווים את מנוע הצמיחה העיקרי של המשק, אך מופלים לרעה בכל מה שקשור לזכויות הסוציאליות: ימי חופשה, ימי מחלה, הבראה וכדומה.
כנבחרת ציבור אני מחויבת לפעול לתיקון העוול הזה.
התחלתי בתהליך עוד בכנסת הקודמת, כשהגשתי הצעת חוק לתיקון חישוב דמי לידה ליולדת עצמאיות. לשמחתי, החוק בנושא נכנס לספר החוקים לפני כשנה.

חוק דמי מחלה מקנה לעובדים זכאות לדמי מחלה ממעסיקיהם בעבור הימים שבהם נעדרו מעבודתם עקב מחלתם. לעומתם, עצמאים שנאלצים להיעדר מעבודה עקב מחלה, אינם מקבלים פיצוי על אובדן הכנסתם עקב היעדרות מעבודה. מצב זה יוצר קושי גדול עבור עצמאים שמהווים חלק ניכר משוק העבודה ובנוסף הם מנוע צמיחה משמעותי של כלכלת ישראל. עוד יצוין שלמעלה מ-40,000 עסקים קטנים ובינוניים נסגרים מדי שנה, והיעדר הזכויות הסוציאליות הוא אחד הסיבות שבגינן נסגרים אותם עסקים.

לפיכך, מוצע לקבוע לעצמאים מנגנון פיצוי במקרה של מחלה. הצעת החוק שהנחתי (יחד עם ח"כ טלי פלוסקוב וח"כ עודד פורר) לא פותרת לחלוטין את סוגיית דמי מחלה ( כיוון שיש קושי ביצירת מנגנון פיצוי באמצעות המוסד לביטוח לאומי) אך היא נותנת פתרון לעצמאים רבים, אשר הפרשתם לביטוח בריאות פרטי היום אינה מוכרת לצורכי מס.

על פי ההצעה, הוצאות שהוציא העצמאי עבור ביטוח בריאות פרטי, (עד סכום מסוים: 4% מהכנסתו הקובעת) יוכרו לצרכי מס. בכפוף לתקרה של 260,000 שקלים חדשים בשנה, בדומה לתקרת ההפקדה לקרן השתלמות לעצמאים. על ידי הכרה בהוצאות הביטוח כהוצאה מוכרת אנו מעניקים לעצמאים שאכן יבטחו את עצמם כמה מאות עד כמה אלפי ש"ח בשנה, אשר מהווים תחליף לדמי מחלה, ויספקו להם קצת אוויר לנשימה.

ביש עתיד פועל פורום עצמאים ועסקים קטנים, אשר עובד בשיתוף פעולה מלא עם חברי הסיעה, מעלה רעיונות ומסייע לקדם יוזמות חקיקה. ההצעה הזו היא פרי יוזמה משותפת כזו, אנו לא מתכוונים לעצור כאן. בכוונתנו להגיש בקרוב עוד סדרה של הצעות, בכוונה להשוות עד כמה שניתן את הזכויות הסוציאליות של עצמאים עם אלה של שכירים.

האזינו לראיון ברדיו תל אביב עם ליאת רון ורועי כהן

2018-02-07T18:12:57+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below