על רקע הליקויים החמורים בדוח המבקר: הצעה לתיקון שיטת המינויים במועצות הדתיות עולה לדיון

על רקע הליקויים החמורים בדוח המבקר: הצעה לתיקון שיטת המינויים במועצות הדתיות עולה לדיון

עליזה לביא: "ההצעה תעשה סדר בבלאגן במועצות ותאפשר לתקן את הליקויים בדוח המבקר"

ביום ראשון הקרוב תעלה לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק המבקשת לשנות את אופן מינוי החברים למועצות הדתיות כך שיבטיחו את תפקודן התקין תחת פיקוח ציבורי כנדרש בחוק. את ההצעה מובילה חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), בשיתוף עם תנועת נאמני תורה ועבודה.

ברקע להצעה, דוח מבקר המדינה שפורסם באחרונה והקדיש פרק ייחודי לנושא המינויים במועצות הדתיות. המבקר הצביע על כך השרים לא פעלו לבחירות של כל רבני הערים ומינוי הרכבן של כלל המועצות הדתיות במועדן כמתחייב בחוק. מהבדיקה עולה כי בלמעלה ממחצית מהמועצות הדתיות עומדים ממונים ולא מועצה נבחרת, וכי הליכי המינויים נגועים בהתערבות פסולה ומינויי מקורבים.

מקור הבעיה נעוץ במצב החוקי כיום, הקובע את הרכב המועצה הדתית בחלוקה בין שלושה גופים שחייבים להגיע להסכמה: 45% מהחברים נקבעים על ידי השר לשירותי דת, 45% על ידי המועצה המקומית, ו-10% נוספים על ידי הרבנות המקומית. לפי החוק נדרשת הסכמת שלושת הגופים האמורים על מנת לאשרר את מינוי כל חברי המועצה המוצעים. פעמים רבות קורה שגופים אלה אינם מגיעים להסכמה במועד, וכך השר ממנה אנשים מטעמו שאינם בהכרח מייצגים את האינטרס הציבורי.

לפיכך, מבקשת ההצעה לקבוע כי לא יהיה צורך בהסכמת שלושת הגופים למינוי כל המועצה, אלא כל גוף ימנה את נציגיו ללא צורך בהסכמה כללית. ההצעה מבטלת את הווטו ההדדי שיש לשר לשירותי דת ולמועצת הרשות המקומית, ומחייבת את חידוש ההרכבים תוך 90 יום מיום הבחירות לרשויות המקומיות.

ח"כ עליזה לביא, יו"ר שדולת עם, דת ומדינה: המועצות הדתיות אחראיות על מתן שירותי דת לכלל התושבים, וחייבות להיות נגישות, לתפקד ביעילות ובניקיון כפיים. המצב הקיים מייצר מתח מובנה בין הגופים השונים, מעודד אי סדרים ופוגע בשירות לציבור. ההצעה שאנו מקדמים תעשה סדר בבלאגן. היא תבטיח שהרכבי המועצה יתמנו במועדן, המועצות ישובו לתפקד בצורה תקינה ונקייה, ותאפשר למשרד לשירותי דת להתחיל בתיקון הליקויים שעלו בדוח המבקר. קבלת ההצעה תטיב עם המועצות הדתיות, עם שירותי הדת בישראל, ותסייע בהשבת אמון הציבור במערכת."

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה: "רוב המועצות הדתיות הן גוף לא מפוקח, לא על ידי הרשות המקומית ולא על ידי נציגי ציבור. כדי להבטיח שירותי דת איכותיים ולצמצם שחיתות חייבים להביא לכך שנציגות ונציגי ציבור יוכלו לפקח על הנעשה במועצות הדתיות. הצעת החוק שיזמנו יחד עם ח"כ עליזה לביא נועדה לשים סוף לפוליטיקה הקטנה ולעסקנות ולהביא לחידוש הרכבי המועצות הדתיות לטובת הציבור ולמען שיפור שירותי הדת".

 

הכתבה באתר כיפה

2018-08-08T10:28:32+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below