צעד היסטורי: חוק איסור צריכת זנות אושר בקריאה ראשונה

צעד היסטורי: חוק איסור צריכת זנות אושר בקריאה ראשונה

יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות ח"כ עליזה לביא " זהו צעד משמעותי, שהוא חלק מתהליך היסטורי ערכי מכונן כנגד אחד מדפוסי הדיכוי והניצול הקשים כנגד נשים וכנגד בני אדם בכלל, שמצלקת לעד את גופן ונפשן של אלו המצויים בתופת הזאת"

החוק הוא אמירה ערכית וחברתית חדה וברורה – גופה של אישה אינה סחורה הנקנית בכסף. שנת 2018 חייבת להיות שנת הבשורה בה ישראל תאמץ חקיקה כנגד צריכת הזנות. השנה הקרובה יכולה להיות שנת הבשורה עבור אלפי נשים וגברים שהם קורבנות התעשייה ההרסנית הזאת.

שנים רבות של מאבק פרלמנטרי בשיתוף הדוק עם ארגוני השטח הביאו לרגע המרגש הערב במליאת הכנסת, כאשר החוק עבר בקריאה ראשונה ברוב קולות. הצעת החוק היא קודם כל ולפני הכל הכרעה ערכית ומוסרית. הכרעה שמגדירה את אופייה ודמותה של החברה בה אנו חיים. החוק יסייע בצמצום הביקוש לזנות שהוא הגלגל המניע את התעשייה, בשיקומן ובשילובן מחדש בקהילה של נשים ונערות הלכודות על רצף הזנות.

חוק איסור צריכת זנות הוא הזדמנות להעמיד את ישראל בשורה אחת עם קבוצה של מדינות מתקדמות שכבר הבהירו בחוק, שצריכת זנות היא נורמה פסולה עם השלכות פסולות על אלפי נשים, נערים ונערות, ועל פניה של החברה כולה.

הנתונים מדברים בעד עצמם- לפני כשנה עברה בקריאה טרומית הצעת החוק שהונחה ע"י חברת הכנסת עליזה לביא, להפללת לקוחות ולשיקום נשים מזנות בקריאה טרומית. מאז דווח בשטח על ירידה בנוכחות צרכני זנות ופעילות זנות במוקדים מרכזיים. נתונים אלו מצביעים כי לחוק יש אפקט הרתעתי משמעותי ומדגימים כיצד שיח ציבורי ער אודות נזקי הזנות, לצד אמירה ברורה של המחוקק, ולו בקריאה טרומית בלבד, מתחילים לשנות מציאות של שנים.

ח"כ עליזה לביא: " אני קוראת לשרת המשפטים להציל נפשות ולפעול לקידומו המהיר של החוק לקריאה שנייה ושלישית ולעשות היסטוריה. אנו נמצאים בפרק זמן קריטי במיוחד, הן בבחינת המשך קידומו תחת דין רציפות במקרה של פיזור הכנסת, והן בבחינת ההשלכות המידיות בשטח. יחד עם זאת, אישור החוק חייב לבוא לצד שני מרכיבים נוספים – שיקום וחינוך. מנגנון שיקום שבא לתת סל כלים טיפוליים ושיקומיים לנשים שעלולות להיפגע בעקבות השינוי ולחילוץ נשים מהמעגל, וחינוך ומודעות להשלכות התופעה מגיל צעיר. ילדינו צריכים ללמוד כי זנות היא שם נרדף לניצול נשים ולפגיעה בגופן ונפשן. אני משוכנעת שבאמצעות שילוב אכיפה אפקטיבית, סל שיקום מתאים, חינוך והגברת המודעות הציבורית – נצמצם בצורה דרמטית את היקפי התופעה.

עוד הוסיפה לביא "אני מבקשת להודות לשרת המשפטים איילת שקד שהתגייסה למאבק, השתתפה בדיוני הועדה, רתמה את אנשי משרדה שגילו מחויבות יוצאת דופן והקימה ועדה בין-משרדית שבחנה לעומק את הסוגיה".

לכתבה באתר "וואלה"

לכתבה באתר "הארץ"

לכתבה בערוץ 7

 

2018-10-28T11:44:36+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below