שילוב נשים בתפקידי הנהלה בבתי הדין הרבניים: צעד הכרחי להבראת המערכת

שילוב נשים בתפקידי הנהלה בבתי הדין הרבניים: צעד הכרחי להבראת המערכת

פריצת דרך חשובה: בג"ץ קבע כי יש למנות אישה לתפקיד סמנכ"לית בבתי הדין

בית המשפט העליון דן בעתירה של מספר ארגוני נשים, וקבע כי יש למנות אישה לתפקיד סמנכ"ל בבתי הדין הרבניים

העתירה נגד נשיא בתי הדין והשר לשירותי דת הגיעה על רקע פסיקה קודמת של בג"צ מינואר השנה, שקבעה כי המצב בו נשים לא יכולות לקבל תעודת דיינות, וכתוצאה מכך גם לא להתמודד לתפקיד מנכ"לית בתי הדין- היא אפליה פסולה.
השופט רובינשטיין תהה בדבריו לגבי דרישות הסף, על פיהם תידרש אישה במבחן ידע שווה ערך ללימודי דיינות (אך אלו לא שונו בפסיקה זו).
אך השופט רובינשטיין ביקר את המנכ"ל בחריפות ואמר כי "אודה ולא אבוש כי תמהנו על ההודעה בעניין אישה כסמנכ"ל בתי הדין, נושא שלא מומש בנימוק של היעדר תקן".
"פני אישה בתפקיד בכיר בבית הדין הוא דבר העשוי להביא תועלת רבה מכל הבחינות", קבע השופט העליון אליקים רובינשטיין, ופסק כי עד סוף החודש על בית הדין ועל השר לשירותי דת, הרב דוד אזולאי, לנמק מדוע לא ימנו אישה לתפקיד בכיר בהנהלת בתי הדין.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), בתגובה לתשובת בג"צ המחייבת מינוי אישה לתפקיד סמנכ"לית בתי הדין:

"לעתים נדרש בג"ץ כדי לומר את המובן מאליו: נשים לא רק יכולות, אלא חייבות לשרת בתפקידי ניהול בכירים במוסדות דת בישראל. אין שום סיבה, וודאי לא הלכתית, שאישה לא תכהן בתפקיד כזה, במיוחד כאשר למעלה מ-50% ממי שצורכות את שירותי בתי הדין וסובלות מהמצוקות הקשות ביותר הן נשים.

מדובר באחד הנושאים הראשונים אליהם נדרשתי בחקיקה בכנסת הקודמת, בנוסף לשינויים נוספים בהליכי המינוי לבית הדין (אשר נתקע לאחר קריאה טרומית).
מה שלצערנו לא יכול היה להתקדם מעצמו מתוך בתי הדין, ואין לו שום סיכוי להתקדם בחקיקה בכנסת הנוכחית, טוב עשה בג"צ שבקביעתו פתח את הדלת בפני נשים מוכשרות שיגבירו את הגיוון בתוך המערכת. מדובר בחלק מתהליך מבורך של שינוי שמתרחש בחברה בישראל, ועשוי להביא בשורה משמעותית לבתי הדין ממנה יצאו כולם נשכרים. מברכת את ארגוני הנשים על מסירותם הרבה בטיפול בנושא"

2017-11-07T10:23:23+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below