שערוריית הביטוחים: חברות הביטוח המסרבות לבטח נהגים באופן שרירותי

שערוריית הביטוחים: חברות הביטוח המסרבות לבטח נהגים באופן שרירותי

עליזה לביא: "חברות הביטוח עושות דין לעצמן ומותירות נהגים רבים חשופים וללא חלופות. אם לא ישנו את דרכן – נשנה את החוק"

בהשתתפותה בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת, נחשפה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לתלונות רבות מצידם של סוכני הביטוח, ולפיהם חברות הביטוח מסרבות לבטח נהגים גם במקרים של שתי תביעות בלבד במהלך שלוש השנים האחרונות. במקרים נוספים הם מסרבות לחלוטין לבטח נהג ללא היסטוריה ביטוחית, ומותירות נהגים רבים ללא פתרונות וחשופים לסיכון. "זו שערורייה שניאבק בה את שישנו את מדיניותם".

באחרונה הצטברו תלונות רבות בדבר מדיניותם של חברות הביטוח, המסרבות למכור כיסוי ביטוחי לנהגים ללא כל הסבר המניח את הדעת.
לפני כשבועיים השתתפה ח"כ לביא בכנס סוכני הביטוח באילת, שם שמעתי מסוכני ביטוח רבים כי חלה החרפה במדיניות זו, וכי חברות הביטוח רבות מסרבות לבטח אנשים בגין מקרים של שתי תביעות בלבד במהלך שלוש השנים, קלות כחמורות. חמור לא פחות, התברר כי גם נהגים שאין להם תיעוד של היסטוריית תביעות ("רקורד"), קרי נהגים שלא הייתה פוליסה הרשומה על שמם, מסורבים ע"י חברות הביטוח ואינם מסוגלים להגן על עצמם מפני נזק עתידי או תביעה עתידית.

בעקבות זאת – יזמה ח"כ לביא דיון מהיר בוועדת הכספים בנושא. ח"כ לביא אמרה:
"מדובר בהתנהלות שערורייתית שמותירה אזרחים לא מעטים ללא יכולת לבטח את רכבם, או לבטח את עצמם מפני תביעות צד ג' הנוגעות לרכוש. לחברות הביטוח עומדת הזכות לתמחר את סיכוניהן דרך חישוב גובה הפרמיה עבור כל נהג, או הגדלת ההשתתפות העצמית במקרי תאונה, אך לא באמצעות סירוב גורף לבטח. לא כל שכן, במצבים של שתי תביעות בלבד, גם הקלות שבהן, מצב אליו עלול להיקלע כל נהג. הותרת נהגים רבים ללא מענה ביטוחי הינה מצב קיצוני, לפיכך מצופה מרשות שוק ההון כרגולטור האמון על הטיפול בנושא, להתערב ולמנוע את הכשל שנוצר".

בסיכום הדיון הוחלט כי בתוך כחודש ימים הפיקוח על הביטוח (רשות שוק ההון במשרד האוצר) ישובו עם תשובות כיצד מתכננים להתמודד עם התופעה ולאכוף איסור זה, ולא, התחייבה לביא שתתערב בחקיקה.

האזינו לראיון בתכנית 'איפה הכסף', 103FM

"עשרות נהגים נותרים ללא ביטוח" – צבי לביא, ynet

לכתבה בתכנית הכלכלית:

צפו בכתבה בחדשות 10:

2017-12-14T13:36:22+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below