תקנה חדשה של הרבנות הראשית- נשים ישלמו גם הן מזונות

תקנה חדשה של הרבנות הראשית- נשים ישלמו גם הן מזונות

ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) בדיון מהיר שיזמה בנושא: תקנה חדשה של הרבנות הראשית- נשים ישלמו גם הן מזונות:

" לא ייתכן שבתי הדין הרבניים יבחרו מתי לאמץ את ערכי השוויון, ומתי להסתמך על זה הדתי- חייבת להיות עקביות".

 

ח"כ ד"ר עליזה לביא: "לא ייתכן שבתי הדין הרבניים יבחרו כשנוח להם לאמץ את הדין האזרחי, וכשנוח להם להסתתר מאחורי הבירוקרטי- דתי- הגיע הזמן לאומץ הלכתי ועקביות. שינוי חישוב המזונות הוא מהלך ראוי – אך הוא חייב להיות מגובה בחקיקה סדורה. ההכרה של בית הדין בערך השוויון בין נשים לגברים חייבת לחול גם בזכויות ולא רק בחובות".

בתחילת החודש (1.12) בתקדים יוצא דופן בבתי הדין הרבניים נקבע, כי אישה בעלת אמצעים כלכלים תשלם גם היא מזונות. פסיקות מסוג זה שנראו בבתי המשפט האזרחי, אומצו גם בבית הדין הרבני. יש לקבוע קריטריונים ברורים וחד-משמעים ולגבות אותם גם בחקיקה. השאלה מי משלמים וכמה אינה שאלה כלכלית בלבד, היא שאלה של טובת הילד. במערכת אשר אינה שוויונית לנשים אין לתת מקום רב כל כך לשיקול דעתם של הדיינים. די להביט ברשימת העגונות ומסורבות הגט המחכות שנים למענה, כדי להבין את גודל המצוקה.

היום (30.12) ח"כ עליזה לביא וח"כ זהבה גלאון יזמו דיון מהיר בנושא בוועדת חוקה, חוק ומשפט אליה הוזמנו מנכ"ל בתי הדין הרבנים, פרופ' שיפמן ונציגים מהאקדמיה, ארגוני נשים ונציגים מהרבנות.

ח"כ ד"ר עליזה לביא: " זה לא אמור להיות דיון של נשים, זה דיון של כולנו. נקבע תקדים יוצא דופן על ידי בית הדין הרבני- אישה עם יכולת כלכלית תשלם מזונות. אי אפשר לשנות מערכת לא שוויונית על ידי תיקון נקודתי. שינוי בחישוב דמי המזונות מחייב עבודת עומק מקיפה. שינוי בקריטריונים צריך להיעשות בצורה שקופה ומושכלת ולא בצורת מחטף. בואו לא נשכח שמדובר בטובת הילדים קודם כל, וטובתם זה ביטחון כלכלי. נקודה. מפתיע שכשמדובר במזונות ניתן לשנות את הדין הדתי בקלות. אני מקווה שהפתיחות והקלילות הזו סביב שינוי דמי המזונות היא בשורה לשינוי מהותי של בתי הדין הרבניים כלפי מעמדן של  נשים. אני רוצה לראות את הבשורה הזו גם בפסיקה הלכתית אמיצה ופורצת דרך כלפי מסורבות גט ונשים עגונות שמספרן רב".

עוד הוסיפה ח"כ לביא: "המבנה של בית הדין הרבני הוא קשה. שנים אנחנו מנסות לשנות אותו.  ולכן אני מובילה את הצעת החוק של ביטול מרוץ הסמכויות, המרוץ אשר גורם להסלמה בסכסוכים בין בני הזוג. כמו גם, לראשונה, בוועדה למינוי דיינים יש ארבע נשים וזאת בעקבות החוק שיזמתי. המערכת בעייתית. יש לעשות בה שינוי באופן רוחבי, ולא רק בנושא המזונות. אם הדיינים מכירים את המציאות בה הם חיים- למה להתחיל מהנקודה הבעייתית הזאת? זאת ההתחדשות של בתי הדין? במערכת שהיא לא שוויונית מהיסוד, אין טעם לפתור רק את נושא המזונות״.

 

להמשך קריאת הכתבה בערוץ 7

 

2017-11-07T12:18:50+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below