דיון בוועדה לביקורת המדינה בנושא הכשלים החמורים במערך הכשרות

דיון בוועדה לביקורת המדינה בנושא הכשלים החמורים במערך הכשרות

דיון בוועדה לביקורת המדינה בנושא הכשלים החמורים במערך הכשרות. ח"כ עליזה לביא: "מדובר במערך מנופח ומסואב הסובל משורה ארוכה של כשלים".

הבוקר קיימה הוועדה לביקורת המדינה דיון בנושא הכשלים החמורים שהעלה דוח מבקר המדינה בנושא הכשרות

לפני מספר שבועות פירסם מבקר המדינה דוח חמור, שהצביע על שורה ארוכה של כשלים במערך הקיים, ובהם ניגודי עניינים בין מושגח ומשגיח, היעדר פיקוח, משגיחים שלא מגיעים לבתי העסק, וחשדות לשחיתויות ואי סדרים.

במקביל, פרסמה ועדת הכשרות שפעלה בחודשים האחרונים המלצות לתיקון מערך הכשרות וזאת על רקע הדיון הקרב בבג"ץ, דוח מבקר המדינה ולחץ ציבורי משמעותי שגבר בשנים האחרונות נוכח הכשלים הקיימים במערך. הרפורמה מציעה סטנדרט אחיד, אפשרות לבחור במודל של 'השגחה אלקטרונית', אמצעי פיקוח אלקטרוניים קבועים על בתי עסק שיחליפו את הצורך במשגיח, או לחלופין במודל של 'נאמני כשרות'. יחד עם זאת, הרפורמה אינה נוגעות בלב העניין, והוא המונופול של הרבנות הראשית על הכשרות בישראל, אשר פוגע באיכות הכשרות ומשפיע במישרין על יוקר המזון בישראל ושוחק את אמון הציבור במערכת.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), יו"ר שדולת עם דת ומדינה בכנסת, מיוזמות הדיון:
דוח המבקר שב ומדגיש את מה שכבר מזמן ידענו: מערך הכשרות אינו משרת את הציבור שומר הכשרות בישראל. מדובר במערך מנופח ומסואב הסובל משורה ארוכה של כשלים ובמרכזם ניגודי עניינים מובהקים, כפל כשרויות, תשלומי אגרות מופרזים, ובמקרי הקצה גם חשדות לפלילים וסחטנות כלפי בעלי עסקים, החשים בני ערובה של מערכת שאינה משרתת אותם, ללא חלופות.

אני שמחה ומברכת על כך שגם ברבנות הראשית ערים לביקורת הציבורית והבינו שאין מנוס מלקיים דיון רציני בתיקון המערך, אך אני חוששת שהרפורמה המוצעת היא טיפה בים. במצב כיום נדרשת מהפכה של ממש, ובמרכזה פירוק המונופול ופתיחת תחום הכשרות לתחרות. כניסתם של גופים פרטיים (תחת פיקוח) היא הדרך המיטבית שגם תאפשר התייעלות של המערך הקיים, גם תייצר בחירה לצרכנים עם העדפות וצרכים שונים, וגם תסייע בהתמודדות עם יוקר המזון בישראל. רפורמה כזו תחזק משמעותית את אמון הציבור במערכת, ותהפוך המזון בישראל לפחות יקר- ויותר כשר.

2017-11-23T11:03:37+00:00

להזמנת הרצאות שלחו הודעה

ליצירת קשר או להזמנת הרצאות אנא חייגו 03-7208856 או השאירו פרטים ונשיב בהקדם האפשרי


    To book a speaking engagement with Dr. Aliza Lavie please leave your details below